Ramazan Ayının Gelişi ve Küçük Tavsiyeler

Ramazan Ayının Gelişi ve Küçük Tavsiyeler
Yine her yıl olduğu gibi bu yılda biz Müslümanlar'ın en en değerli ve en kutsal ayı Ramazan ayı bugün kılınacak olan ilk teravih namazı ve ilk kalkılacak sahur vakti ile birlikte başlıyor. Ramazan ayı aslında bizler için çok şeyi ifade ediyor. Bunlardan tabi ki en önemlisi de Kur'an'ın ilk ayetlerinin bu ay içerisinde vahiy edilmesi.
Kur'an'ın vahiy edilmesi yani inmesi her ne kadar net olarak bir günü olmasa da Ramazan ayının 27.günü bu vesileyle Kadir Gecesi olarak kabul edilmekte.

Ramazan ayı'nın diğer bir önemli hususu da biz Müslümanların nefislerimizi kontrol altına alıp, irademizi güçlendirdiğimiz, yemeyip içmeyip, kötü şeylerden uzak olup oruç tuttuğumuz ay olması. Bolluk ve bereketliğin arttığı insanlarımızın birbirine daha çok yakınlık duyduğu, sevgi ve şefkatin artığı ayların en güzelidir.

Ramazan Ayı İçin Küçük Tavsiyeler
Bu ay da yeme ve içme konusunda da bazı şeylere dikkat etmemizde fayda var. Öncelikle sahur ve akşam saatlerinde bol sıvı içecekler tüketilmeli. Yağlı, tuzlu, hamurlu ve şekerli ağır yiyeceklerden kaçınılmalı. Sahur'da normal aylarda yapılan kahvaltı gibi kahvaltılık yiyecekler tüketilmeli ve gündüzleri sıcak hava sebebiyle vücudumuz çok su kaybı yaşayacağı için sahurda bol su içilmeli. İftar'da ise soğuk sıvı yiyecek ve içecekler tüketilmeli, olabildiğince katı yiyeceklerden kaçınılmalı. İftar yemeğinden sonra yenilecek tatlılara da dikkat edilmeli, hafif sütlü tatlılar tüketilmesinde fayda var. Bunlar haricinde akşamları iftar haricinde meyve ve sıvı gıdalar dışında yiyecekler tüketilmemeli. Gündüzleri çok fazla hareket edilmiyorsa, akşamları yürüyüş yapılmasında da fayda var. 

2012 Bütün İller İçin Ramazan İmsakiyesine BURADAN ulaşabilirsiniz.

Yorumlar

  1. Evet, yarın oruç tutmaya başlıyoruz. Herkese Hayırlı Ramazanlar.

    YanıtlayınSil
  2. Bayılıyorum ramazana. Herşey bir başka oluyor ramazanda :)

    YanıtlayınSil

Yazı İçeriği

Kategoriler

Son Yazılar

Son Yorumlar

Abonelik

En son tema güncellemeleri, özel teklifler ve faydalı kaynaklardan haberdar olmak için e-posta adresinizle abone olun.