Kullandığım Sosyal Ağlar (Facebook, Twitter, Google Plus, Hocam)

Son 5 yılda oldukça yaygınlaşan ve insanların zamanını büyük çoğunluğunu geçirdiği, artık hayatının bir parçası olan sosyal ağlarda ben de birkaç yıl önce yer edinmiştim. Zamanla hangi sosyal ağ platformunda ne yapılır, nasıl kullanılır, zararları neler ve faydaları neler bu tür konularda da yeteri kadar bilgi ve tecrübe sahibi oldum.

Sosyal ağları kullanan insanlar genelde ikiye ayrılıyor. Bunlar ya sosyal yaşantısı kısıtlı olup sürekli bilgisayar başında zaman geçiren ve bu yüzden sanal ortamda kendine yer edinip yeni insanlarla tanışıp muhabbet ortamı kuranlar ya da sosyal hayatını dolu dolu yaşayıp bu yaşadıklarını tamamen sosyal ağlar aracılığı ile geniş bir kitleyle paylaşanlar.

Benim düşünce ve amacım ise bu iki grubun ortası gibi birşey tabi farklılıkları da fazla. Genel olarak sosyal yaşantımı daha dolu dolu yaşmaya özen göstermeye çalışırım(olduğu kadarıyla) ancak bunları olduğu gibi internet ortamında sosyal ağlarda olduğu gibi paylaşmamaya dikkat ederim. Alanım blog yazarlığı ve web konuları olduğu için bazı sosyal ağları bu konular üzerinde kullanıyorum. Alanım ile ilgili tecrübeli bilgi birikimi olan kaliteli insanları takip edip kendimi alanımda daha fazla geliştirmeye çalışıyorum. Kısacası sosyal ağlardaki temel amacım bilgi edinme ve kendimi geliştirme. Herkeste olduğu gibi ben de bazı sosyal ağları aile ve arkadaş çevremin ne yaptıklarını takip etme ve onlarla iletişim kurma amacım da var.

Facebook
2004 yılında sadece Amerika'da üniversite öğrencilerine açık olarak kurulan ve 2006 yılında dünyaya açılan ve şuan 900 milyondan fazla kullancısı olan facebook ile sosyal ağlara ilk adımımı atmış oldum. Kuruluş ve dünyada aktif olması konusunda net olarak bilgim yok verdiğim tarihlerde hata olabilir bunun için kusura bakmayın. Bir tanıdık vesilesi ile daha facebook Türkiye'de çok nadir insanlar tarafından bilinirken kayıt olmuştum ve ben facebook'a ilk kayıt olduğum zamanlarda Türkçe dil desteği yoktu yani İngilizceydi ve yanlış hatırlamıyorsam aşağıdaki gibi bir giriş sayfası vardı. Daha sonra ilk kayıt olduğum bilgileri unutmamdan dolayı tekrar kayıt olmuştum. İkinci kayıt olduğum hesabım 2009 yılı başlarında bilmediğim bir nedenden dolayı kapatılmıştı ve tekrar yani üçüncü kez kayıt olmuştum. İlk zamanlar keyifli gelen facebook'un artık eskisi gibi tadı kalmadı açıkçası. Nedeni ise kendini bilmez çocuk diye tabir ettiğimiz ergen kişilerin fazlalaşması ve facebook'u kötüye kullanarak facebook'tan beni soğutup sıradan hale getirmesi. Yine de kullanmaya devam etsem de çok fazla aktif değilim ve genelde oynamış olduğum bazı oyunları takip ediyorum, bazen kendimden bir şeyler paylaşıyorum ve aile ve arkadaş çevremle iletişim kuruyorum.


Twitter
Facebook'tan kaybettiğim hazzı bir süre sonra twitter'dan alabilirim belki maksaydıyla 2009 Ağustos ayında twitter'a kayıt oldum. İlk başlarda twitter kullanımda zorluk çektim açıkçası ama zamanla alıştım. Twitteri kısaca özetlemek gerekirse tabiri caizse 140 karakterle laf sokma sanatı ! Şaka bir yana da genel olarak beyni kıt olan twitter kullanıcıları ya yaptığı her haltı paylaşanlar, ya 140 karakterle edebiyatı alt üst etmeye çalışanlar ya da 140 karakterle laf sokma sanatı yapanlarla dolu. Benim ise yaptığım sadece güncel olaylardan haberdar olmak istemem ve yukarıda da belirttiğim gibi alanım ile ilgili tecrübeli kişileri takip ederek bilgi edinmek.

Google+
2 yıla yakın bir süre önce meşhur Google şirketi tarafından Facebook'a rakip olarak açılan Google Plus (Google+) aslında facebook ile çok benzer özelliklere sahip. Yakın zamanda farklı bir tasarıma geçen Google+ bu sebepten dolayı iyi bir atak yaptı. Her ne kadar bir Google ürünü de olsa çok aktif olarak kullanılan bir sosyal ağ değil. Açıkçası benim de aktif olarak kullandığım pek söylenemez. Google+'da da twitter benzeri bir yol izliyorum. Blogumda yayınladığım yazıları paylaşıp, alanım ile ilgili yeni kişilerle tanışıp, iletişim kurarak onların çalışmalarını takip ediyorum.

Hocam
Türk yapımı ve diğerlerinden farklı bir sosyal ağ hocam. Diğerlerinden farklı olma sebebi ise facebook'un ilk açılış amacı olan sadece üniversite öğrencilerinin toplanması. Her ne kadar facebook bu çizgisinden çıkmış olsa da hocam halen devam etmekte. Hocam en az kullandığım sosyal ağlardan birisi. Neredeyse hiç kullanmıyorum da denebilir. İlk üniversiteye başladığım zamanda yani 2009 yılı sonlarında kayıt olmuştum fakat üyelik onaylı olduğu için kayıt olmamın üzerinden 2 yıl geçtikten sonra aktif olmuştu. Yani ilk üniversiteyi bitirip ikinci üniversiteye başlamamla beraber :)


Genel olarak kullandığım sosyal ağlarla ilgili kısa bilgiler ve nasıl kullandığım hakkında bir şeyler yazdım. Aslında bu yazıdan sonra ne kadar sosyal ağ özürlü olduğumu da anlamışsınızdır. Bu sosyal ağlardan beni takip edebilirsiniz. Ancak kötü emelleriniz ve kişisel istekleriniz için takip etmeyin :) Özel soru ve düşüncelerinizi iletişim sayfasından bildirebilirsiniz. Gereksiz e-postalara cevap vermediğimi bir kez daha belirtmek isterim. Bu arada facebook'ta arkadaş olarak eklemek yerine abone ol seçeneğini kullanabilirsiniz.

Sosyal Ağ Takip Seçenekleri

Facebook
Twitter
Google+

Yorumlar

Yazı İçeriği

Kategoriler

Son Yazılar

Son Yorumlar

Abonelik

En son tema güncellemeleri, özel teklifler ve faydalı kaynaklardan haberdar olmak için e-posta adresinizle abone olun.