Yandex'e Karşı Güvensizlik

Yandex
Rus yapımı olan iyi bir ivme yakalayan ve her geçen gün daha fazla yol kat eden Yandex çıktığı günden beri ilgili ve başarısını takdir etmiş olsam da halen geçmeyen ve geçmeyecek gibi görünen güvensizliğim söz konusu. Gerçekten iyi işler çıkarıyor ve şu an dünya internet piyasasında benim gözümde Google'dan sonra en iyi ikinci arama motoru. Zaten başka arama motoru mu var ki? Tabi bu işin mizahi kısmıydı.

Yandex'e karşı güvensiz bir tutum sergilememin en büyük nedeni olaya biraz siyasi bakmamdan dolayı sanırım. Kafamdaki en büyük soru işaretlerinden bir tanesi neden bir Rus girişimci sadece Türkiye pazarına girer? Ki zaten yemesi içmesi bile Google olmuş bir ülkede, kısmen başarı yakalansa da o ülkenin piyasısını ele geçireceği çok zor birim durumken. En azından şimdilik öyle. Ayrıca maddi açıdan daha az giderinin olacağı yeni yeni teknolojik açıdan gelişmeye başlamış ülkelerde daha büyük başarılar yakalayacağı da kesinken neden Türkiye?

Bazen Yandex'i sırf KGB tarafından ortaya konulmuş, herkes tarafından dikkat çeken bir marka ancak arkasında başka amaçların olduğu bir yapı gibi seziyorum. Biraz komik gibi görülebilir ancak biraz düşünüldüğünde neden böyle bir yargıya vardığım anlaşılacaktır. "Artık teknoloji-bilgi birleşimi siyasi-sosyal veya ileriye dönük olası savaş politikalarında çok büyük bir avantaj durumunda. Düşünün hemen hemen her şey ve her alanda, her konuda eksik veya tam bütün bilgileri internet ortamında bulmak mümkün."

Yandex'e karşı olan güvensizliğimi belki de Google'un farkı ne diye sorgulayacak olanlar olur. Benim cevabım ise Google bizi teknoloji cahili iken yakalamış bir kere Google'a zaten kaptıracağımızı kaptırmışız ve istemesekte Google'ı kullanmak zorundayız ve bunun sonucunda Google istediklerini bizden rahat bir şekilde almaya devam edecek. Bundan sonra Google'a karşı çözümler üretmek biraz zor olur. Ta ki kendi teknolojik yeniliklerimizi ortaya koyana kadar.

Yandex'e karşı olan bu güvensiz tavrımın kısmen nedenleri bunlar. Çok fazla siyasi bağlamda olaya girmek istemedim yoksa ne yazmak biter ne de anlatmak. Söylemeden geçemeyeceğim bir Yandex düşmanı değilim ve Yandex servislerini sıkça kullanıyorum ancak kuşkulu bir şekilde.

Yorumlar

  1. google ve Yandex konusunda aynısını düşünüyorum..Çokta kullanmıyorum yandex'i..Umarım en kısa zamnada milli arama motorumuz e_celebi faliyete geçerde en azından kaptırmadığımız bilgiler kalır :)

    YanıtlayınSil
  2. Haklısınız, Yandex gerçekten çok güzel şeyler çıkarmaya devam ediyor ama geçsem mi diye takılıyorum açıkcası bir süre daha Google üzerinden devam edeceğim.

    YanıtlayınSil
  3. Ne geldiyse başımıza Rus virüslerinden geldi bu yüzden olabilir :)

    YanıtlayınSil

Yazı İçeriği

Kategoriler

Son Yazılar

Son Yorumlar

Abonelik

En son tema güncellemeleri, özel teklifler ve faydalı kaynaklardan haberdar olmak için e-posta adresinizle abone olun.