Google 6 Aralık 2013 Pagerank (PR) Güncellemesi

Google 6 Aralık 2013 PageRank Güncellemesi

6 Aralık 2013, Cuma yani bugün itibari ile Google tarafından PageRank (PR) güncellemesi yapıldı. 2014 yılı öncesi Google tarafından yapılan bu sürpriz güncelleme sonucu blogumun PageRank değerinin 2'ye düşmesine sebep oldu. Önceki yıllarda olduğu gibi önceden tahmin edilebilen belirli aylarda veya tarihlerde yapılan genel pr güncellemesi artık Google'un insiyatifine bağlı olarak istediği zamanlarda yapılıyor. Fakat Google tarafından en son yapılan genel güncelleme ile bu tarih arasında ara güncellemeler de olmuştu. Ara güncellemeler sadece bütün siteleri kapsamamakla beraber sadece belirli sitelerde gerçekleşiyordu.

Eskisi gibi seo konusunda, arama motorlarında yükselmede, tam anlamıyla bire bir etkisi olmasa da halen PageRank değerinin etkisi olduğu aşikar. Aksi halde olmuş olsaydı Google PageRank sistemini kullanmaya devam etmezdi. Fakat kolay manipüle edilmesi sonucu bir kaç aylık içeriği olmayan, hatta var olan içeriğin çoğunluğu spam olan siteler, daha önce PageRank değeri almış bloglardan link alarak kolay bir şekilde yükselebiliyorlar. Bu da tabi ki Google'un arama motoru sistemini sürekli geliştirmeye devam etmesini sağlıyor.

Peki Nedir Bu PageRank (PR) ?
PageRank kısaca Google tarafından belirlenen, sitelere Google tarafından verilen değeri göstermektedir. PageRank sayfa değeri veya site değeri olarak da tabir edilmekte. Normal şartlarda dışarıdan link almamış, düzenli içerik girilen bir nevi güncel ve kaliteli içeriğe sahip siteler 1 yılda PageRank değeri sadece 1 artması gerekiyor. Fakat siteler arasında yapılan link(bağlantı) değişimleri sonucu kolay manipüle edilen bir değer haline geldiği için PageRank değeri Google arama motoru algoritmasının sadece kısmi aşamasında değer görüyor. Özellikle PageRank 4 ve üstü değere sahip siteler Google nezdinde daha fazla değer sahiptir.

Yorumlar

Yazı İçeriği

Kategoriler

Son Yazılar

Son Yorumlar

Abonelik

En son tema güncellemeleri, özel teklifler ve faydalı kaynaklardan haberdar olmak için e-posta adresinizle abone olun.