Web Günlüğü

Blogger Şablon-Tema HTML Editörü Yenilendi

Uzun zamandır Blogger'da iyileştirmeler yapmayan Blogger geliştiricileri bugün fark ettiğim kadarıyla blogger şablon-tema editörü'nü sil baştan yenilemişler. Benim de sürekli olarak kullandığım ancak kullanımından hoşnut olmadığım şablon editörü daha anlaşılır ve kullanışlı bir hale getirilmiş. En azından önceki editör'e göre daha iyi bir yapıda olduğunu söyleyebilirim.


Blogger Yeni Şablon-Tema HTML Editörü
Blogger için yapılan yeni editör'ün görünümü.Editör Blog Önizleme
Temada değişiklik yaptıktan sonra önizlemeyi aynı sayfa içerisinde gerçekleştirme mantığı bana göre güzel olmuş sekmeler arasında kaybolmaktan iyidir.Kodlarda Arama Yapma
Şablon editörüne has bir de arama özelliği getirilmiş. Tarayıcılarla kod aramak biraz sıkıntı bir durumdu editöre has arama özelliğinin olması da güzel olmuş. Editörün arama özelliğini açmak için editörde (kodlar içerisinde) herhangi bir yere tıkladıktan sonra Ctrl + F tuşlarını kullanarak editörün sağ üst köşesinde açıldığını görebilirsiniz.Hızlı Kod Değiştirme
Hızlı kod değiştirme özelliği de klavyeden Ctrl + Shift + F tuşları ile yine editör'ün sağ üst kutusunda çıkmakta ve önce değiştirilecek kod yazılıyor daha sonra o kodun yerine gelecek kod yazılıyor ve onaylanması için Yes ve No seçenekler çıkıyor ve Yes butonuna tıklanıldığında belirtilen kod hızlı bir şekilde değiştiriliyor.Widget'a Atla
Bu özelliğin işlevi ise bloga eklenen widget'lere ait kodlara kısa yoldan ulaşmayı sağlıyor.


Kod Bloklarının Açılıp Kapatılması
Editörün diğer bir güzel özelliği ise aynı gruba ait kodların açılıp kapatılması. Kod bloglarını kapatıp açmak için her hangi bir kod bloguna örneğin <b:skin> kodunun sol tarafında bulunan satır numarasına tıklamak gerekiyor Bu sayede kodlar içerisinde neredeydim ne yapıyordum gibi sıkıntılara girmeyeceğiz.

Son olarak benim Notepad++ ve benzeri kod editörlerinde sıklıkla kullandığım TAB boşluğu olayı da editöre getirilmiş. TAB boşluğundan kastım klavyede bulunan TAB tuşuyla geniş boşluk bırakmak veya kodları seçip kodların solundan geniş boşluk bırakmak. Kısacası blogger şablon editörü gerçek bir kod editörü havasına sokulmuş. Notepad++'ın zencoding özelliği gibi bir şey de eklenseymiş iyi olurmuş aslında.
Daha nice güzel yeniliklerin olması ümidiyle.

Not : Resimleri büyültmek için üzerine tıklayın.

Yorumlar

 1. Çok daha iyi oldu böyle.

  YanıtlaSil
 2. widgetleri genişlet diyorduk önceki editörde şimdiki editörde öyle bir yol varmıdır

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yeni şablon editöründe widgetleri genişletme butonu bulunmuyor ancak son görsele dikkat ederseniz widget kod blokları kapalı olabiliyor. Bu yüzden şablonda herhangi bir düzenleme yapmak istediğinizde bir kod arattığınızda bulamazsanız bu kod bloklarını açmanız gerekebilir.

   Sil
 3. Tek tek bunları açmak çok zol olacak .Kötü oldu bu.

  YanıtlaSil
 4. Peki nasıl acabiliyoruz kod bloklarını ? Benim blogumda özel bir sablon vardı yani arkadasım yapmıstı şimdi değiştirmek istiyorum olmuyor :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kod editörü tarayıcılardan kaynaklanan sorunlardan dolayı açılışında bazen sorun çıkıyor. Şablon sayfasında HTML'yi Düzenle butonuna ilk defa tıkladığınızda açılamayabilir kodlar tamamen gözükmeyebilir, bir önceki sayfaya gelip tekrar deneyebilirsiniz. Ayrıca kod editörü ile ilgili sorun yaşamamak için Chrome tarayıcısını kullanınız.

   Kod blokları açmak içinse kod editörünün sol tarafında bulunan kod sıralarında eğer kod kapalı ise ok vardır o oklara tıklayarak kod bloklarını açabilirsiniz.

   Eğer yeni bir tema yüklemek istiyorsanız da Şablon sayfasına girerek, (HTML'yi Düzenle butonuna tıklamadan, yani kod editörünü açmadan) sağ üstte Yedekle / Geri Yükle butonu var o buton aracılığı ile indirdiğiniz yeni temanızı yükleyebilirsiniz.

   Sil

Rastgele Yazılar

Son Yorumlar

Takipçiler