Web Günlüğü

Omega Sade Responsive Blogger Teması

Omega Blogger Template
Bir kaç gün önce WordPress'ten uyarlamış olduğum Omega Sade Responsive Blogger Teması'nı yeni, sade ve responsive tema arayışı içinde olanlar için paylaşıyorum. Temayı elimden geldiğince %100 ve anlaşılır olarak blogger'a uyarlamaya çalıştım. Tabi ki eksiklikler ve bir takım hatalar olabilir bunları da siz bulup düzeltirsiniz artık.

Tema İle İlgili Önemli Notlar :

- Tema HTML5 alt yapısına sahiptir.

- Menü için Sayfalar bileşeni kullanılmıştır ve blogda yer alan sayfalar otomatik olarak gözükmektedir.

- Temada otomatik yazı kesme ve resim boyutlandırma eklentisi kullanılmamıştır.

- Yorum sisteminde cevapla özelliği olsa da istediğim görüntüyü yakalayamadığım için ve mobil cihazlarda görüntü kirliliğine sebebiyet verdiği için css ile gizleyerek pasif duruma getirdim. Eğer isterseniz .comment-actions{display:none} kodunu kaldırarak aktif duruma getirebilir ve yorum bölümünü istediğiniz gibi tasarlayabilirsiniz.

- Meta bilgileri ayarlanmamıştır istediğiniz şekilde düzenleyebilirsiniz.

- Temanın toplam boyutu çok fazla önemsenmese de 47.57 KB'a sahiptir ve hızlıdır. Tabi ki bu demo adresi üzerinden alınmış sonuçtur. İçeriğinize ve ek olarak kullanacağınız kodlara göre bu sonuç değişebilir.

- H, Heading etiketleri ile ilgili genel bir özelleştirme yapmadım yazılar için H1 (H3 olarak değiştiribilir, gerekli CSS düzenlemesini yapabilirsiniz), sidebar için ise doğal olarak H2 kullanılıyor. Zaten sidebar'da varsayılan olarak H2 etiketi kullanıldığı için bunu değiştirme gibi bir durum söz konusu değil (Eğer bileşenleri sabit olarak temaya entegre etmezseniz).

- Tema responsive yani mobil cihazlar için uyumlu olduğu için Kumanda Paneli » Şablon » Mobil sürümü pasif hale getirmenizde fayda var aksi halde blogger'un kendi mobil şablonunu kullanırsınız.

- Temada hiç bir şekilde çeşitli şifreleme yöntemleri kullanmadım özgürce kullanabilirsiniz.

Temanın WordPress Versiyonu : themehall.com/omega

Temayı Önizle - Temayı İndir

Google Drive'ı Blogger İçin Web Hosting Olarak Kullanmak


Blogger'ın yapısı itibari ile temalarımıza ait CSS, Javascript kodlarını ve resim dosyalarını sadece blogger üzerinden kolaylıkla depolama imkanına sahibiz. Resimleri yayın oluşturma sayfası aracılığı ile google'un blogspot sunucularına yükleyebiliyor CSS ve Javascript gibi tasarımsal kodlarımızı ise hali hazırda bulunan şablonumuz içerisinde barındırabiliyoruz. Fakat zamanla temalarımızda kullandığımız CSS ve Javascript kodları arttıkça şablonumuza tam olarak hakim olamıyor ve istediğimiz düzenlemeleri rahat bir şekilde yapamıyoruz. İşte burada imdadımıza ücretsiz veya sınırlı depolama sistemleri yetişiyor.

Daha önce de belirttiğim gibi CSS ve JS kodlarının artması ve bunun sonucunda şablonlarımızın karmaşıklaşmaya başlamasıyla bu kodlarımızı artık başka yerde depolamamız gerektiği düşüncesine vardığımız zamanlar oldu ve halen de oluyor. Hatta daha önceleri kendi bloguma ait şablon için gereken kodları Google'un projelere sunduğu hosting, depolama servisi Google Code servisini kullanıyordum. Fakat bu sistemin ileriki zamanlarda kısıtlanması sebebiyle (UPLOAD engeli gibi) Dropbox gibi alternatif depolama sistemlerine yönelmiştim fakat bu tip depolama servislerinin de hız konusunda yetersiz kalmasıyla kodlarımı yine şablon içerisinde barındırmaya devam ettim.

Uzun zamandır Google Drive'ı blogger için nasıl bir depolama alanı (hosting) tarzı kullanabilirim diye düşünüyordum.(İlk zamanlarda hosting olarak kullanma özelliği yoktu.) Fakat Google Drive uzun zaman önce hosting olarak kullanabilme özelliğini getirmiş bile. (Şu an kendimi Internet Explorer gibi hissediyorum) Ben geç de olsa bunu farketmiş oldum. Tabi bu farkındalığı yakalayınca hemen blogumda kullanmış olduğum temanının CSS kodlarını alıp bir style.css dosyası oluşturup buna atarak bu dosyayı Google Drive'a yükledim ve bir kaç işlemle Google Drive'da bulunan CSS kodlarını bloguma çektim. En önemli kısım tabiki burası. Google'un Destek sayfalarında Host webpages with Drive başlığı altında bu konu hakkında bilgilendirme yapılmış olsa da ben daha anlaşılır bir şekilde anlatmaya çalışacağım.

Bu arada web hosting'den kastım blogger şablonlarında kullandığımız sadece css ve js gibi kodları .css ve .js dosyaları haline getirip dışarıdan bloglarımıza dahil etmek.

Google Drive'ı Blogger İçin Web Hosting Olarak Kullanmak
Google Drive yüklediğiniz herhangi bir CSS veya Javascript dosyasının üstüne sağ tıklayıp menüden Paylaş » Paylaş'a tıklayıp açılan pencereden aşağıdaki resimdeki gibi ID kısmını almanız gerekiyor. Hatırlatmakta fayda var dosyaları çekebilmek için yine resimdeki gibi yüklenen dosyaların Herkese Açık olması gerekiyor.

Daha sonra aldığınız dosya ID'sini;
https://googledrive.com/host/0B6EalNJc158lTm8zU0tWVWRnUjA gibi bağlantı şekline getirip blog şablonunuzda kullanabilirsiniz.

CSS ve JS Dosyalarınızı Blogunuza Dahil Etmek İçin Gerekli Kod Satırları
host/ kısmından sonraki bölüm dosya ID'sini belirtiyor kendi dosyasınızın ID'si ile değiştirin.
<link href='https://googledrive.com/host/0B6EalNJc158lTm8zU0tWVWRnUjA' rel='stylesheet' type='text/css'/>
<script src='https://googledrive.com/host/0B6EalNJc158lTm8zU0tWVWRnUjA' type='text/javascript'></script>
Google'dan Gelen Arama Sonuçları : blogger kodlarını google drive'a yüklemek, google drive ve blogger, google drive'ı hosting olarak kullanmak, google drive nasıl web hosting olarak kullanılır, css ve javascript dosyalarını google drive yükleme, css ve javascript kodlarını google drive'dan çekmek,

13.02.2016

Bugün Google Drive ile alakalı Google'da arama yapınca tesadüf eseri karşıma çıkan bir haber ile Google Drive'ın hosting özelliğinin 31 Ağustos 2016 tarihinden sonra kullanılmayacağını öğrenmiş oldum. Hatta normal şartlarda 31 Ağustos 2015 tarihinde bu özelliğin fişi çekilecekmiş ama sanırım erteleme yapılmış. Bu yüzden duymayan kalmasın, şimdiden gerekli önlemler alınsın, yeni bir hızlı, güvenilir depolama yeri temin edinilmesi açısından yazıyı güncelleme gereği duydum. Sonra vay efendim bu özellik çalışmıyor diye sitem edilmesin. Mevzu ile ilgili kaynaklar Google Support'ta yer alan içerik ve Google Apps Updates bloğunda yer alan yazı

Blogger host arayışında olanlar için yeni hazırladığım yazı Blogger İçin GitHub'u Web Hosting Olarak Kullanma

Burdur Gezisi ve 2014 ile Gelen Yenilikler

Uzunca bir zamandır kendim ve blogum ile alakalı yaptıklarımdan veya yapacaklarımdan yazmaya zaman bulamamıştım. Zaman biraz bahane aslında fakat geçen Aralık ayında şehir dışına çıktığım için internet hattımı dondurmuştum ve iki aya yakın gibi uzun bir süre Burdur'da kalmıştım, devamında ise 5 yıldır bir dediğimi iki etmeyen emektar dizüstü bilgisayaramın arızalanması nedeniyle web ile bir süreliğine bağlantımı kesmiştim.

Mevsimin kış olması, küçük ve gezilebilecek çok fazla yer de olmadığı için Burdur hakkında çok fazla yorum yapamayacağım. Ama tarihi dokulara olan ilgimden dolayı Burdur'da görmüş olduğum "Burdur Uzun Çarşı" ve yine bu çarşıda Ulu Camii yanında bulunan "Saat Kulesi" benim en çok ilgimi çekenlerden. Güzel tarihi dokusuyla "Burdur Uzun Çarşı"nın şu an bomboş olması beni üzdü açıkçası. Elin ecnebisi küçük bir tarihi parçaya değer verip, onu pazarlayıp turist çekerken bizler bu konularda neden bu kadar ilgisiz davranıyoruz anlamıyorum.

Kendi çekimim olan Burdur Saat Kulesi

instagram/zfrznt
Isparta'ya(Ne zaman bir yerde geçse 300 Ispartalı diyesim gelir) gitme imkânım olsa da kısa süreli Iyaş Park gezisinde fazla bir şey yaşamadım. Isparta girişinde bir o kadar garip gelen bir o kadar da beni güldüren bir evin yolun bir şeridini işgal etmesiydi. Ya devlet yolu yanlış yere yapmış ya da ev sahibi, devletin arsayı almaya parası yetmemiş de olabilir tabi. Yapanlara veya vesile olanlara yurdum insanı demekten başka bir şey diyemiyorum.

Yeni Dizüstü Bilgisayarım Fujitsu Lifebook AH512-GL102
Bilgisayar benim için önemli bir ihtiyaç olduğu için emektarı parça değişimine göndermeye karar vermiştim fakat maliyeti ve ileride yaşanacak yeni sorunları düşündüğüm için yerine yeni bir dizüstü bilgisayar almaya karar verdim ve sonucunda işimi görecek nitelikte Fujitsu markalı dizüstünü aldım. Önceki bilgisayarımdan çok üstün olmayan bir bilgisayar olmasına karşın kısa süreli işimi görsün mantığı ile aldığım için yeterli olduğunu düşünüyorum. Bilgisayarı tercih etmenin başlıca sebebi de uygun fiyatı olması(780 TL fiyat etiketine sahipti). Bilgisayar işletim sistemine sahip olmadan satılıyordu, fiyatının uygun olması da buna bağlı.

Bilgisayarı aldığımda yaşadığım tek sorun bataryasının şarj olmamasıydı (hepsiburada'da ürün hakkındaki yorumlarda da alanlar belirtmiş) fakat bu sorun da bir süre ortadan kalktı. Sorunun sebebi büyük ihtimal tedarikçi firmada bataryanın uzun süre bilgisayarda takılı kalması ve tamamen boşalmasından kaynaklı sanırım.

Fujitsu marka olarak çok bilinirliğe sahip değil ancak bu kaliteli ürünler çıkarmayacağı anlamına gelmiyor. Çok fazla beklentisi olmayanlar ve uygun fiyata yeni bir dizüstü bilgisayar almak isteyenlere özellikle oyun düşkünü olmayanlar için önerebileceğim bir model.

Blogun Yeni Teması : Keilir
Yeni bir bilgisayara sahip olmuş ve 30 Ocak 2014 itibari ile yeniden eve dönmüşken bloguma da bir takım yenilikler getirmeyi düşünüyordum. Bu yeniliklerin en önemlisi daha önceleri de düşündüğüm fakat gerçekleştiremediğim yeni bir temaydı. Bir kaç tane kendimce şablon hazırlasam da gerek hoşuma gitmeyişi gerek çok fazla zaman alacağını düşündüğüm için hazır tema arayışına girdim. İstediğim sadelikte, yenilikçi, mobil cihazlarda sorunsuz bir şekilde çalışan SoraTemplates'e ait Keilir temasını kodları rahat bir şekilde yönetebilmek adına 3.95$ karşılığında tam sürümünü satın aldım.

Yazıda geçen önemli noktalar hakkında bilgi almak için linkleri kullanabilirsiniz.
burdur uzun çarşı, burdur ulu camii, burdur saat kulesi, ısparta, fujitsu lifebook ah512 gl-102, keilir blogger template

Blogspot.com.tr Yönlendirmesi Nasıl İptal Edilir

Ücretsiz blog servisi Blogger'ın ücretsiz bloglar için kullanıcılara sunduğu blogspot.com adresi Türkiye'den erişim yapan kullanıcılar için uzantısına "tr" eki alarak blogspot.com.tr haline dönüştü. Blogspot.com.tr yönlendirmesi nasıl iptal edilir diye merak ediyorsanız yazı sonuna bakabilirsiniz.

Aslında sadece Türkiye için değil her ülkeye özel bir uzantı verildi. Bir bloğa hangi ülkeden erişim yapılıyorsa o ülkeye ait uzantıya yönlendirme işlemi yapılıyor. Örneğin Almayandan giren birisi blogspot.de, Hindistan için blogspot.in, Japonya için blogspot.jp gibi. Gerçekleştirilen bu güncelleme sonrasında özel alan adı kullanmayan blogspot.com adresine sahip bütün Türk blogların adresleri blogspot.com.tr olarak değişti. Bunun sonucunda binlerce blogspot.com adresi kısa süreliğine bu durumdan olumsuz etkilendi.

Kullanıcılar tarafından olumsuz bir sonuç doğuran bu yenilikle bloglara ait bütün istatistik verileri (pagerank, alexa, arama motoru indexleri, backlink) de sıfırlanmış durumda.

Bloglara Ait Alexa, Pagerank, İndex, Backlink gibi Değerler Eski Haline Dönecek Mi ?

Bu güncellemenin gerçekleşmiş olması yeni bir domaine geçiş demek bunun anlamı da yeni bir blog demek. Eğer Google bir sürpriz yapmazsa veya bir mucize gerçekleştirmezse bu değerlerin hemen düzelmesi mümkün değil. Bu yüzden sitelere ait değerler tamamen değil de kısmen düzelecektir fakat kısa bir sürede değil zamanla.

Ziyaretçi Kaybı Yaşanacak Mı ?

Blogunuza direkt olarak erişen veya google ve diğer arama motorları üzerinden gelen ziyaretçi sayılarında kısa süreli değişiklikler olmayabilir çünkü blogspot.com adresinden blogspot.com.tr adresine ve içerik bağlantılarında da yönlendirme söz konusu. Ama arama motorları sıralamarında yaşanacak sıralama değişikleri neticesinde ziyaretçi kaybı yaşanacaktır.

Özel Alan Adı (Domain) Kullananlar Bu Durumdan Etkilenecek Mi ?

Subdomain kullanmayan daha öncesinde bloglarını satın almış oldukları özel alan adlarına yönlendirelenler bu durumdan etkilenmeyecek site değerleri sabit kalacaktır.

Bundan Sonra Ne Yapılmalı ?

Bundan sonra yapılması gereken blogların istatiksel değerlerinin zamanla oturmasını beklemek eğer beklemek istemiyorsanız bir an önce özel alan adı satın alarak daha kullanışlı olan bu özel alan adlarına blogunuzu yönlendirerek kullanmak. Bu durumda özel alan adı kullanmak da risk taşıyor. Çünkü özel alan adı alındığında arama motoru sıralamarında daha fazla değişiklik oluşacağı için daha fazla ziyaretçi kaybı yaşanacaktır.

Blogspot.com.tr Yönlendirmesi nasıl iptal edilir ?

Blogspot.com.tr yönlendirmesini aşağıdaki kısa bir kodla iptal edebilirsiniz. Fakat kod kullanmak istemiyorsanız blog adresinizin sonuna ncr ekleyerek de bunu çözebilirsiniz. Kendi kullanımınızda veya bloğunuzu arkadaşlarınızla paylaşırken özel uzantıya yönlendirme gerçekleşmemesi için örneğin blogismi.blogspot.com/ncr bağlantısını kullanabilirsiniz, yazılar için yine blogismi.blogspot.com/ncr/2016/02/test.html
<script type='text/javascript'>
var blog = document.location.hostname.split(".");
if (blog[blog.length - 1] != "com") {
var ncr = "http://" + blog[0] + ".blogspot.com/ncr";
window.location.replace(ncr + document.location.pathname);
}
</script>

17.02.2016 tarihinde yazı güncellenmeştir.

Blogger Yazı Tarih Biçimini Twitter Tarzı ( x Zaman Önce ) Biçimine Dönüştürmek

Blogger açık kaynak kodlu bir blog sistemi olmasa da yapabildiklerimiz sadece kendi ufkumuzla sınırlı. Özellikle Endonezyalı ve Pakistanlı blog yazarları Blogger konusunda oldukça yol kat etmişler. Ortaya çıkardıkları blogger temaları olsun blogger eklentileri olsun bizim için bir nimet durumunda. Böyle ufku geniş Blogger düşkünleri sayesinde blogger ile ilgili her yeni bulduğum bir ipucu veya eklenti benim yeniden blogger'a bağlanmamı sağlıyor. Bugün de yine böyle bir durum ile karşılaştım.

Twitter'dan aşina olduğumuz tweetlerin (iletilerin) x zaman önce yazıldı zaman biçimi ile ilgili araştırma yaparken stackoverflow sayesinde bu özelliğin blogger için yapılabileceğini gördüm. Tabi çalışıp çalışmadığına dair bir fikrim yoktu. Bu güzel eklentiyi hemen bloğum üzerinde test ettim ve eklentinin düzgün bir biçimde çalıştığını gördüm. Eklenti dosyası üzerinde biraz oynama yaparak ve zaman biçimlerini Türkçeye çevirerek kullanmaya başladım. Blogger kullanıcılarının da bundan faydalanması için paylaşayım istedim. Eklenti kurulumu çok kısa bir sürede iki adımdan oluşuyor.

Blogger Yazı Tarih Biçimini Twitter Tarzı ( x Zaman Önce ) Biçimine Dönüştürmek

İlk yapmanız gereken /head> tagı öncesine aşağıdaki kodları ekliyorsunuz.


<script src='https://raw.githubusercontent.com/zaferzent/files/master/timeago.js'></script>
<script>
jQuery(document).ready(function($){
$("span.timeago").timeago()
});
</script>

<h2 class='date-header'><span><data:post.dateHeader/></span></h2>
İkinci adımda ise üstteki kodu alttaki kod ile değiştiriyorsunuz. (Şablonunuzda farklı tarih biçimi olabilir, yazılarınızda kullandığınız Tarih bilgisi kısmından bulabilirsiniz.)

<span class="timeago" expr:title="data:post.timestampISO8601"><data:post.dateHeader/></span>