Engellenen Twitter'a ve Youtube'a Nasıl Girilir ? Güncelleme (31 Mart 2014, Pazartesi)

Dünü bugüne bağlayan gece saatleride Twitter'a erişim mahkeme kararıyla engellendi. Peki bundan sonra Twitter'a hiç giremeyecek miyiz ya da nasıl girebiliriz soruları sorulmaya başladı. Twitter'a girebilmek için yapılacak iki farklı işlem var ya vpn programı veya tarayıcı eklentisi indirip kurmak ya da farklı dnsler kullanmak.


Güncelleme 1 (23 Mart 2014, Pazar) : Twitter'a dns bazlı engelleme geldi. Chrome için Zenmate, Firefox için anonymoX eklentileri kullanılabilir. Anonymox eklentisi ile reklamlar çıkabiliyor bu reklamları engellemek için de Firefox Adblock Plus eklentisini kullanabilirsiniz.

Güncelleme 2 (28 Mart 2014, Cuma) : Bu gece itibari ile popüler video paylaşım sitesi Youtube'da engellendi. Aynı yöntemler ile Youtube'a erişebilirsiniz ek olarak yapmanız gereken bir şey bulunmamaktadır..

Güncelleme 3 (31 Mart 2014, Pazartesi) : DNS veya VNP tarzı erişim yöntemleri ile uğraşmak istemiyorsanız mobil cihazlar için Opera Mini (Twitter'a sorunsuz erişilir, Youtube erişebilir fakat videoları izleyemezsiniz) internet tarayıcısını bilgisayarınız için ise Tor (Youtube ve Twitter'a sorunsuz erişilebilir) internet tarayıcısını kullanabilirsiniz.

Chrome İçin ZenMate Nasıl Kurulur ?

Chrome için ZenMate eklentisini aşağıdaki bağlantıdan kurduktan sonra ikon mavi durumda olacaktır bu aktif olmadığı anlamına gelmektedir, eklentiyi aktif etmek için ikona tıkladığınızda bir sayfa açılacak, o sayfaya aktif bir e-mail adresinizle kayıt olacaksınız. Daha sonra ZenMate bir şifre verecek vermiş olduğu o şifreyi ister direkt olarak isterseniz de değiştirip bir kenara not edin. Kayıt işlemini yaptıktan sonra ikon yeşile dönecek ve eklenti aktif olacaktır. Son işlemde eklenti ikonuna tıklayıp açılan pencerede orta kısımda bulunan ülke ikonuna tıklayarak herhangi bir ülkeyi seçerek Twitter'a ve Youtube'a erişim sağlayabilirsiniz.

1 - Twitter'a Bu Programları İndirip/Kurarak da Erişebilirsiniz

- Hotspot Shield VPN
- Spotlux Free VPN
- Chrome ZenMate Eklentisi (TAVSİYE)
- ProxMate Firefox Eklentisi
- anonymoX Firefox Eklentisi (YENİ)
- Best Proxy Switcher Firefox Eklentisi
- Android Tabanlı Cihazlar İçin Hotspot Shield VPN
- iOS (iPhone, iPad)Tabanlı Cihazlar İçin Hotspot Shield VPN

2 - Mesaj/SMS servisi ile Twitter Kullanmak

Twitter'ın resmi @policy hesabında hem Türkçe olarak hem de İngilizce olarak Twitter'ı SMS servisi ile kullanmak için bildiri yayımlandı. Twitter bile Türkçe olarak kullanıcılara destek sağlıyorsa artık gerisi siz düşünün.

Avea ve Vodafone'dan 2444'e, Turkcell'den 2555'e START mesajı göndererek SMS üzerinden Twitter kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu hizmetin ücretli mi ücretsiz mi olduğu hakkında bilgim yoktur.

3 - Twitter'a DNS Kullanarak Girmek ?

- Google DNS'leri
8.8.8.8
8.8.4.4
- Comodo Secure DNS'leri
8.26.56.26
8.20.247.20

5 Adımda DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir ? (Resimli Anlatım)

Adım 1 : veya Ağ Bağlantıları ikonu üzerinde sağ tıklayarak Özellikler'e girin.


Adım 2 : Açılan pencerede sol tarafta bulunan Bağdaştırıcı ayarlarını değiştirin'e tıklayın.


Adım 3 : Bu açılan pencerede aktif olarak kullandığınız Ağ bağlantısı üzerine gelip sağ tıklayıp Özellikler'e gidin.


Adım 4 : Açılan Özellikler pencersinde liste kutusunda en alt kısımda bulunan İnternet Protokolü Sürüm 4 (TCP/IPv4) seçeniğini çift tıklayın. (Özellikler butonunu da kullanabilirsiniz.)
Adım 5(SON) : Son aşamamızda gerekli dnsleri girip kaydedeceğiz. Eğer bilgisayarınızda daha önce dns tanımlanmadıysa DNS suncusu adresini otomatik olarak al işaretli olacaktır. Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan seçeneneğini seçerek yukarıda vermiş olduğum Google veya Comodo DNS adreslerinden istediklerinizi ekleyip Tamam butonuna tıklayın.

Yorumlar

Yazı İçeriği

Kategoriler

Son Yazılar

Son Yorumlar

Abonelik

En son tema güncellemeleri, özel teklifler ve faydalı kaynaklardan haberdar olmak için e-posta adresinizle abone olun.