Niche (Niş) Pazarlama ve Blogculuk

Niş Blogculuk

Niche diğer bir deyişle Niş aslında bir pazarlama konusudur. İngilizce Niche Marketing (Niş Pazarlama) olarak bilinen ve genel anlamıyla tek tip veya belirli bir ürünü, konuyu, hizmeti hedef almaktadır ve bu konu üzerinde gidilmeyi amaçlar. Bu konuda bir çok örnek verilebilir. Örneğin "ABC" isimli bir işletme var birçok çeşitte ürün üretip bunu pazarlayarak satıyor, "XYZ" isimli başka bir işletme ise sadece bir çeşit ürün üreterek bunu pazarlayarak satıyor, işte burada niş alanına giren tek çeşit ürün üretimi ve satışı yapan "XYZ" isimli işletmedir.

Niş konusu sadece tek tip ürün veya hizmet satışı, pazarlaması olarak algılanmamalıdır, bu ürünü veya hizmeti en iyi şekilde oluşturan farklılık yaratan Niş kategorisine girebilir. Özetle tek tip ürün veya hizmet üretip satmadan ziyade bunu en iyi şekilde meydana getirmeyi de amaçlamaktadır. Bu ürün veya hizmet meydana getirilirken demografik özellikler, tüketici, talep gibi etkenler de göz önünde bulundurulmalıdır. Her ne kadar tek tip ürün veya hizmet üretseniz de bu ürünü pazarlayacağınız, satacağınız, yer, tüketici bulamazsanız bu ürünü üretmenizin hiç bir anlamı kalmamaktadır.

Niche Blogging - Niş Blogculuk


Niş Pazarlamayı örnekleyerek anlattığıma göre Niş Bloglucuğun da bu vesileyle anlaşılacağını umuyorum. Eğer niş blogcu veya niş blogculuk kategorisine dahil olmak istiyorsanız farklı konularda yazılar hazırlayıp paylaşmaktan ziyade tek tip bir konu üzerinde ve en iyi şekilde bloglamalısınız. Örneğin bir haber sitesinin niş olamayacağı gibi teknoloji haberleri konulu bir sitenin de niş olamayacağını bilmelisiniz. Örnek olarak teknoloji kategorisinde bir blogunuz veya siteniz var fakat teknoloji ile alakalı farklı alanlarda bilgisayar, robot, telefon, yazılım, uygulama, vb konularda paylaşım yapıyorsunuz bu sizi niş yapmaz ama sadece dizüstü bilgisayarları konu alan bir siteniz varsa bu niş kavramına dahildir. Diğer bir örnekle spor, ekonomi, siyaset konularını işleyen bir haber sitesi niş değildir ama sadece ekonomi konulu bir haber sitesi niş kategorisine dahil olur. Niş blogcu olmanın veya niş bloga sahip olmalının belirli avantajları da vardır. Bunlardan en önemlisi tek konuya daha fazla zaman ayırır, daha iyi odaklanabilir bunun sonucunda daha verimli bir şekilde kaliteli içerikler üretebilirsiniz.

Ele alacağınız konuyu veya belirli bir konuda paylaşım yapacağınız bir blog açıp niş blogcu olmak istiyorsanız o konuya ne kadar talebin olduğunu, olacağını da iyi araştırmalısınız. Çünkü talep görmeyen bir konuyu ele almak istediğinizde harcadığınız zaman ve emek boşa gidecektir.

Konunun daha iyi anlaşılması açısından birkaç tane örnek daha vererek yazıyı sonlandırmak istiyorum. TV kanallarından yola çıkarak bir örnek verecek olursam; spor yayını yapan bir tv kanalının niş değildir fakat sadece basketbolu konu alan bir tv kanalı niş kategorisine dahil olur. Diğer bir örnekle beyaz eşyalar niş kategorisine girmez ama sadece bulaşık makinesi niş kategorisine girer. Son bir örnek olarak programlama konusunda, web programlama niş değildir fakat sadece php programlama dili konulu bir blog niş blogdur.

Yazı İçeriği

Kategoriler

Son Yazılar

Son Yorumlar

Abonelik

En son tema güncellemeleri, özel teklifler ve faydalı kaynaklardan haberdar olmak için e-posta adresinizle abone olun.