Lumia 640 LTE ile Windows Phone Serüveni

Microsoft Lumia 640 LTE ve Windows Phone
Askerden geldikten 10 - 15 gün sonra yeni bir akıllı telefon arayışlarına başlamıştım. Nedendir bilmem askerdeyken de aklımın biraz ucundan geçen alacağım yeni telefonun Windows Phone işletim sistemli olmasıydı. Android tabanlı telefonları biraz ikinci plana itmiş gibi oldum o zamanlar. Tabi yeni alacağım telefon için, telefonlara uçuk ücretler vermeyi sevmeyen birisi olarak kendimce bir sınır belirlemiştim bu da 700 - 800 TL arası bir sınırdı. Eğer bu fiyat aralığında iyi bir f/p (fiyat - performans) ürünü bulabilseydim Android işletim sistemli telefon alabilirdim.

Çin üretimi üstüne çakma yerli marka basımı telefonları tercih etmediğimden ve diğer marka olarak tabir edeceğimiz üreticilerin de düşündüğüm fiyat segmentinden ürünü olmadığı için biraz daha araştırma yaptım. Sorun Çin üretimi telefon olması değil ne olduğu belli olmayan ürünleri bulup üstüne kendince marka basıp teknik desteği, müşteri ilişkisi, donanım - yazılım bilgisi olmayan bir şeyler ürettiğini zanneden firmalar. Aksi takdirde daha önceden Huawei marka telefon kullanmış biri olarak "Çin Malı" ön yargısını yıkalı çok oldu.

Neyse o zamanlar Microsoft Lumia 640 LTE modeliyle yollarımız kesişti. Telefon hakkında biraz bilgi edindikten sonra reklam olmasın bir alışveriş sitesinden satın aldım. Telefonu aldıktan sonra enine boyuna iyice bir kurcaladım. Gerek donanım gerek yazılım anlamında beni tatmin etse de kısıtlı uygulama mağazasından ve çok fazla özelleştirme imkanı sağlamadığından dolayı bir süre sonra hem telefon hem de Windows Phone işletim sistemi sıkmaya başlamıştı. Tabi telefonu kullanmaya devam ederken telefonla ve Windows Phone ile alakalı gelişmeleri takip ediyordum. Hiç iç acı yorumların olmayışı tek tesellisinin Windows Phone 10 güncellemesini alacak olması bu telefondan beni hızlı bir şekilde kopardı diyebilirim.

Özetle Windows Phone stabilite açısından, kamera açısından, tasarım açısından iyidir güzeldir (çoh hoştır banena) ama Windows Phone tabanlı telefonları bir telefonu en az 1.5 - 2 yıl kullanan bundan 3 ayda soğuyan biri olarak pek önerdiğim söylenemez. Windows Phone 10 ile uygulama bazında belki bir atılım yapılabilir ama yine de geleceğini pek parlak görmüyorum. Şu anda ise LG'nin Optimus L9 modelini kullanıyorum. Bu telefon 640 sonrası ilaç gibi geldi diyebilirim.

LG Optimus L9 P760

Ayrıca şu akıllı telefonların çıkmasıyla insanlarda bir hastalık haline gelen en yeni telefon, en güzel telefon, sürekli güncelleme alsın takıntılarından vazgeçirmek adına sosyal sorumluluk mesajı vermek istiyorum. Zırt pırt telefon değiştiren "akıllı telefonu" sadece Facebook'a girme aracı olarak gören biri olmayan, ucuz yollu aldığı telefonu iliğine kadar sömüren biri olarak söyleyeceğim şey telefonlara uçuk ücretler vermeyin. Bakın o kadar yıldır donanım ve yazılım ile içli dışlı olan biri olarak söylüyorum bunu. Facebook'a abuk subuk paylaşımları layklama, paylaşma uğruna telefonlara binlerce liralar bayılmayın telefonlar sizden akıllı değil.

Yorumlar

Yazı İçeriği

Kategoriler

Son Yazılar

Son Yorumlar

Abonelik

En son tema güncellemeleri, özel teklifler ve faydalı kaynaklardan haberdar olmak için e-posta adresinizle abone olun.