Web Günlüğü

Kopyala(ma) !

İki yıla yakın blog yazarlığı yapıyorum ve bu zamana kadar blogumda yayınladığım hiçbir yazının kopyalandığına şahit olmadım. Belki olmuştur ama bana rast gelmedi. Ve bugün nasıl tabir edilir bilmem ama ben şerefsiz diye tabir edeyim yazdığım belki de üzerinde günlerce çalışıp ortaya çıkardığım emeklerin aynısının direkt olarak kopyalanıp şahısın bloguna yapıştırdığını gördüm. Ulan pezevenk madem alıyorsun ya yazı altında alıntı yapıp altına kaynak belirteceğim diye yorum yap ya da iletişimden mesaj atıp bildir. İşte böyle ipneler çıkıyor ve insanda yazma, paylaşma iştahı bırakmıyor.

Emek hırsızlığının ne kadar kötü birşey olduğunu hepimiz çok iyi biliriz. Bir yazı yazmak için saatlerce düşünüp herkese faydalı olabilecek birşeyler paylaşmaya çalışırız. Fakat ne yazık ki birkaç tane kendini bilmez dengesiz, ayıptır söylemesi hiçbir boktan anlamayan şahıslar gelir emek verilen işi sadece birkaç dakikada yerle bir eder. Eğer bir insanda birazcık gurur ve onur var ise zaten böyle birşey yapmaz. İnsaniyet namına tüm blog yazarları adına sesleniyorum emeğe ihanet etme, izinsiz kopyala(ma) !

Kendimce bir önlem alıp kısa bir kodla kopyalamayı engellemiştim. Fakat paylaştığım kodların da kopyalanamadığını fark edince kodu tekrar kaldırmak zorunda kaldım. Birkaç tane kendini bilmez için diğer insanlara fayda sağlayacak şeylerden mahrum etmeyeyim diye düşündüm. Eğer alıntı yapacaksanız yazının altına kaynak ve aldığınız yerin yazı adresini belirtin. Bu yazıyı sadece kendim için yazmadım bütün emek veren blog yazarları adına yazdım. Umarım bir nebze de olsa bunu okuyan emek hırsızları anlayış gösterir.

Yorumlar

 1. Vallaha kardeş öncelikle çok haklısın. Adam Altına Alıntıda yazsa linkde koysa herif senin emek verdiğin konuyla seni geçiyor :) Kendini bilmezler her zaman olacaktır sen işine devam et :)

  YanıtlaSil
 2. Katılıyorum...
  Ben daha yeni yeni başladım blog yazarlığına ama herkes gibi yazılarım kopyalanmasını istemem.
  Emek olduğu sürece emek hırsızlarıda olacaktır.
  Yapabileceğimiz tek şey bunu yapanların siteleri çeşitli ortamlarda paylaşım, kınamatır.Facebookta işbirliğiyle bir grup veya sayfa açarak onları kınayabiliriz...

  YanıtlaSil
 3. Ubeyid
  Güzel fikir aslında ama bunlar kınanmaktan da anlamaz ki.

  YanıtlaSil
 4. Onlar anlamayabilir ama abi en azından blog okurları ve diğer blog yazarı olan büyüklerimiz ve kardeşlerimiz bunları tanır ve mesafeli lurlar onlara karşı...

  YanıtlaSil
 5. Gayet haklısın, fakat artık Google ayırt edebiliyor. İlk
  nerde yayınlandıysa o yazıya daha çok önem veriyor, copy /
  paste içerik artık eskisikadar sorun teşkil etmiyor.

  YanıtlaSil
 6. Hakklısın Hakının Yemiş Oluyorlar

  YanıtlaSil
 7. emeğinin çalınması çok kötü bir durum ama naparsın,pire için yorgan yakacak halimiz yok.

  YanıtlaSil
 8. Kesinlikle Süper Bir Konuya Değinmişsiniz. Senin Emeğinle Sini Geçmesi insana Ağır Geliyor...

  YanıtlaSil
 9. Seocuların işine yarayacak gerçek bir bilgi.

  YanıtlaSil
 10. Emre konuyu ve yorumları okudun mu ?
  Geçmiş olsun hocam ben hiç blog yazmadım bu yüzden çık çalmadım çalanda olamadı ama bloggerlara internette su kadar ihtiyacımız var onlar olmazsa google bir hiç

  YanıtlaSil
 11. Valla Güzel Konuya Değinmişsin. Başıma Geldiğinden Diyorum...

  YanıtlaSil
 12. Var böyle pezevenkler. bkz.webhayalet

  YanıtlaSil
 13. boş ver admin sıkma canını değmez böylelerine şu mübarek ayda

  YanıtlaSil
 14. Geçmiş olsun.
  Benim hakkımda sayfasında bulunan hayat hikayem bile bu güne kadar 3 farklı kişi tarafından kopyalandıysa, bunların olması gayet normal.

  Bu arkadaşlar iki lafı bir araya getiremeyen asosyal çocuklar. Çocuk dediysem normal çocuk değil tabi. Tahmin et bakalım ne çocuğu?

  YanıtlaSil
 15. @Kelimeler Benim Aklımdan geçeni özetlemişsiniz hocam elinize, dilinize sağlık :)

  YanıtlaSil
 16. Arkadaşım sana sonuna kadar katılıyorum. Benim başıma daha kötüsü geldi. Geçene sene adamın biri benim sitenin aynısını kurmuş ve neredeyse sitenin yarısını kopyalayıp bloguna eklemişti. Şimdi ben bu adama ne diyim. Yazıların altına yorum yaparak adamı uyardım. Ondan sonrada bir daha bakmadım Allah'ından bulsun dedim.

  YanıtlaSil

Rastgele Yazılar

Son Yorumlar

Takipçiler