Web Günlüğü

Son Zamanlar ve Can Sıkıcı Olaylar

Son bir haftadır Ankara ve doğduğum şehir Mersin yolculuğu nedeniyle buralardan uzak kaldım biraz. Bu yazıyı aslında sadece neden son zamanlarda burada olmadığımı söylemek için değilde daha çok gördüklerim, yaşadıklarım ve diğer olaylar sebebiyle biraz içimi dökmek için yazmak istedim. Öncelikle son bir haftada doğru dürüst uyku uyumadığım için halen çok yorgun ve bitkin bir halde olduğumu belirteyim.

Yakınların düğün merasimleri ile başlayan yorucu yolculuk. Daha sonra beni çok derinden etkileyen çok yakın bir arkadaşımın babasının trafik kazası sonucu vefat etmesi ile devam etti.

Pazartesi gecesi eve dönsem de aslında hiç bilgisayar başına geçecek vaziyette olmadığım için yeni yeni internette ve bazı bloglarda son durumları inceleyebildim. Şehir dışı yolculuklardan önce bizzat internetten tanıdığım bir kaç kişi ile tatsız olaylar yaşamıştım. Yine kullanmış olduğum temadan kaynaklı bir sorun. Detayına çok fazla girmek istemiyorum çünkü o kişilerin kendi halleri için sadece üzgün olduğumu söyleyeyim. Şu Mübarek Ramazan ayı öncesi fazla söz söylemiyorum onları sadece vicdan muhasebesine davet edip Allah'a havale ediyorum.

Şimdi yeni açılmış veya kendilerine bakmadan kendini bir şey zanneden bazı bloglarda son zamanlarda çok bilmişlik tavırlar var onlara geçeyim. Daha yeni blog açıp yazmaya başlayan ve blog yazarlarına ders vermeye çalışan, blog ve blogculuk hakkında yazılar yazmaya başlayan çok iyi tanıdığım ergenler bana hitaben bir şeyler söylemiş. Malum ben gereksiz e-postalara ve yorumları kaale almadığım için çok dokunmuş sanırım. Defalarca söyledim ama anlamıyor ergen kafalılar işte. Ben kişisel isteklerle iletişim kuran, yorum yapan veya sırf link paylaşımı yapan kişileri hiç umursamıyorum. Daha önce hiç söylemedim desem neyse de onlarca kez söylemişimdir eminim.

Genel olarak temayı en ufak ayrıntısını dahi kopyalayanlar bilgisi olmayıp her konuda fikir sahibi olanlar burası sizin yeriniz değil gidin sokaklarda oyununuz oynayın onu yapmıyorsanız online oyunlarınızı oynayın, buralarda gereksiz yere fazlalık yapmayın, size göre değil. Bilmeyip de bilmişlik taslayanlar sizin ne haddinize blog yazarlarına ders verme amaçlı yazılar yazmak. Sanane kardeşim adamın kendi blogu istediği şeyi istediği şekilde yazar çizer seni ne ilgilendirir. Beğenmiyorsan takip etmezsin o blogu olur biter.

Bu blogda dahil tüm blogları sırf çıkarlarınız için takip etmek veya yazılara yorum yapmak zorunda değilsiniz. Emin olun hiç kimsenini sizin takip etmenize veya yorum atmanıza ihtiyacı yok sadece sırf kendisi sevdiği, istediği için yazar çizer, bir şeyler paylaşır.

Yazıdan belki de bir şey anlamıyor olabilirsiniz. Ben sadece Leyla ile Mecnun'daki İsmail abi diyor ya hani içimi döktüm ohh rahatladım ben de öyle yaptım işte. Hadi görüşmek dileğiyle...

Yorumlar

 1. "Sanane kardeşim adamın kendi blogu istediği şeyi istediği şekilde yazar çizer seni ne ilgilendirir. Beğenmiyorsan takip etmezsin o blogu olur biter."

  İşte bu cümle herşeyi özetliyor :)

  YanıtlaSil
 2. Bayağı yoktun, özledik seni Zafer abi :)

  YanıtlaSil
 3. Kaybınız için üzüldüm Zafer hocam başınız sağolsun.
  Şu kendini bilmezler için maalesef söylenecek bir söz yok yani takipçilerine küfür eden, tema klonlayıp çalıntı içerik girmeyi blogculuk sanan insanlar bunlar. Fazla yorum yapmakta istemiyorum çünkü hem forumlarda hemde kendi bloglarında ne olduklarını belli ettiler.
  Her blogcunun acemilik dönemi olur ortamı tanımaya işlerin nasıl yürüdüğünü kavramaya çalışır ama bazılarının gelişmeye niyeti yok. Selametle...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim İsa söylediklerinde tamamen haklısın. Bunlar gelişme aşamasına gelene kadar diğerleri alttan alttan gelmeye devam edecek. Bu sorunların temel sebebi herkesin artık kolayca internet erişiminin olması her bilgisi olmayanın 3-5 kuruşla site veya blog açmasından kaynaklanıyor.

   Sil
 4. Öncelikle Allah rahmet eylesin. Şimdi şöyle bir olay var: Biz adamların ne olduğunu forumda gördük, tema kopyalıyorlar, terbiyesizleşiyorlar vb. vb. Zafer hocam bunu sizde biliyorsunuz çünkü konu sahibi sizsiniz. Ve hala adam gelip sizin blogunuza yorum atıyor. Bu da demek oluyor ki o kişinin ar damarı çatlamıştır. Daha bazı kodların ve terimlerin tam olarak ne olduklarını ve ne işe yaradıklarını bilmeyen bazı arkadaşlar var. Bilmemek ayıp değil elbet ancak bir süre sonra bu arkadaşlar uzmanım(!) diye dolaşacaklar ortada? Yeterince araştırma yapmadan, iyice pişmeden, ham halleriyle daldan düşen o blogcu(!) yani kopyacı arkadaşlar tıpkı ziyaretçi defterlerine basılmış 10 bininci linkin değerini taşıyorlar. Bence biraz daha pişmelerinde fayda var. Bu sayede belki biz de birilerine güvenip rahatça yazılar yazabilliriz, temamızı kopyalayan kişiler ortada kalmaz. Haksız mıyım?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. İşte benim de bir nevi anlatmak istediğim bu. Hiç bir konuda bilgi sahibi olmayan ordan burdan kopyala yapıştırla bir yere gelmeye çalışan bu insanlar diğer iyi niyetli insanları arka planda bırakıyorlar. Sonuçta da istedikleri yerlere geliyorlar aslında ve saf insanlar bunlara kanıp bunları bir şey sanıp aynı yolda devam ediyorlar. Kovsanda olmuyor kovmasan da. Ancak kendi istekleriyle buralardan uzaklaşıp gittiklerinde biraz da olsun bu sorun çözülebilir.

   Sil
 5. Allah Rahmet Eylesin.

  Hocam bu olaylar bence artık çok rastlanılan olaylar olduğundan kafanı pek takma boşver gitsin.İçini dökmüşsün ne güzel keşke bende içimi dökebilsem böyle. Ama şöyle bir sözde var "Taklit edildiysen Başarmıssındır" işte sen bunu yapmışsın bırak o temayı çalıp kodlayanları kimsenin ahı kimsede kalmaz.Zaten alıntı çalıntı içerik doldurup iki güne kalmaz siteleri mi desem yoksa çöplüklerimi desem uzay boşluğunda kayboluyor.

  Bu arada @HitAdam aklımdan geçenleri tam anlamıyla özetlemiş.Neyse tekrar aramıza Hoşgeldin.İnşallah birdaha kötü olaylarla karşılaşmazsın.

  YanıtlaSil

Rastgele Yazılar

Son Yorumlar

Takipçiler