Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

SEO, ingilizce Search Engine Optimization'un kısaltılmış halidir. Türkçe kelime anlamı ise Arama Motoru Optimizasyonu'dur. Arama motoru optimizasyonu (SEO) bir web sitesinin arama motorlarındaki sonuçlarda daha etkili ve üst sıralarda çıkmasını sağlamak amacıyla yapılan çalışma ve geliştirme sürecidir. Örneğin Google'da seo kelimesi ile bir arama yaptınız. İlk sırada veya ilk sayfada çıkan sonuçlarda bulunan siteler ya doğal(organik) olarak yapılmış bir seo çalışmasının ürünüdür ya da doğal olmayan farklı yöntemlerle ilk sayfalarda çıkmıştır.

Arama motorlarında etkili sonuçlar elde edebilmek için iyi bir şekilde SEO çalışması yapılmış olması gerekir. Eğer iyi bir SEO çalışması yapılmış bir websiteniz varsa arama motorlarında daha üst sıralarda çıkar ve daha fazla ziyaretçi kazanırsınız. Eğer ticari bir siteniz varsa çok ziyaretçi ile orantılı olarak daha fazla kazanç elde edersiniz.

Arama'nın en temel aracı keywords yani anahtar kelimelerdir. Bir kullanıcı arama motoruna girer anahtar kelimesini yazar ve arama butonuna basarak sonuçların listelenmesini ister. Bu kelimeye bağlı olarak yüzlerce hatta binlerce sonuçlar ortaya çıkar. Bir site sahibi kullanıcının veya ziyaretçinin ufkunun ne kadar geniş olduğunu çok iyi bilmelidir. Çünkü bir ziyaretçi arama yaparken bir kelimeyi farklı türlerde ve çoğaltarak kullanarak arama yapar. Örneğin seo kelimesini seo nedir, seo nasıl yapılır vs gibi farklı şekillerde kullanabilir. Buna bağlı olarak bir sitede kullanılan başlık(title), açıklama(description), anahtar kelime(keywords), içerik(content) hepsinin birbirine uygun olarak hazırlanmış gerekir.

Örneğin bir teknoloji siteniz var sitenizin başlığında, açıklamasında, anahtar kelimelerinizde ve site içeriğinizde(metinlerinizde) hep teknoloji ile alakalı benzer kelimeler kullanmalısınız. Eğer sitenizin içerikleri kişisel konulara dairse siz gidip başlık, açıklama ve anahtar kelimelerinizde teknoloji kelimesini kullanırsanız bu ne arama motorlarında ne de başka bir yerde sitenize hiçbirşey kazandırmaz. Kısacası bir sitede uyumluluk olması gerekir.

Her yerde SEO sadece başlık, açıklama ve anahtar kelimeden ibaretmiş gibi ifade ediliyor. Bu çok yanlıştır. SEO sadece bunlardan ibaret değil SEO site içeriği, site altyapısında kullanılan kod, resim, video. Kısacası sitede bulunan herşey SEO ile alakalıdır.

Eğer özgün, kaliteli, iyi bir siteniz varsa ve arama motorlarında istediğiniz sonuçları elde edemiyorsanız SEO Uzmanlarından veya SEO Danışmanlarından yardım alabilirsiniz. Ya da eğer SEO konusunda bilgileriniz varsa ve SEO ile ilgili araştırmalar yaparak sitenizi kendiniz de geliştirebilirsiniz.

Yorumlar

  1. Yazı güzel olmuş eline sağlık Zafer, birde bu ayarları blogger için uygulama yöntemlerini tek seferde anlatıp bizi seo derdinden kurtarırsan çok iyi olucak

    YanıtlayınSil
  2. @Hit AdamTeşekkür ederim. İlerleyen zamanlarda fırsat bulduğumda bu konu ile ilgili detaylı bir yazı yazacağım. Zaten bu konu uzun zamandır hep aklımda fakat fırsat bulamadığım için hep ertelemek zorunda kalıyorum.

    YanıtlayınSil
  3. paylaşımınız için teşekkürler. seo hakkında genel bilgileri gerçekten güzel bir şekilde toparlamışsınız. seo hakkındaki diğer yazılarınızı beklemekteyiz.

    YanıtlayınSil

Yazı İçeriği

Kategoriler

Son Yazılar

Son Yorumlar

Abonelik

En son tema güncellemeleri, özel teklifler ve faydalı kaynaklardan haberdar olmak için e-posta adresinizle abone olun.