Geleceği Yazanlar (Mobil Uygulama Geliştirme Eğitimleri) Projesi Hakkında

Bugün webrazzi'de başlığını gördüğüm Turkcell tarafından uygulamaya konulan ve bir sosyal sorumluluk projesi olan "Geleceği Yazanlar" girişimi/projesi ilgimi çekti. Yazıyı okuduktan sonra hemen projenin sitesine girip biraz inceleme fırsatı buldum. Bu kısa incelemem sonucunda gördüklerimi aktarmaya çalışacağım. Daha detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz projenin sitesine bakabilirsiniz.

Turkcell "Geleceği Yazanlar" projesi ile bilişim sektöründeki potansiyeli harekete geçirmek adına iOS, Android, Windows Phone gibi mobil platformlar için uygulama geliştirme eğitimleri sunuyor. Ayrıca Turkcell'in kendi geliştirmiş olduğu Turkcell API ile geliştiricilere, ihtiyaç duyacakları operatör desteğini sağlıyor. Bu API ile konum, sms, mms, model ve ücretlendirme gibi işlemler gerçekleştiriliyor.

Mobil Uygulama Geliştirme Eğitimleri (iOS, Android, Windows Phone)

Eğitimler ve Sınavlar Hakkında

Proje hakkında kısa bilgi verdikten sonra şimdi gelelim proje ve eğitimlerle ilgili düşüncelerime. İncelemem sırasında resimde de görüldüğü gibi iOS, Android ve Windows Phone platformları için Başlangıç, Orta ve İleri seviyede yani kolaydan zora doğru ilerleyen mobil uygulama geliştirme eğitimleri bulunuyor. Bu eğitimleri tamamladıktan sonra da sınavlara giriliyor, tabi isterseniz eğitimleri almadan da sınavlara girebilirsiniz. Sınavlar çoktan seçmeli test şeklinde, ancak sadece soruya dayalı test şeklinde değil, ayrıca verilen örneklerin çıktısı da isteniyor.

Gördüğüm Eksiklikler

Eğitimler yazılı ve görsel (resim) olarak yayımlanmış. Burada gördüğüm eksiklik eğitimlerin neden video veya canlı yayın tarzında olmayışı. Bir kaç yerde videolu eğitimlerin yer aldığı söylentileri vardı ama ben göremedim. Videonun dışında Adobe Connect veya Google+ Hangouts gibi sistemler aracılığı ile canlı eğitim de verilebilir. Ayrıca sınav sisteminin de geliştirilmesi lazım diye düşünüyorum.

Yeni bir proje olduğu için çok fazla eleştiride bulunmak da doğru olmaz. Ben özellikle Android ve iOS alanında eğitimleri tamamlamayı düşünüyorum. Zaten kısa süren bir Java serüvenim vardı. Bu sayede yeniden Java'ya dönmüş olacağım. Umarım benim gibi mobil uygulama geliştirme alanında kendisini geliştirmek isteyenlere katkısı olan ve gelişen bir proje olur.

Yorumlar

  1. Hocam Sınav tarzı hakkında bilginiz var mı

    YanıtlayınSil
  2. Yakup, eğitimleri online olarak aldıktan sonra bu eğitim içerikleri ile alakalı yine online olarak çoktan seçmeli yani test şeklinde sınavlara giriliyor. Üst menüde yer alan programlama konularına (Android, iOS, Windows Phone) girerek Eğitimi Al ve Sınava Gir butonlarını göreceksiniz.

    YanıtlayınSil

Yazı İçeriği

Kategoriler

Son Yazılar

Son Yorumlar

Abonelik

En son tema güncellemeleri, özel teklifler ve faydalı kaynaklardan haberdar olmak için e-posta adresinizle abone olun.