14 Şubat Sevgililer Günü

Her yılın şubat ayının 14'ünde kutlanan Sevgililer Günü bu yıl da yine kafe, bar, restoran vs gibi yerlerde sevgililerinin birbirlerine hediye ve hediyeler almasıyla yemek yemesiyle, ele ele tutuşup sokaklarda gezmesiyle, park köşelerinde oturmasıyla vs tekrar edilecek. Diğer hususlar da var tabi ama onlardan bahsetmeyelim yoksa sansür yeriz :) Sevgililer Günü aslında sevgili'ye güzel. Yani sevgiyi ve sevgilinin ne olduğunu bilenlere sevginin sadece bir tek günde yaşanmadığını bilenlere...

Neyse efendim dün ve önceki gün bir kaç sosyal paylaşım sitesinde birkaç tane kafadan özürlü kişi ve kişilerin daha doğrusu sevgilisi olmayan kişilerin saçma sapan video hazırlayıp paylaştıklarını gördüm. Neden ? Çünkü sevgilileri yok. Yanlış anlaşılmasın sevgilisi olmayanlara da hak veriyorum. Zaten sevgilileri olsa böyle bir düşünceye kapılıp video hazırlıyacaklarını hiç düşünmüyorum. Tabi bununla beraber diğer sevgilisi olmayan insanlar da bu video'nun etkisinde kalarak gaza gelip sevgililer günü olmasın, bizim sevgilimiz yok yanımızda bilmem ne yapıyorlar canımız çekiyor vs vs diyorlar. Arkadaşım birincisi o tipler(genelleme yapmıyorum) zaten "sevgili" değildir, iki günlük gönül eğlendiren zengin pi.. ve fakirin güzel kızıdır veya diğer durumlar, bizi alakadar etmez.

Daha sevgili ne olduğunu bilmeyenlerdir yani. Zaten sevgiliye sadece bir sevgililer günü değildir. Sevgiliye seven insana hergün sevgililer günüdür. Yani sadece o gün onunla birlikte olmak veya sadece o gün onu sevmek, sadece o gün onunla birşeyler paylaşmak, sadece o gün onunla zaman geçirmek, sadece o gün hediye almak değildir. Seven insan hergün sever. İkincisi sen onlara bakmak zorunda değilsin ya çevirir kafanı başka yere bakarsın veyahut ortamını değiştirirsin. Artık eskisi gibi değil katlanmak zorundasın elalem istediği haltı yer sanane, bizene! Eskiden olsa ooo bırak el ele tutuşmayı gezmeyi bir kızla aynı yoldan gidiyorsun diye başın belaya girerdi. Kısacası bu tip durumlar artık alışagelmiş durumlar. Salla gitsin.

Gel gelelim bu özel güne. Şimdi nasıl her yıl bir defa anneler günü, bir defa öğretmenler günü vs kutlanıyorsa normaldir bunun kutlanmasında herhangi bir sakınca yoktur, doğaldır. Fakat caiz midir onu bilemiyorum :)

Hediye konusana gelecek olursak bugün aslında kuyumcuların, hediyelik eşya satan dükkan ve mağazaların günü bir bakımdan. Çünkü hediye düşkünü insanların uçuk fiyatlarla uçuk hediye isteği ve hediye alması.

Kısaca özetleyecek olursak bütün "sevgili"lerin sevgililer günü kutlu olsun. Olmayanlar da takmasın kafasına zamanla olur.

Ayrıca wikipedia'dan alıntı yaptığım şu kısma da bakmanızda fayda var :)

Sevgililer Günü, her yılın 14 Şubat günü birçok ülkede kutlanan özel gündür. Kökeni, Roma Katolik Kilisesi'nin inanışına dayanan bu gün, Valentine ismindeki bir din adamının adına ilan edilen bir bayram günü olarak ortaya çıkmıştır. Bu sebeple bazı toplumlarda "Aziz Valentin Günü" (İngilizce: St. Valentine's Day) olarak bilinir. Valentine kelimesi, Batı medeniyetlerinde hoşlanılan kişi veya sevgili anlamlarında da kullanılır. Günümüzde, bazı toplumlarda sevgililerin birbirine hediyeler aldığı, kartlar gönderdiği özel bir gün olarak devam etmektedir. Tahminlere göre 14 Şubat günü, tüm dünyada 1 milyar civarında kart gönderilmektedir. Bunun yanı sıra hediye alımlarından kaynaklı piyasada satışlar artmaktadır.

Yorumlar

Yazı İçeriği

Kategoriler

Son Yazılar

Son Yorumlar

Abonelik

En son tema güncellemeleri, özel teklifler ve faydalı kaynaklardan haberdar olmak için e-posta adresinizle abone olun.