Web Günlüğü

Blogger Seo Dostu Breadcrumb (Konum) Navigasyon Eklentisi

Blogger Seo Dostu Breadcrumb (Konum) Navigasyon Eklentisi ve Faydaları
Eğer blogger alt yapılı, iyi bir içeriğe sahip ve iyi bir tasarıma sahip blogunuz varsa ancak blogunuz seo konusunda yeterli alt yapıya sahip değilse(arama sonuçları'ndan yeterli başarılı sonuçlar alamıyorsanız) ve blogunuzu seo'ya (arama motoru optimizasyonu'na) uygun kriterlerle donatmak istiyorsanız yapılacak işlerin ilklerinden bir tanesi de blogger breadrumb eklentisi'ni kullanmak olacaktır.


Nedir, Faydaları Nedir Bu Breadcrumb(Navigasyon)'un ?

Google'ın (diğer arama motorları da dahil) arama kriterlerinden bir tanesi farklı başlık ve farklı bağlantı isteğidir. Yani kısaca özetlemek gerekirse blogunuza eklenen bir yazının başlığının google veya diğer arama motorları(botlar) tarafından daha çabuk farkedilip daha çabuk indexlenmesini sağlamak ve arama motorları tarafından içeriklerin önemli hale getirilmesini sağlamak için farklı başlık ve bağlantılara ihtiyaç vardır (Ne kadar farklı başlık o kadar etkili sonuçlar).

Örnek olarak şu an bu yazımda kullandığım başlık gösterilebilir. Eğer ben başlığı sadece blogger breadcrumb eklentisi olarak belirleseydim arama motorları tarafından çok fazla önemsenmez ve gerekli ilgili görmezdim. Ayrıca kullanıcıların arama kriterlerini sınırlandırıp onlar tarafından da ulaşılamaz hale gelirdim. Tabi ben bu kadar uzun bir başlık belirledim diye siz de uzun başlıklar belirtmek zorunda değilsiniz. Önceki cümlelerde de belirttiğim gibi başlığın uzun veya kısalığından daha çok arama motorları tarafından farklılığı daha önemlidir. Bu, yani farklı başlığın öneminin temel sebebi ise arama motoru kullanıcılarının aramayı farklı türlerde yapmasından kaynaklanmaktadır. Çünkü kullanıcı sadece bir veya iki kelimeden oluşan arama kriterleri uygulamaz. Kullanıcının arama kriterleri bu başlık üzerinden örneğe gidecek olursak blogger navigasyon eklentisi, blogger breadcrumb eklentisi, blogger seo dostu navigasyon eklentisi gibisinden veya daha farklı olarak anahtar kelime veya kelimelerden oluşabilir.

Başlık ve bağlantı birbiriyle özdeş(ilgili) ve faydası da benzerdir(kalıcı bağlantılar seo'ya uygun hazırlanmış ise). Ayrıca biraz başlığın seo'ya etkisi hakkında kısa bilgiler vermiş de oldum. Daha önce başlıkların farklılıklarından bahsetmiştim bu breadcrumb'un fayda sağlamasının sebebi de başlıkta olduğu gibi breadcrumb sayesinde(arama sonuçlarına göre) bağlantılarından farklılık arz etmesindendir. Blogunuzu arama motorları tarafından bir nebze önemli hale getirilmesini sağlamak için breadcrumb şarttır da denilebilir. Breadcrumb sayesinde blog yazıları'nın bağlantıları farklılaştırılarak(alttaki resimde görüldüğü gibi) daha doğrusu blog yazılarının bağlantılarının arama motorlarında süslendirilerek etkili sonuçlar alabiliriz.

Breadcrumb Kullanmadan Önce

Ben breadcrumb'u yeni kullanmaya başladığım için sonuçlar şimdilik böyle umuyorum ki ileri ki zamanlar da bu durum değişecektir. Blogger Breadcrumb Eklentisi Kullanmadan Önce

Breadcrumb Kullandıktan Sonra (Güncelleme 28 Ocak 2013)

Breadcrumb kullanmaya başladıktan sonra blogumun google arama sonuçlarındaki görünümü aşağıdaki şekilde değişti. Ancak blogumdaki içeriklerin tamamının indexlenme şekli henüz değişmedi, sadece bir kısım içerikler böyle görünmekte. Dediğim breadcrumb eklentisi uyguladıktan sonra arama sonuçlarındaki görünümün değişmesi uzun zaman almakta. Eğer çok fazla içeriğe sahipseniz bu süre daha fazla olacaktır.
Breadcrumb Eklentisinden Sonra Google Arama Sonuçları

Blogger Breadcrumb Kurulumu Nasıl Yapılır ?

Öncelikle belirtmeden geçemeyeceğim bu eklentinin kurulumu yapılınca hemen etkili sonuçlar alınamayabilir. Yani yazıların, kategorilerin veya diğer içeriklerin google ve diğer arama motorları sonuçlarında breadcrumb tarzı sonuçlar çıkması için kurulumu yapıldıktan sonra biraz zaman geçmesi gerekmektedir.

1.Aşama Css Kodları

Css kodlarının nereye ve nasıl bir şekilde ekleneceği biliniyordur ancak ben yine de belirtmiş olayım </b:skin> kodu aratılıp öncesine eklenmelidir.
.breadcrumbs{background-color:#fff; 
border-radius:5px; 
-webkit-border-radius:5px; 
-moz-border-radius:5px; 
border:1px solid #ddd; margin-top:5px; padding:10px; border-bottom:2px solid #ddd;
text-align:left;
font-size:11px}

2.Aşama

Alttaki uzunca kod <b:includable id='main' var='top'> öncesine eklenmelidir ancak bu kodun altında <div class='blog-posts hfeed'> olması gerekmektedir. Ayrıca Web Günlüğü yazan yerler kendinize ait blog başlığı ile değiştirilmelidir.
<b:includable id='breadcrumb' var='posts'>
<b:if cond='data:blog.homepageUrl == data:blog.url'>
<!-- No breadcrumb on home page -->
<b:else/>
<b:if cond='data:blog.pageType == &quot;item&quot;'>
<!-- breadcrumb for the post page -->
<p class='breadcrumbs'>
<span class='post-labels'>
<a expr:href='data:blog.homepageUrl' rel='tag'><data:blog.title/></a>
<b:loop values='data:posts' var='post'>
<b:if cond='data:post.labels'>
<b:loop values='data:post.labels' var='label'>
<b:if cond='data:label.isLast == &quot;true&quot;'> &#187; <a expr:href='data:label.url' rel='tag'><data:label.name/></a>
</b:if>
</b:loop>
<b:else/>
&#187;Kategorisiz
</b:if>
&#187; <span><data:post.title/></span>
</b:loop>
</span>
</p>
<b:else/>
<b:if cond='data:blog.pageType == &quot;archive&quot;'>
<!-- breadcrumb for the label archive page and search pages.. -->
<p class='breadcrumbs'>
<span class='post-labels'>
<a expr:href='data:blog.homepageUrl'><data:blog.title/></a> &#187; <data:blog.pageName/> Arşivi
</span>
</p>
<b:else/>
<b:if cond='data:blog.pageType == &quot;index&quot;'>
<p class='breadcrumbs'>
<span class='post-labels'>
<b:if cond='data:blog.pageName == &quot;&quot;'>
<a expr:href='data:blog.homepageUrl'><data:blog.title/></a> &#187; Tüm Yazılar
<b:else/>
<a expr:href='data:blog.homepageUrl'><data:blog.title/></a> &#187; <data:blog.pageName/>
</b:if>
</span>
</p>
</b:if>
</b:if>
</b:if>
</b:if>
</b:includable>

3.Aşama

İkinci aşamayı başarılı şekilde tamamladıktan sonra <div class='blog-posts hfeed'> kod aratılıp altına veya bu <b:include data='top' name='status-message'/> kod aratılıp üstüne alttaki kod eklenmelidir.
<b:include data='posts' name='breadcrumb'/>
Bu işlemler hatasız şekilde sonuçlandırıldıktan sonra yazı veya etiket sayfalarına girildiğinde eklentinin blog içerisinde çalıştığı görülecektir. Arama motoru sonuçlarında gözükmesi için ise biraz zaman alacaktır.

Seo Konusu İle İlgili Diğer Yazılarıma Da Göz Atabilirsiniz:

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)
Blogger Yeni SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) Ayarları

Yorumlar

 1. Teşekkürler zafer sayende ekledim.

  YanıtlaSil
 2. Merhaba;
  Aynen bahedildiği gibi yapmaya çalıştım fakat anladığım kadarıyla etiketinin kapatılmadığından bahseden bir hata alıyorum. Yanlış yere kopyaladığımı düşünmüyorum.

  Hata Tam olarak şu :
  "Şablon önizlemesi yüklenemedi: XML, satır 3128, sütun 14 ayrıştırılırken hata oluştu: The element type "b:if" must be terminated by the matching end-tag """

  burdan anladğım şey yanlış yere yapıştırdığım :(

  Hata gösterilen satırlar:

  // //Bu satır kırmızı renkli ve hatalı gözüküyor.
  // //Bu satır kırmızı renkli ve hatalı gözüküyor.
  //</div //Bu satır kırmızı renkli ve hatalı gözüküyor.[/code]

  Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

  YanıtlaSil
 3. Kırmızı renkli bir hata alıyorsanız bahsedilen kapatma etiketini ekleyiniz. Örneğin </b:if> gibi. Eklediğiniz etiket ile kırmızı renk kaybolursa sorun çözülmüş demektir. Bunun dışında bir hata ile karşılaşacağınızı sanmıyorum.

  YanıtlaSil


 4. div class='blog-posts hfeed'

  Satırları arasında
  ""

  kodu bulunuyor. acaba bununla ilgili bir sıkıntı var mıdır?

  YanıtlaSil
 5. Kaldırıp önizleseniz ondan sonra yorum yazsanız daha iyi olmaz mı ? Ben dahil bir çok kişi kullanıyor bu eklentiyi ama bu tip sorunla karşılaşan görmedim.

  YanıtlaSil
 6. Denemeden yazmadim zaten. Neyse. Sıkıntı verdim sanırım..
  Herkes kullanip ben kullanamadığım için gözden kaçan ne olabilir diye yardim istedim

  Kolay gelsin

  YanıtlaSil
 7. Demek istediğim bu tarz hataları deneme yanılma yöntemiyle siz de halledebilirsiniz. Eklentiden kaynaklı bir sorun değil de temanızdan kaynaklı bir sorun sanırım. Kendi temanızda sorun yaşıyorsanız farklı bir deneme blogu açarak onda deneyebilirsiniz.

  YanıtlaSil
 8. B SKİN olan yerde hemen öncesine ekle derken hemen üstüne ekle mi demek istediniz admin

  YanıtlaSil
 9. Evet B SKİN üstüne ekleyeceksin css kodları içerisine yani.

  YanıtlaSil
 10. Görünümü Fazlalık yapmasa sıkıntı yok. Kendi temamdan kaldırmayı düşünüyordum ya da en azından sadece arşiv sayfasında görünsün diye uğraşırken yazını gördüm. Gözüme kötü gelen breadcrumbs birden iyi gelmeye başladı :)

  YanıtlaSil
 11. Zafer bu mesaja lütfen cevap yaz. Anonim olarak sonra bakacamğım.

  Breadcrumb etiketlerden yararlanarak çalışıyor. Atıyorum bir yazı olsun: etiketler 3 tane A B C ben A etiketini yazı başında göstermek istiyorum fakat C etiketi çıkıyor. Bunu nasıl çözebiliriz.

  Anlamadıysan:

  Bu sayfanın başında "Web Günlüğü » Seo » Blogger Seo Dostu Breadcrumb (Konum) Navigasyon Eklentisi" gibi bir yer var. Bende bu yerde Seo yazan yerde C yazıyor. Ben A yazmasını istiyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne demek istediğini anladım. Yukarıdaki kodlara dikkat edersen data:label.isLast diye bir koşul ifadesi yer alıyor. Bu koşul ifadesi yazıya eklenen sadece son etiketi göstermeyi sağlıyor. Bu koşul ifadesini kaldırırsan bütün etiketleri gösterebilirsin. Ama istediğin etiketi gösterme gibi bir şansın yok maalesef, yazıya tek bir etiket girersen o ayrı tabi.

   Sil
 12. Merhaba Zafer bey ben üstteki adsız kişiyim. :) Şimdi sitemde ya bu breadcrumbı kullanacağım ya da etiket eklemekten vazgeçeceğim. Sizce hangisi en doğru karar olur. Siz nasıl bir yol izliyorsunuz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kendi seçimin, ben her yazı için bir maksimum iki etiket kullandığım için bir sorun yaşamıyorum.

   Sil
 13. Teşekkür ediyorum Zafer Bey...
  Seo yazılarına keşke devam etseniz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maalesef bir bahane ama iş yoğunluğundan ve yorgunluğundan blogla fazla ilgilenemiyorum. Özellikle benim de çok sevdiğim ve sürekli ilgilenmek istediğim bir konu olmasına rağmen seo daha fazla zaman ve araştırma gerektiriyor. Umarım ilerleyen zamanlarda fırsat bulup yeni şeyler üretebilirim.

   Sil

Rastgele Yazılar

Son Yorumlar

Takipçiler