× anasayfa blogger kod rehberi blogger blogger temaları blogger kod dönüştürücü son yorumlar hakkında abonelik arşiv iletişim

webgünlüğü

Blogger İçin GitHub'u Web Hosting Olarak Kullanma

Blogger İçin GitHub'u Web Hosting Olarak KullanmaGoogle Drive'ın hosting özelliğinin sona erdirilmesinden sonra css ve js dosyalarını depolamak biz blogger kullanıcıları için eziyet haline geldi. Son çare olarak şablon kodları içerisinde tema veya eklenti kodlarını kullansakta kodlar çok uzamaya ve karmaşıklığa yol açıyordu.

Farklı alternatifler arayışına düşmüşken kısa bir süre önce iSmooth Blog adresinde github'un blogger için web hosting olarak kullanılabileceğini öğrenmiş oldum.

Aslında github aracılığı ile Jekyll ve Pelican blog platformları aracılığı ile blog oluşturulduğundan daha öncesinden biraz bilgi sahibi olmuştum. Fakat blogger için böyle bir özelliğin kullanılanilir olduğunu bilmiyordum. Test edip işe yaradığını görünce de bu blogdaki yazıdan esinlenerek arayış içerisinde olanlar için Türkçe bir içerik oluşturmaya karar verdim. Aşağıdaki adımlar eksiksiz ve doğru bir şekilde uygulandığında blogger bloglar için bir nevi hosting hizmeti kullanılabilir oluyor.

Adım 1 : Yeni bir depo oluşturma
Eğer halihazırda bir github üyeliğiniz varsa https://github.com/new adresinden örneğin isim.github.io şeklinde yeni bir depo(repository) oluşturun.Adım 2 : Dosya Yükleme veya Oluşturma
İster Github Pages'te yer alan yönergeleri takip ederek oluşturduğunuz depoya ilk dosyalarınızı yükleyin.Ya da https://github.com/kullaniciadi/isim.github.io adresine giderek Create new file veya upload seçenekleriyle ilk dosyalarınızı yükleyin - oluşturunAdım 3 : CNAME ile Alt Alan Adı Oluşturma
Alan adı sağlayıcısından DNS Ayarları (alan adı sağlayıcısına göre farklılık gösterebilir) CNAME kaydı yani bir alt alan adı (subdomain) oluşturun.Adım 4 : GitHub üzerinde CNAME dosyası oluşturma
Github üzerinden yani oluşturulan depo adresi olan github.com/kullaniciadi/isim.github.io adresinden Create new file ile CNAME adında yeni bir dosya oluşturun ve içerisine alan adı sağlayıcısında oluşturduğunuz alt alan adını örneğin dosyalar.zaferzent.com yazın ve Commit new file düğmesiyle kaydedin.Bu işlemleri doğru bir şekilde yaptıysanız artık blogger temaları ve içerikleri için oluşurduğunuz css, js gibi dosyaları github alanına yükleyerek bloglarınızda kullanabilirsiniz. dosyalar.zaferzent.com/style.css gibi.

Bu arada Gihub'un sınırlamaları olduğunu söylemeden geçmeyelim. Bu tür bir kullanım için Github 1GB depolama alanı ve aylık 100gb trafik sağlıyor.

Yorumlar (7)

  1. Hespini yaptım fakat şablonumdaki kodları githupa yükleyerek githupdan nasıl bloğuma çekmesini sağlıycam

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Şablondaki tüm kodları değil, sadece CSS ve JS kodlarını style.css veya javascript.js şeklinde oluşturup veya yükleyip dosyalar.siteadi.com/style.css bağlantısı gibi gerekli CSS ve JS kodlarını şablon kodları arasına /head öncesine ekleyerek kullanabilirsin.

      Alttaki resimde görüldüğü gibi :
      https://goo.gl/TN2KUo

      Sil
  2. Kazım Çakır6 Nisan 2018 17:17

    Kardeş www.alanadi.com olarak kullanıyorum siteyi. Ve dosyalar.alanadi.com yerine, www.alanadi.com olarak CNAME yönlendirsek site bozulur mu? www altında ayar yapsak böyle dosyaları gösterebilir miyiz?

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Ben denemedim ama o şekilde yaptığın zaman muhtemelen 404 hata uyarısı alırsın.

      Sil
  3. Kazım Çakır7 Nisan 2018 02:33

    O zaman Zafer kardeş konuyu güncellemen lazım. Çünkü sen dahil çoğu blogger https'ye geçti. Eğer dosyalar.domain.com olarak ayarlarsak github ayarladığımız subdomaine ssl katkısı sağlamıyor. Eğer cname www github ayarı 404 hatası verirse, kişi bloggerında ssl kullanıyorsa, https güvenli değil uyarısı alacaktır. Demedim ve güvenli değil uyarısı aldım. Www konusunu denemedim. Ama bi çözümü olmalı.

    YanıtlaSil
  4. Kazım Çakır8 Nisan 2018 02:12

    Blogger ssl kullanan kişilerde sslyi bozan hata verir bu subdomain.domain.com ayarı. Çünkü blogger www.domain.com olarak ssl aktif ediyor. Github subdomain ayarı yaparsan sslye ben karışmam diyor. Bi çözümü olmalı.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Buradaki subdomain (alt alan adı) bir site oluşturmak için değil sadece bazı dosyaları github üzerinde barındırmak. Benim görüşüm bunun SSL anlamında bir zararı olmayacağıdır. Deneme amaçlı blogger şablon kodlarına files.zaferzent.com üzerinden javascript dosyası çektim, bloğuma girdiğimde herhangi bir SSL hatası veya güvenli değil uyarısı ile karşılaşmadım.

      Sadece kaynak kodları üzerinden dosya bağlantısına direkt olarak tıklandığında Güvenli Değil uyarısı geliyor ama bağlantıya direkt olarak erişmek istediğinde veya dosyanın alt alan adı üzerinden çekilmesinde bir sorun yaşanmıyor.

      Sil