Web Günlüğü

Blogger Subdomain (Alt Alan Adı) Nasıl Oluşturulur ?

Blogger Subdomain Blog Oluşturma ve Yönlendirme
Uzun bir aradan sonra bir blogger yazısı ile yeniden merhaba. Malum yeni bir işe girdim ve 10 gündür iş dolayısıyla blogumu yine sizlerle baş başa bıraktım :) Her ne kadar yorgun ve bitkin olsam da blogger kullanıcıları adına yeni bir özellik, güzellik buldum. Belki önceden beri var olabilir fakat konu hakkında yeterli bilginin olmayışı ve benim yeni keşfetmemden ötürü bu konu hakkında bir şeyler paylaşayım istedim.

Sözü fazla uzatmadan konumuza gelecek olursak birçok blog ve diğer site sahiplerinin bildiği alt alan adı veya subdomaindiye nitelendirdiğimiz bir sistem bulunmakta. Bu sistemin amacı varolan bir alan adımıza alt alan adı açarak birden fazla siteye sahip olmamıza olanak sağlıyor. Örneğin siteadi.com alan adı altında blog.siteadi.com ve benzeri alt alan adları açabiliyoruz. Normalde alanadı + host sahibi olanlar bunu kolay bir şekilde gerçekleştirebiliyor. Fakat blogger'da biraz daha farklı. Bu arada hatırlatayım ben isimtescil üzerinden anlatacağım ve bu alt alan adı açma şeklinde oluşturduğunuz alt alan adına da yine bir blogger alt yapılı bir blog oluşturup onu yönlendireceğiz. Diğer sistemlerde de buna benzer ayarlamalar yapıp alt alan adı açıp kullanabilirsiniz. Yani açacağımız alt alan adını sadece blogger alt yapılı bir blog açıp onu yönlendirmek için kullanacağız, farklı bir şekilde kullanamayacağız.

1. Adım

Bu adımda isimtescile geçmeden önce blogger açacağımız alt alan adına yönlendirmek için kullanacağımız bir ornek.blogspot.com gibisinden bir blog açıyoruz.


2. Adım

Bu adımda ise Kumanda Paneli > Ayarlar > Temel sayfasından alttaki gibi alan adı ayarlarımızı yapıyoruz.


3. Adım

Son adımda ise hesabımızla isimtescil'e girip kullanacağımız domain'i seçip Gelişmiş DNS'ye gireceğiz. Bu kısımda da alt resimde olduğu gibi gerekli ayarları yapıp kaydedeceğiz. Alan adının aktifleşmesi blogger sunuculaının yoğunluğuna göre değişebilir.


15 Ekim 2015 18:30 Güncellemesi


Subdomain ihtiyacı doğduğundan bu yazıyı da görünce güncelleme kararı aldım yazı halen kısmen geçerliliğini koruyor fakat bir kaç değişiklik ve farklılık olduğunu belirtmem gerekiyor.

- Birincisi "2.ADIM"da görülen resim de zaferzent.com'u blog.zaferzent.com konumuna yönlendir'i işaretlemeyiniz. Aksi halde ana blog yani ana domain olan www.zaferzent.com a www'siz girmek istediğinizde hata alırsınız veya sonradan oluşturduğunuz subdomaine yönlenirsiniz.
Özetle 2.Adım şöyle olacak :

Blogger Subdomain Blog Oluşturma ve Yönlendirme

- İkincisi ise domain hizmet sağlayıcısında yaptığımız ayarlarda bir takım değişiklik yapmak gerekiyor. Normalde bir www'li bir de www'siz iki farklı ghs.google.com değerine sahip cname oluşturuyorduk(en azından ben öyle yapıyordum) bugün anladım ki eğer subdomaine ihtiyaç duyduysak www'siz cname oluşturmamalıymışız.
Özetle domain dns ayarları tam olarak aşağıdaki gibi olacak :

Blogger Subdomain Blog Oluşturma ve Yönlendirme

10 Nisan 2022 Güncellemesi

Alan adımı yakın bir zamanda Google Domains'e taşıdım ve taşıma sonrası subdomain(alt alan adı) çalışmadığını farkettim. Subdomain'e ait CNAME silindiği için böyle bir sorun meydana gelmiş tekrar tekrar CNAME kaydı oluşturmama rağmen subdomain'i çalıştıramadım. Biraz araştırma yaparak subdomain için yeni CNAME kaydını aşağıdaki resimde olduğu gibi ayarladım. Bir kaç saat beklememe rağmen yönlendirme gerçekleşmedi fakat ertesi gün sabahına subdomainin çalıştığını farkettim. Anladığım kadarıyla blogger özel alan adı yönlendirme ve bu tip subdomain işlemlerinde eskisi gibi işlem çok çabuk tamamlanmıyor ya da Domain hizmeti sağlayan servis ile alakalı bir durum da olabilir. Google domains subdomain nasıl oluşturulur Özetle sadece yeni bir CNAME kaydı oluşturdum (en.zaferzent.com CNAME 1 saat ghs.googlehosted.com) ve Blogger > Ayarlar > Yayıncılık kısmından oluşturduğum subdomain yönlendirmesini yaptım. blogger subdomain yönlendirme

Yorumlar

 1. Aklıma gelmişti zamanında bu! :)

  YanıtlaSil
 2. ozel alan adimiz yok ise bunu yapamiyoruz galiba ?

  YanıtlaSil
 3. @Ferhat Bayram
  Evet özel alan adınızın olması lazım, zaten altalanadi.alanadi.blogspot.com diye bir şey olamaz.

  YanıtlaSil
 4. Eline sağlık güzel anlatım.

  YanıtlaSil
 5. Sanırım A kaydı yerine CNAME'e ip veriyorsun. Aynı şey gibi.

  YanıtlaSil
 6. Açıklama için teşekkürler..

  YanıtlaSil
 7. Ben godday üzerinden Yaptımda siteadi.com Girdinmi açılmıyor ancak www.siteadi.com olarak Gireceksn. yoksa açılmaz

  bak herşey normal mi

  http://e1207.hizliresim.com/z/k/9tpq1.png

  YanıtlaSil
 8. www'siz de siteniz açılıyor herhangi bir sorun bulunmamakta.

  YanıtlaSil
 9. Peki Blogger'da hosting kullanımı mümkün müdür? Alan adı aldığımız zaman bir alt alan adına dosyalarımızı yüklemek istediğimiz zaman ne yapmamız gerekecek?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet hosting kullanmak mümkündür ben de şuan zaten dosyalarımı kendi hostumda tutuyorum. Bunun için alan adı olması gerekiyor ve dnspark.com'da gerekli ayarlamalar yapmak gerekiyor. Yakın zamanda bununla ilgili bir yazı hazırlayıp paylaşacağım.

   Sil
  2. Tamam, teşekkürler. Ben de alan adı almayı düşünüyorum. Şöyle bir şey var. Şimdi benim blogumun .blogspot.com adresi http://tinlamazmodunda.blogspot.com/

   Eğer ben .com aldığım zaman alan adımı tinlamazmodunda.com değilde başka bir şey yaparsam seo vb. bir sorun çıkar mı? Alexa değerim düşer mi?

   Sil
  3. Evet yeni bir alan adı alıp blogunu yönlendirdiğinde blogspot adresindeki tüm istatistiklerin orada kalır. Kullanmaya başladığın yeni alan adına com veya net'e bu istatistik verileri geçmez. Alexa, pagerank, indexler vs gibi veriler blogspot adresindeki blogunda kalır. Yani kısacası yeni bir site açıyorsun ve her şeye yeniden başlıyorsun öyle düşün.

   Sil
 10. Zafer hocam sana nasıl teşekkür edeyim ben çok sağol

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim Mujdat kardeşim ancak blogger özel alan adı dns yapılandırmaları değiştiği için bu yazı güncelliğini yitirmiş olabilir zaman bulduğumda yenilemeye çalışacağım.

   Sil
 11. sa hocam ben ne kadar şey farsa yazdım bu hatayı veriyor Bu alan adına ilişkin yetkinizi doğrulayamadık. Hata 12 neden acaba ?

  YanıtlaSil
 12. Niyazi Yavuz gerekli cname ayarlarını doğru bir şekilde yapmadın sanırım gerekli ayarları yaptıktan sonra yönlendirme işleminin tamamlanması gerekiyor. Hata ile ilgili wmaracı forumunda bir konu mevcut işine yarayabilir : http://wmaraci.com/forum/422450-mesaj1.html

  YanıtlaSil
 13. Şimdi ben domain aldım subdomain içinde ayrı para mı vereceğiz şimdi ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Subdomain için ücret ödenmez satın aldığın özel alan adı üzerinden subdomain (alt alan adı) açabilirsin. Buradaki adres kutusuna ya normal domainini ya da istediğin bir subdomaini gireceksin. (blog.alanadiismi.com gibi buradaki alanadiismi yazan yer satın olmuş olduğun domaindir başına ekleme yaparsan subdomain olur) Daha sonra alan adı hizmetini aldığın yerden gerekli dns ve ip ayarlarını yapacaksın. Google'da blogger özel alan adı yönlendirme veya blogger custom domain gibi aramalar yaparak güncel dns ayarlarına ulaşabilirsin.

   Sil
 14. Hocam benim haber sitem varda ben şimdi şunu demek istiyorum. webtv.siteadı.com açacak olsam tekrar domain mi almam gerekiyor. bunu sormuştum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eğer hiç domainin yoksa domain alman gerekiyor ama elinde domainin varsa zaten onun üzerinden subdomain açarsın. Üstteki yorumda zaten gerekli açıklamayı yaptım.

   Sil
 15. Merhaba,alanadı satın alarak blogspot'a yönlendirdim fakat şu anda mysqle ihtiyacım var blogspota yönlendirdiğim domain üzerinden bir subdomain oluşturmak istiyorum nasıl yapabilirim?

  YanıtlaSil
 16. Şöyle bir şey yapılabilir mi? www.siteadi.com blog adresimiz olsa forum.siteadi.com'da sub domain olsa bu şekilde nasıl bir ayar gerekiyor. Yani ilk site açılışı blog olacak daha sona sub domain'de forum gelecek?

  YanıtlaSil
 17. iyi düşünce harikasın fakat normal kullanımda her türlü host lazım değil mi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Buradaki ayarlar ile Blogger alt alan adı oluşturunca normal host kullanamazsın sadece yeni bir blogger tabanlı blog oluşturabilirsin.

   Sil
 18. Teşekkür ederim anlatımınız için. Domainim godaddy'de Benim subdomain de WWW ile AÇILMIYOR. WWW'siz açılıyor. blog.negidernet.com , sorun nerde olabilir acaba?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. DNS ayarlarından www'li şekilde CNAME kaydı oluşturup, Blogger Ayarlar sayfasından da siteadi.com öğesini www.siteadi.com konumuna yönlendir seçeneğini aktif ettiysen sitenin www'li şekilde açılması lazım. Senin normal alan adın bile zaten www'siz şekilde hata veriyor muhtemelen ayarları eksik yaptın. Alan adı sağlayıcındaki tüm ayarlar alttaki resimdeki gibi olmalı.

   https://1.bp.blogspot.com/-wuwPydSGvmg/WlH8-pkl4aI/AAAAAAAAGeQ/XO7x_NW2opEOCzGUw5DeQVQU-CCW5CK8QCLcBGAs/s1600/blogger-alan-adi-yonlendirme-dns-ayarlari.png

   Sil
 19. Evet, zaman zaman WWW'siz godaddy'nin parked sayfasına yönlendirdiğini ben de farketmiştim. Benim ayarlar şu şekilde https://i.hizliresim.com/jyJagJ.jpg
  Vdieo anlatımlarına göre bu şekilde yapmıştım. DNS Yöetim Panelini değişmiş sanırım. O yüzden kafa karıştırıyor. Blogger www'ye seçeneği de aktif. Siz sanırım blogspot'un verdiği 3i6ıs706gsnq etiketine domain uzantınızı eklemişsiniz. Bende
  uzantısız bu etiketi veriyor: hp7pet3zep5l

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ayarların normal gözüküyor aslında sorun olmaması lazım. Belki godaddy kaynaklı bir sorun olabilir veya ben hiç farketmedin ama belki subdomain'e www'li şekilde erişim yapılamıyor da olabilir.

   Sil
 20. Teşekkür ederim hocam, evet Godaday sıkıntılı, destek bölümünde de çözemediler sorunu. Zaten ilk fırsatta transfer edeceğim oradan.

  YanıtlaSil
 21. Hocam merhabalar ben bir domain satın aldım bunu sublu şekilde bloggerda kullanmak istiyorum. " sub.siteadi.com " olarak kurdum site açılıyor fakat anadomaini suba yönlendirmiyor örneğin siteadi.com olarak giriş yaptığımda beni " www.siteadi.com " adresine yönlendiriyor burda da 404. That’s an error.

  The requested URL / was not found on this server. That’s all we know.

  hatasını veriyor. Sorun neyden kaynaklı acaba

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu konuda bilgim yok maalesef ben alt alan adı ve ana alan adını ayrı ayrı kullanmıştım özetle ana alan adını, alt alan adına yönlendirme yapmadım ve nasıl yapıldığını da bilmiyorum.

   Bildiğim en kolay çözüm yolu ana alan adını da bir blogger bloga bağlayıp daha sonra şablon kodlarına javascript yönlendirme kodları ekleyerek yönlendirme yapmaktır.

   Sil

Rastgele Yazılar

Son Yorumlar

Takipçiler