Blogger FeedBurner BuzzBoost İle Son Yazıları Gösterme Eklentisi

Blogger FeedBurner BuzzBoost İle Son Yazıları Gösterme Eklentisi
Blogger'da var olan hazır gadgetler bölümünde içerik takibi gadgetiyle son 5 yazıyı göstermek mümkün fakat çok fonksiyonlu olmamasıyla bizler tarafından çok fazla tercih edilmiyor. Bunun yerine FeedBurner'in BuzzBoost özelliği sayesinde daha fazla özelleştirebileceğimiz son yazılar bileşenini-eklentisini kullanabiliriz.

Eğer hali hazırda feedburner üyeliğiniz yoksa hemen bir FeedBurner üyeliği açmanız gerekiyor. Üyelik işlemini tamamlayıp blogunuzu da ekledikten sonra artık son yazılar bileşenini oluşturabilirsiniz. FeedBurner'e nasıl blog ekleneceğini bilmiyorsanız "Blog-Blogger FeedBurner Entegrasyonu : Blog Ekleme ve Besleme Adresi Oluşturma" başlıklı yazıma göz atabilirsiniz.

Adım Adım FeedBurner BuzzBoost ile Son Yazıları Gösterme Bileşeni Hazırlama ve Bloglara Ekleme

1 - FeedBurner ana sayfasında yer alıyorsanız önce eklediğiniz blogunuza tıklayıp http://feedburner.google.com/fb/a/dashboard?id=rgb9i72l1k2b54veefefl3lo1g (Buradaki ID sizin blog ID'nizi belirtiyor) böyle bir adrese gelmiş olmanız gerekiyor yani DashBoard (Kontrol Paneli). Özetle aşağıdaki gibi bir görüntüyle karşılaşmış olmalısınız.

Blogger FeedBurner İle Son Yazıları Listeleme

2 - Bu adımda ise üstteki sekmeli menüden Publicize'ye daha sonra ise sol menüden BuzzBoost'a tıklayın karşınıza aşağıdaki gibi bir sayfa gelecektir. Bu sayfadaki ayarları istediğiniz şekilde özelleştirebilirsiniz. Eğer herhangi bir özelleştirme yapmak istemiyorsanız bütün seçenekleri pasif duruma getirip Activate butonuna tıklayın.

FeedBurner

Özelleştirebileceğiniz Ayarlar ve Anlamları


Number of items to display : Gösterilecek yazı sayısı
Open links in : Yazılar yeni pencerede mi yoksa aynı pencerede mi açılsın
Display feed title (or provide your own) : Son yazıların üstünde bir başlık görünsün mü
Display favicon : Başlık görüntülenecekse yanında site ikonu favicon gösterilsin mi
Display item author name (if available) : Yazar ismi görünsün mü
Display item content : Yazı içeriğinden bir kısım görünsün mü (Plain text : düz metin, full html : yazıda kullandıgınız html kodları yorumlanır, diğer açılır kutu seçneği ise yazı uzunluğunu belirtir 10 words : 10 kelime gibi)
Display item publication date : yazı yayımlanma tarihi (Above Item Content : Yazı üstünde göster, Belove Item Content : Yazı altında göster)
Show linked media from a podcast : Podcast medya yayınlarının bağlantısı gösterilsin mi
Display link to feed : Blogunuzun FeedBurner rss bağlantısı gösterilsin mi

3 - Activite butonuna bastıktan sonra son yazıları göstermek için gerekli olan kodlar çıkacaktır. Bu kodları alıp Kumanda Paneli » Yerleşim sayfasında yer alan herhangi bir gadget alanına Gadget Ekle » HTML/JavaScript gadgetini seçip kodları yapıştıraak kullanmaya başlayabilirsiniz.

Blogger - FeedBurner

4 - Son adımda ekstra bilgi olarak son yazıların altında çıkan FeedBurner logosunu gizlemek için alttaki kodları ister şablonunuzdaki css kodları arasına isterseniz son yazılar bileşeni kodlarının üstüne <style></style> kodları arasında olması kaydıyla ekleyebilirsiniz.
#creditfooter{
display: none;
}

Yazı İçeriği

Kategoriler

Son Yazılar

Son Yorumlar

Abonelik

En son tema güncellemeleri, özel teklifler ve faydalı kaynaklardan haberdar olmak için e-posta adresinizle abone olun.