Jenerik Alan Adı (#Domain) Nedir, Nasıl Olmalıdır ?

Jenerik Alan Adı (#Domain) Nedir, Nasıl Olmalıdır ?
Öncelikle jenerik kelimesinin başlı başına Türkçe'de tam olarak karşılığı bulunmamakta. Zaten ingilizce bir kelime olan generic, dilimizde var olan yabancı kökenli bir çok kelime gibi devşirilerek Türkçede kendine yer bulmuş. Fakat baktığım bazı çevrimiçi sözlüklerde generic kelimesinin anlamı genel olarak geçiyor. İlginçtir ki yandexin çeviri hizmetinde generic'in Türkçe karşılığı jenerik olarak tanımlanmış.

Jenerik Alan Adı (Domain) Nedir, Nasıl Olmalıdır ?

Jenerik'in ne anlam ifade ettiğini tam olarak anlatamasam da umuyorum alan adları üzerinden bu konuya açıklık getirmiş olacağım. Tabi web, internet ortamında ve alan adı bazında bakıldığında jenerik kelimesinin kullanım biçimi farklı. Özellik tartışma forumlarında jenerik alan adı çok yanlış bilinmekte. Örnek olarak kız isimleri veya erkek isimleri jenerik domain (alan adı) olarak lanse edilmekte.

Fakat  Jenerik domain - alan adı denilince akla ilk gelen kısa ve akılda kalıcı olması anlaşılmalıdır. Kısa ve akılda kalıcı olması denilince de her kısa ve akılda kalıcı olan alan adının jenerik olmadığı da bilinmelidir.

Jenerik Alan Adlarının Özellikleri

- Tek kelimeden oluşmalıdır.

- Akılda kalıcı (yazılışı, söylenmesi, kolay da denilebilir) olmalıdır.

- Bir topluluğu veya bütünü kapsayan ancak çoğul ek almayan bir kelime jeneriktir. (Örneğin çiçekler bir jenerik alan adı değildir ancak çiçek jenerik bir alan adıdır).

- Tek kelime, kısa, anlaşılır ve ek almayan çoğu özel isimler (insan, kurum(firma, şirket), ülke) jenerik alan adı olabilir. Örneğin; Türkiye, Ahmet, Afrika, Kedi, Apple gibi.

- Türkçe karşılığı veya anlamı olan yabancı kelimeler de jeneriktir.

- Hayvan türleri jeneriktir ancak çoğul ek almadan yalın halde (kedi, köpek)

- Örneğin Türkçe karakter içeren köpek kelimesi jenerik olduğu gibi, kopek kelimesi de jeneriktir. Türkçe karakter olup olmadığı önemli değildir.

- İsim ve soyisim ikisi birden kullanıldığında jenerik değildir ancak ayrı ayrı kullanıldığında jeneriktir. (Örneğin zaferzent jenerik değil, zafer kendi başına ve zent kendi başına jeneriktir.). Fakat uzun yapıda olan soy isimleri jenerik değildir (ismailoğulları gibi).

- Her anahtar kelime içeren alan adı jenerik değildir ancak her jenerik alan adı bir anahtar kelimeyi temsil edebilir. (Örneğin sporhaberleri jenerik değildir ancak haber jeneriktir ve anahtar kelimeyi de temsil eder)

Yorumlar

Yazı İçeriği

Kategoriler

Son Yazılar

Son Yorumlar

Abonelik

En son tema güncellemeleri, özel teklifler ve faydalı kaynaklardan haberdar olmak için e-posta adresinizle abone olun.