WordPress Akismet Kurulumu


Aslında bu yazıyı diğer wordpress alt yapılı blogumda yayınlamıştım. Fakat o blogumla pek fazla ilgilenmediğim ve alan adından hoşnutsuz olduğumdan dolayı kullanmıyorum. Bu yüzden önemli bir ziyaretçi kitlesi olmaması sebebiyle kimsenin de görüp faydalanamayacağını düşündüğüm için bu yazıyı bu blogumda tekrar yayınlamak istedim. Genel olarak blogger kullanıcısıyım fakat wordpress de sevip ilgilendiğim için arada sırada bu tip yazılar yazmaya devam edebilirim. Neyse yazının devamında anlatıma geçelim :)

Blogger'da spam çok fazla söz konusu olmadığı için hatta hiç olmadığı için biz blogger kullanıcıları olarak çok şansızlıyız. Ama wordpress kullanan arkadaşlar bu konudan oldukça rahatsız. Wordpress kurulu bir blog açıldıktan bir süre sonra spam yorumlarla dolup taşıyor. Hele bir de yorumlar onaysız yapılmışsa.

Konu biraz koptu ama neyse. Bu yazımda wordpress’in baş belası spam yorumlarından kurtulmak için ne yapılır onu anlatacağım.

Öncelikle yapmamız gereken Admin Panelimizde Eklentiler kısmında halihazırda bulunan Akismet eklentini aktif edeceğiz. Daha sonra bizden Api anahtarı isteyecek. Bunun için https://akismet.com/signup/ adresine girip Personel kısmında Signup’a tıklayarak kayıt işlemimizi yapacağız. Burda önemli bir detayımız var. E-posta adresimizi muhakkak kullandığımız geçerli bir e-posta adresini belirtmek zorundayız. Çünkü Api anahtarımız bu e-posta adresimize gelecek. Diğer önemli bir husus ise sağ kısımda bulunan kaydırma çubuğuna çekerek Yearly contribution: $0 ‘a getirmeliyiz. Nedeni ücretsiz kullanacak olmamız.

Bu işlemleri doğru bir şekilde yaptığımız takdirde kısa bir süre sonra Api anahtarımız e-posta adresimize gelmiş olacak. E-posta adresimize gelmiş olan Api anahtarımızı alarak tekrar blogumuzun admin panelinden eklentiler kısmından akismete geleceğiz ve burda bize gelmiş olan Api anahtarını ekleyip kaydedeciğiz ve böylece işlemimiz bitmiş olacak. Hayırlı olsun spamlardan kurtuldunuz :)

Yorumlar

  1. Keyifle kullanıyorum. 3-4 ayda 5000 küsür spam yorumu engelledi sağolsun :)

    YanıtlayınSil
  2. @Enes İLHANAkismette olmasa işiniz zor Enes kardeşim, Allahtan Blogger'da spam derdi yok :)

    YanıtlayınSil

Yazı İçeriği

Kategoriler

Son Yazılar

Son Yorumlar

Abonelik

En son tema güncellemeleri, özel teklifler ve faydalı kaynaklardan haberdar olmak için e-posta adresinizle abone olun.