Web Günlüğü

Haber Sitelerinin SEO Anlayışı

Bu yazıda haber siteleri için nasıl seo yapılır konusuna dair ipuçları bulacaksınız.

Haber sitelerinin gündeme dair ürettiği haberlerin - içeriklerin %50'sini hatta bazen %90'lık bir bölümünü kapsayan, haber ile ilgili arama gruplarına dair kelimeleri çoğaltarak daha fazla ziyaretçi sağlama amaçlı gereksiz içerik oluşturması şu günlerde oldukça popüler bir konu. Buna haber sitelerinin daha fazla trafik sağlama amaçlı seo kasma tabiri de uygun görülebilir. Yerel, mahalli haber sitelerinin büyüme amaçlı (doğrusu reklamlardan daha fazla para kazanma) yaptıkları bu tür gereksiz işlemler belki kısmen uygun görülebilir(bu onların yaptığını doğru olarak kabul ettiğimi varsaymaz), ancak Türkiye'nin en eski ve en büyük haber sitelerinin bu tür şeyler yapması akıl kârı değil. Tabi teknolojiyi, interneti, gündemden geri kalmamak için kullanan insanlara sahip bir memleket olunca bazen bunlara hak vermemek de elde değil.

Mevzu sadece haber içeriklerinin arama kelimeleri ile yoğunlaştırılması da değil. Diğer bir mevzu ise haber sitelerinin oluşturdukları galeriler. Bu da yine diğer bir ziyaretçi artırma çalışması. Bazen galerilere girdiğimde kifargonrop sitesine mi yoksa haber sitesine mi geldim diye düşünmüyor değilim.

Milliyet, Radikal(kendileri yakın zaman önce baskılı yayını bırakıp tamamen dijital yayına odaklandıklarını belirtmişlerdi, baskılı yayında en azından google'dan daha fazla ziyaretçi çekmek uğruna hd izle, film izle, maç saat kaçta gibi başlıklar atmıyorlardı, böyle dijital yayıncılık yapılacağına kepenkler kapatılsaydı daha güzel olurdu), Star, Habertürk, Türkiye ve daha onlarcası aynı kafaya sahip.

Resimlerle konuya açıklık getirmek istedim ama sadece bunlarla sınırlı olmadığını da belirteyim.

İşte seo kasan meşhur haber siteleri :

MİLLİYET

milliyet haber sitesi ve seo

RADİKAL

radikal ve seo

STAR (Bir içerikte 284 adet SGK kelimesi geçen tek haber sitesi, ibret alınmalı)

star ve seo

HABERTÜRKTÜRKİYE

türkiye ve seo

Yorumlar

 1. Dijital yayınları tamamen yanlış anlamışlar. Haber çöplüğünden başka bir şey değil.

  YanıtlaSil
 2. ( Bir içerikte 284 adet SGK kelimesi geçen tek haber sitesi, ibret alınmalı ) Koptum :)

  YanıtlaSil
 3. Haber siteleri böyle 1-2 günlük şeyler yayınlayarak hem diğer sitelerin önüne geçiyorlar hem de interneti kirletiyorlar. Bundan 20 gün sonra kimse Karadayı 75. Bölüm diye arama yapmayacak ama o yazı orada duracak. Bence en büyük spamı haber siteleri yapıyor.

  YanıtlaSil
 4. Hocam, Ülkemizde habercilik anlayışı zaten başlı başına bir saçmalık. Normalde ne hayırlarını görüyorduk ki dijital ortamda bir hayırlarını görelim. En azından dijital ortamı tercih ettikleri sürece kağıt israfından kurtuluruz. Bu tür siteler için Adblock iyidir :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben bu ve bunlara benzer hiç bir haber sitesini uzun yıllardır takip etmiyorum, etmeyeceğim de. Genel olarak zaten hergün açıyım da haberlere bakıyım gibi bir alışkanlığım da yok. İllaki duyuran oluyor yani. (Sürekli olarak takip etmediğim) ama işini hakkıyla yaptığını düşündüğüm bir kaç tane haber sitesi var hem bunlar öyle belirli bir tarafa eğilim gösteren siteler de değil ara sıra onların haberlerini okuyorum o kadar.

   Sil

Rastgele Yazılar

Son Yorumlar

Takipçiler