Web Günlüğü - Anasayfa
Web Günlüğü

blogger ipuçları, eklentileri ve temalarının yer aldığı web günlüğü


bu bloğu izle

12 Temmuz 2011 Salı - #

Google Günün Doodle'ı

Bugün google yeni bir doodle(logo) tasarlamış. Peki nedir bu doodle'ın anlamı? Bu doodle'ın anlamı Moskova'da bulunan Aziz Vasil Katedrali'nin(St. Basil's Cathedral) 450.Yıldönümünü simgeliyor. Peki Katedral nedir? Katedral ise bir şehre ait olan en büyük kilise veya orayı temsil eden başkilise demektir.


Aziz Vasil Katedrali (Rusça: Собор Василия Блаженного) Moskova, Kızıl Meydan'da soğana benzeyen, rengarenk, kubbemsi çatılarıyla ünlü bir katedraldir. Yaygın bir hata olarak Kremlin Sarayı'yla karıştırılır.

1555 - 1561 yılları arasında Rus Devleti' nin Kazan ve Astrahan hanlıklarına karşı kazandığı zaferleri kutlamak amacıyla Korkunç İvan tarafından yaptırılmıştır. Değişik şekilde tasarlanmış olan sekiz kubbe, sekiz ayrı zaferi simgelemektedir. Önceleri som altın olan kubbeler 1670'den sonra değişik renklerde boyanmıştır. En uzun kulesi yaklaşık 65 metre yüksekliktedir. Yöre halkı arasında yapının bir İtalyan mimarın tasarımı olduğu, daha sonra yapıyı tekrar etmemesi için mimarın kör edildiği rivayeti dolaşır. Kilise bugün müze olarak kullanılmaktadır.


İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *