Web Günlüğü

JPG ve PNG'den WEBP'ye Dönüştürücü

JPG ve PNG'den WEBP'ye dönüştürücü aracı ile resimleri/görüntüleri WebP formatına dönüştürerek daha düşük bir boyuta geçirilmesi sağlanıyor. WebP daha düşük boyutlu bir JPG veya PNG gibi bir görüntü boyutudur. Tüm modern web tarayıcıları WebP formatını/biçimini destekmektedir. WebP formatı, Windows Fotoğraflar uygulaması ile değil sadece web tarayıcıları ile açılabilmektedir.

Google'a göre WebP formatlı görüntüler, PNG formatına göre 3 kat daha düşük bir boyuta sahip olabilir. Dolayısı ile sitenize veya bloğunauza WebP formatındaki görüntüleri ekleyerek açılış/yüklenme hızı artırılarak kullanıcı deneyimini iyileştirebilirsiniz.

Alttaki resimde görüldüğü gibi aynı görüntünün WebP formatı yarı yarıya daha düşük bir boyuttadır.(Görüntüye tıklayarak daha büyük şekilde görüntüleyebilirsiniz)

WebP Dönüştürücü Aracı

Dönüştürme işlemi anlık gerçekleşmektedir. Görüntüyü eklediğiniz zaman WebP formatına dönüştürülür. Dönüştürülecek görüntüyü ister Dosyaları Seç butonu ile isterseniz sürükle bırak yöntemi ile ekleyebilirsiniz. Daha sonra resime tıklayarak indirebilirsiniz.

Yorumlar

Son Yorumlar

Takipçiler