Fikir ve Sanat Eserleri Hukuku Hakkında

Fikir ve Sanat Eserleri Hukuku Hakkında
Bilindiği üzere internet veya bilgisayar ortamında üretilen eserlerin(yazılım, tasarım... vs.) kopyalanması, tabiri caizse çalınması maalesef üreticilerin daha doğrusu emek verenler tarafından yaşanan en üzücü ve en önemli olaylarından bir tanesi. Bu konuda internet ortamında güya lisanslama veya eser koruma gibi uyduruk sistemler bulunmakta ancak kuşkusuz bunların hiç birisinin işe yaradığı söylenemez.

İnternet üzerinde güya içerik lisanslama adıyla oluşturulan kullanıcılara ait sitelerin bir yerlerine çeşitli bileşen ekletip ücretsiz reklam sağlayıp ancak sonucunda bir yarar sağlamayan sistemler mevcut. Bunlara sayısızca örnekler verilebilir. İşte bu sistemler başlangıçta kullanıcılara daha doğrusu içerik, tasarım üreticilerini sistemlerine kısıtlı bir şekilde dahil edip(bir nevi demo hesabı da denilebilir) ancak bir süre sonra ücretli hesap önerisinde bulunmaktalar. Kısacası amacı para olan sistemler.

Türkiye'de internet ortamında neden telif hakları konusunda üreticilerin haklarını korumaya yardımcı olma esasına dayanan bir sistem üretilmez hele ki BTK (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu) gibi bir kurum varken. Tabi bu kurumun asıl amacı ne o da tartışılır bir durum.

5-6 ay önce "Fikir ve Sanat Eserleri Hukuku Konusu" çerçevesinde bir avukat ile görüşmüştüm. Tahmin edilir ki bu görüşmede aldığım sonuç çoğu kişi tarafından bilenen şeylerdir. Ancak ben yine de hafızada yer edinmesi açısından avukat ile yaptığım görüşmede aldığım cevabı tamamen yazılı olarak aktarıyorum.
Zafer Bey Merhaba,

Ofis yoğunluğundan ancak cevap verebiliyorum kusura bakmayın. Sorduğunuz konu yani Fikir ve Sanat Eserleri Hukuku anlamında Bilgisayar programlarının eser niteliği ve bunun getirdiği korumalar fazlasıyla geniş bir konu. Kısaca konuyu şu şekilde özetleyebiliriz: Bir bilgisayar programının fikir ve sanat eserleri hukuku bağlamında korunabilmesi için aynı diğer eserlerde olduğu gibi belli temel özelliklere sahip olması gerekir; programın kişisel bir yaratım olması, fikri bir içeriğe sahip olması, yaratıcısının hususiyetini taşıması, ayrı bir ifade biçiminin olması gibi. Bu niteliklere sahip bir programın aynı zamanda arayuz, kullanıcı yüzeyleri vs. de korunabilir. Eğer işleme eser (yani varolan bir programa kısmen veya tamamen farklı görünüm verilmiş vs. ise) önceki halinden farklı sonuç veriyorsa gene koruma altında olabilecektir.

Söz konusu kod ve tasarımların bu niteliklere sahip olması ve başkaları tarafından izinsiz olarak kullanılması halinde Fikir ve Sanat Eserleri mevzuatı, haksız rekabet kapsamında hukuk davaları açılabileceği gibi aynı zamanda izinsiz kullanım nedeniyle suç duyurusunda da bulunulabilecektir. Tabi kod ve tasarımların bir başkası tarafından kullanılması ve hak iddia edilmesi durumunda kime ait olduğu araştırılırken zaman damgası önem teşkil edecektir ki bu husus yargılama sırasında araştırılır. Diğer yandan tasarım, kod yazılımı yapan kişi bunları bir başkası adına yaptı ise yani işçi-işveren ilişkisi mevcut ise kimin hak sahibi olarak yasal yollara gideceği aralarındaki sözleşmeye bağlı olacaktır.

Gördüğünüz üzere, konu geniş, hakka sahip olunması, bunun korunması ve ihlal halinde yasal yollara gidilmesi bakımından ince detaylar mevcut. Ben sadece özet geçmeye çalıştım. Umarım faydalı olur. Ayrıntılı bilgi almak için ofise de gelebilirsiniz.

İyi çalışmalar dilerim.

Görüşmede almış almış olduğum cevap görüldüğü gibi yine işi suç duyurusuna ve davalara bağlıyor. Ancak üreticiler dava ve benzeri yollar ile çok fazla uğraşmak istemediğinden açıkçası pekte seçilebilecek yöntemler değil. Bu yöntemler seçildiği takdirde ise bir de ortaya olumsuz sonuçlar çıkarsa artık üreticiler kimin kapısına dayanır orası bilinmez.

Yorumlar

Yazı İçeriği

Kategoriler

Son Yazılar

Son Yorumlar

Abonelik

En son tema güncellemeleri, özel teklifler ve faydalı kaynaklardan haberdar olmak için e-posta adresinizle abone olun.