Web Günlüğü

Google Analytics ile sahte trafik kaynakları nasıl engellenir

Blogger google analytics sahte trafik kaynakları nasıl engellenir
Bu yazıda bahsettiğim Toolator sitesi kapandığından dolayı yazıyı 9 Aralık 2018 tarihinde güncelledim. Yeni yöntem ile Google Analytics ile sahte trafik kaynaklarının nasıl engellenebileceğinden bahsettim.

9 Aralık 2018 Güncelleme : Google Analytics ile sahte trafik kaynakları nasıl engellenir

Toolator sitesi kapandıktan sonra benzer direkt olarak IP'lerin engellendiği ücretsiz bir servis araştırsam da bulamadım. Alternatif olarak Google Analytics ile bu spam trafik kaynakları engellenebiliyor. Fakat bu yöntem sadece spam trafiklerin Google Analytics verilerine işlenmemesine yarıyor. Yani trafikler gelmeye devam ediyor fakat Analytics verilerinde bu kaynaklar gözükmüyor.

1 - İlk adımda sahte trafik gönderen site kaynaklarını resimde görüldüğü gibi Google Analytics › Edinme › Tüm Trafik › Kaynak/Aracı sayfasından tespit ediyoruz.


2 - Daha sonra Yönetici › Görünüm sekmesi › Filtreler sayfasına giriş yapıyoruz.
3 - Filtre Ekle butonuna tıklayarak engellemek istediğimiz site adresini alttaki ikinci resimde görüldüğü gibi engelliyoruz.

Aşağıdaki yöntem artık kullanılamadığından yazı pasife alınmıştır.
--------------
Blogger Kontrol Paneli › İstatistikler › Trafik Kaynakları sekmesini her açtığımda farklı özellikle yabancı uyruklu sitelerden erişim yapıldığını görüyorum bunların özellikle Rusya tabanlı siteler olması da ayrı bir konu. Bu hangi amaçla ve nasıl yapılıyor bilgi sahibi değilim ama bu konu gitgide can sıkmaya başladı. Eminim benim gibi bir çok kişinin de müzdarip olduğu bu konu hakkında çözüm aramaya koyuldum. Blogger'ın alt yapısı dolayısıyla çok fazla müdahalede bulunamadığımız için erişim engelleme konusunda açıkçası tam sonuç getirecek bilgiler bulamadım.

Bulduğum en basit ve uygulanabilir yöntem toolator.com IP adresi engelleme servisi oldu. Tabi bu servis de kısıtlı imkânlara sahip ve sonuç getirecek mi bilmiyorum açıkçası. Bu kısıtlamaların en önemlisi en fazla 3 adet engelleme yapılabiliyor olması daha fazlası için ücretli hesap almak gerekiyor. Kısıtlı imkânlara sahip olsa da yine de denemekte fayda var diyerekten hem kendi blogumda uygulayıp hem de kullanmak isteyenler için nasıl yapılacağına dair bilgi vermek istedim.

Öcelikle toolator.com/index.php?cmd=create adresinden üye olmak gerekiyor. Üyelik işlemi bittikten sonra e-posta adresinize önce aktivasyon postası geliyor. Aktivasyon işlemini gerçekleştirdikten sonra tekrar bir posta daha geliyor o postada ise sisteme giriş yapabilmemiz için gerekli olan şifre bulunuyor.

Bu işlemleri başarılı şekilde halledip sisteme giriş yaptıktan sonra artık siteleri engelleme kısmına geçebilirsiniz. Site adresi yani URL bazında engelleme yapılmadığını da belirteyim. Sitelere ait IP adreslerini tespit ederek bunlar üzerinden engelleme yapmak gerekiyor. Dolayısıyla IP adresleri Blogger Kontrol Paneli'nde de görünmediği için site ip öğrenme servisi kullanmak gerekiyor. Ben bu işlem için ip-numaram.com/sss/site2ip.html adresini kullandım siz de bu servisi kullanabilirsiniz.

Blogger Kontrol Paneli › İstatistikler › Trafik kaynakları sayfasına giderek hit gönderen site adreslerini alıp yukarıda vermiş olduğum adresten IP adresini öğreniyoruz daha sonra alttaki resimde de görüleceği gibi sol menü kısmından Block an IP yani toolator.com/index.php?cmd=add sayfasına giderek 1. kutuya engellenecek ip adresi 2. kutuya yönlendirilecek adresi ekliyoruz ve Block an IP butonuna tıklıyoruz. (3.kutudaki açıklama alanını boş geçebilirsiniz.) Aynı şekilde engellemek istediğiniz diğer siteleri de bu şekilde engelleyebilirsiniz. Daha önce belirttiğim gibi ücretsiz hesapta sadece 3 adet engelleme yapılabiliyor.Engelleme faslını halletikten sonra yine soldaki menüden WebsiteCode yani toolator.com/index.php?cmd=websitecode adresine giderek gerekli olan kodu alıp Blogger Kontrol Paneli › Şablon HTML'yi Düzenle butonuna tıklayarak </head> veya </body> etiketlerinden birinin öncesine kodumuzu ekleyerek işlemi bitiriyoruz.


----------------------
comments powered by Disqus