Web Günlüğü

Blogger'dan WordPresse Geçiş Rehberi

Blogger'dan WordPress'e Geçiş
5 Ekim Pazar, yani bayramın ikinci günü ani bir kararla WordPress'e geçiş yapmıştım. Ani verilen bir karar olmasının sebebi biraz zorunluluk, biraz da bloguma daha fazla hakim olmak isteyişimdi. Blogger'dan WordPress'e nasıl geçiş yaptım, geçiş sonra nasıl sorunlarla karşılaştım ve ek olarak neler yaptım onları da yeni geçiş yapacaklara yol göstermesi bakımından aktarmak istedim.

Blogger Importer Eklentisiyle WordPress'e Geçiş


Not 1 : Hosting firmaları hali hazırda WordPress gibi sistemlerin otomatik olarak kurulmasına olanak sağlıyor ama kurulumu WordPress ait dosyaları indirip hostunuza atarak manuel olarak kurulum yapmanızı öneririm. Daha önce otomatik kurulum yapıp sorunlarla karşılaşıp bir de performans farkını gören biri olarak otomatik kurulumu tavsiye etmiyorum.

Not 2 : Farklı aktarım eklentileri ve araçları bulunmasına karşın bu eklenti varsayılan olarak geldiği için ben bunu kaldım. Araştırma yapıp farklı WordPress eklenti veya araçlarıyla geçiş işlemini tamamlayabilirsiniz.

Alan adına ait gerekli NS yönlendirmesini yapıp WordPress kurulumunu yaptıktan sonra WordPress Admin Panelinden Araçlar İçe Aktar sayfasına yani /wp-admin/import.php adresine giriyoruz. Bu sayfada çeşitli sistemlerin WordPress'e aktarımını yapmak için araçlar(eklentiler) bulunuyor.En başta bulunan Blogger'a tıklayarak Blogger Importer eklentisini kuruyoruz.

blogger importer eklentisi ile wordpresse geçiş

Eklenti kurulumunu yaptıktan sonra bizden Blogger'da bulunan bloglarımıza erişim iznini sağlamamızı istiyor. Authorize butonuna tıklayarak devam ediyoruz.Bu Google erişim izni sayfasından Erişime İzin Ver butonuna tıklayıp erişim işlemini bitiriyoruz.Blogger hesabımızda bulunan blog listesi karşımıza çıkıyor buradan aktarmak istediğimiz blogun en sağında bulunan Import butonuna tıklayarak işlemin bitmesini bekliyoruz. Ben geçiş yaparken aktarım işleminde yazılarda olmasa da bir kaç yorum ve biraz da resim kaybı yaşadım. Yazılar (taslaklar dahil) eksiksiz aktarıldığı için pek önemsemedim açıkçası.
Geçiş Sonrası Yaptıklarım ve Karşılaştığım Sorunlar


- Tema Seçimi
Geçiş işlemini tamamladıktan sonra ilk yaptığım şey tema aramak oldu. WordPress'in kendi tema galerisinde 2700 + tema bulunmakta. Ayrıca farklı kaynaklardan da WordPress temaları bulabilirsiniz isterseniz ThemeForest'ten ücretli bir tema satın alabilirsiniz. WordPress tema galerisinde bulunan temalara wordpress.org/themes/ adresinden veya WordPress Paneli'nden Görünüm sayfasına giderek ulaşabilirsiniz.

-

WordPress Tema Türkçeleştirme


Eğer yabancı dilde hazırlanmış bir tema buldunuz ve bu temayı Türkçe'ye çevirmek istiyorsanız Poedit yazılımını kullanabilirsiniz. FTP'nizde bulunan wp-content, languages dizininde yer alan .po ve .mo dosyalarını masaüstünüze farklı isimde kaydedip(tr_TR.po ve tr_TR.mo gibi) daha sonra Poedit yazılımı ile .po uzantılı dosyayı açarak Türkçeleştirme işlemini yapıp, bu dosyaları tekrar aynı dizine atarak temayı Türkçe kullanmaya devam edebilirsiniz.

Poedit Programını İndir

WordPress Paneli, Görünüm, Temalar

-

Kalıcı Bağlantı Ayarları


İkinci yaptığım işlem yazılara ait kalıcı bağlantı (permalink) ayarları oldu. Hem arama motorları hem de gelen ziyaretçilerin sorunla karşılaşmaması için yazı bağlantılarını ilk başta blogger'da olduğu gibi ayarladım. Fakat yazı bağlantıları uzadığı için bir ara kalıcı bağlantı ayarlarını değiştirip alt kısımda bahsettiğim 301 Redirect eklentisiyle yazıları yeni bağlantılarına yönlendirmeyi düşünüyorum.

yıl/ay/yazi-baglantisi.html şeklinde kalması için /%year%/%monthnum%/%postname%.html yapısını veya yıl, ay ve html gibi linki uzatan kısımları kaldırarak sadece /%postname% yapısını kullanabilirsiniz. Kategori ve etiket kısımlarını ise istediğiniz şekilde ayarlayabilirsiniz. Kalıcı bağlantı ayarları ile ilgili daha fazla bilgi almak için codex.wordpress.org/Using_Permalinks adresine bakabilirsiniz.

WordPress Permalinks (Kalıcı Bağlantı) Ayarları

-

301 Redirect (Eski Bağlantıları Yönlendirme)


Yazılar için uygun bağlantıları WordPress'in Kalıcı Bağlantılar özelliği ile kolay bir şekilde ayarlasam da Blogger'dan kalan etiket, arşiv ve sabit sayfalar gibi bağlantıları 301 yönlendirmesi denilen yöntemle yeniden yönlendirmek gerekiyor. 301 yönlendirmesini htaccess ile nasıl yapıldığını biraz araştırma yapmama rağmen istediğim şekilde bir sonuca ulaşamadım. Bulduğum sonuçlar genelde sadece alan adı değişimi veya alt alan adı kullanılan durumlarda işe yarıyor. Belki de yazıların haricindeki diğer sayfalar için özel htaccess özelleştirmeleri de vardır bunun için biraz daha fazla araştırma yapmak lazım. Durum böyle olunca mecburi olarak eklenti kullanmak zorunda kaldım. Yönlendirmeleri eklenti ile yapmak kolay olmasına karşın eğer benim gibi çok fazla sayfa ve indexiniz varsa çok zaman aldığını hatırlatayım.

Kullandığım Eklenti : Redirection

Eklentiyi kurduğunuzda WP panelinizden Araçlar, Redirection kısmından ulaşabilirsiniz.

WordPress 301 Yönlendirmesi

-

Türkçe Karakter Sorunu


Blog başlığı, yazı başlığı ve yazılarda ş,ğ gibi Türkçe karakterlerin bazı tarayıcılarda ve mobil cihazlarda sorun çıkardığını gördüm. Meta karakter set ayarlarında sorun olmadığını kullanılan fontlarda sorun olduğunu fark ettim. Temada kullanılan fontlar Google Fonts'dan alındığı için işim biraz kolay oldu açıkçası. Google Fonts adresine girip fontları bulup latin-ext karakter setini ekledim, Türkçe karakter desteklemeyen fontların yerine ise farklı fontlar kullandım.

- -

Yorumlardaki Türkçe Karakter Sorunu


Yorumlar her ne kadar sorunsuz gözükse de düzenlemek istediğinizde yine Türkçe karakter hataları ile karşılaşabilirsiniz bunun çözümü ise yorumların yayımlanmış şeklini kopyalayıp yorumu düzenle butonuna(eğer yoksa WordPress Panelin Yorumlar sayfasından düzenleme işlemenini yapabilirsiniz) tıklayıp yapıştırarak güncelleme yapabilirsiniz.

-

Sitemap (Site Haritası) Oluşturma ve Google Webmaster Araçları İşlemleri


Blogger'da site haritası otomatik olarak oluşturulsa da WordPress'te bu işlem için eklenti kurmak gerekiyor. Sitemap için BestWebSoft yapımcısına ait Google Sitemap eklentisini kurdum. WordPress eklentiler sayfasında Farklı sitemap eklentileri mevcut seçim size ait.

Site haritası ve robots.txt değişiklikleri olduğundan bunları yeniden Google'a bildirmek gerekiyor.

Yeni robots.txt içeriğini Google Webmaster Araçları Tarama bölümünden robots.txt Test Aracı sayfasından gönderebilirsiniz.

Google Webmaster Araçları robots.txt gönderimi

Site haritası bildirimi için yine Tarama bölümü robots.txt Test Aracı bağlantısının hemen altında yer alan Site Haritaları bölümüne girip SITE HARITASI EKLEME/TEST ETME butonunu kullanabilirsiniz.

Google Webmaster Araçları Sitemap (Site Haritası) Gönderme

-

İletişim Sayfası Oluşturma


İletişim sayfası oluşturmak için Contact 7 eklentisini kurmuştum fakat daha sonra yeni yüklediğim temada hazır iletişim formu yer aldığı için kullanmayı bıraktım. Tabi her temada hazır iletişim formu gelmeyeceği için bu eklentinin kullanılmasında fayda var. Eklentiyi kurup etkinleştirdikten sonra eklenti sayfasına gidip gerekli kodu alıp yeni bir sayfa oluşturarak Metin görünümde bu kodu yapıştırmak yetiyor.

Logitech Unifying Kullanımı

Yıllardır masaüstü bilgisayarlarımda klavye, fare, hoparlör gibi aygıtların sayesinde bir araya karışan kablo yığınları ile yaşayan birisiydim. 2009 yılında ilk dizüstü bilgisayarımı aldığımda artık bu kablo karmaşıklığından kurtulmak için dizüstü bilgisayarın yanında kablosuz gibi görünen aslında yine kablolu olan fakat wireless özelliğine sahip Microsoft Wireless Keyboard + Mouse 700 setini almıştım. Hem kablolu olup hem de wireless özelliğine sahip bu Microsoft ürünlerine halen şaşırmıyor değilim. Sadece 5 yıl önce neden o yandaki kablosuz+kablolu iletişim aparatını mini USB alıcıya sığdıramadılar ki ?

O zamanlar sanırım kablosuz mini usb alıcılı klavye ve fareler yoktu yoksa vardı da ben mi bu gelişmeden geri kaldım bilemiyorum. Yiğidi öldürüp hakkını yemeyelim 5 yıllık Microsoft markalı bu klavye ve fare üstüne çaylar, kahveler dökülmesine rağmen halen takır takır çalışıyor çok fazla pil tükettiği ve yer kapladığı için pek tercih etmiyorum. Ancak bir kaç gün aklıma klavyeyi F klavyeye dönüştürüp pratik yaparak F klavyeye de alışma fikri geldi, dönüştürdüm fakat pek pratik yaptığım söylenemez.(Nedeni yıllardır Q klavye kullanan birisi olarak F klavyeye geçince hayatında ilk defa bilgisayar görmüş biri olarak hissetmem.) Gerçekte çok temiz görünen ama fotoğrafta nedense çok pis görünen Microsoft klavye ve farem resimde görüldüğü gibi bahsettiğim kablolu wireless aparatı da yanlarında eşlik ediyor. F klavye için kullanırsam önce iyi bir temizlemem gerek sanırım.

Microsoft Kablosuz Fare - Klavye Seti

Logitech özellikle gerek dayanıklılığı gerek kullanım rahatlığı sağlayan ve az pil tüketimi sebebiyle kalvye ve fare gibi aygıt seçimlerimde ilk tercihlerim arasında. Şu anda Logitech'in ikisi de kablosuz mini USB alıcı ile çalışan Wireless özelliğine sahip K230 klavyesini ve M185 faresini kullanıyorum. Yaklaşık bir yıl önce almış olduğım klavye üstüne kahve dökülmesiyle işlevselliğini yitirmişti, en azından 5-6 ay ben öyle sanmışım. İki gün önce klavyeyi bilgisayara bağladığımda klavyenin kusursuz bir şekilde çalıştığını fark etmiş oldum, o anki duygularım tarif edilemez.

Neyse efenim laf salatasından sonra aslında bahsetmek istediğim benim çok harikulede işime yarayan ve sizlerinde çok işine yarayacağını düşündüğüm sadece Logitech kablosuz aygıtlar(klavye + fare) için kullanılabilir olan Unifying alıcıdan, özellikten veya yazılımdan bahsedeceğim.

Unifying sayesinde eğer bu özellik destekli Logitech markalı kablosuz mini USB alıcı ile çalışan klavye ve fareniz varsa ve her biri için ayrı USB alıcı kullanıyorsanız bunu tek USB alıcıya indirgemenizi sağlıyor ve benim gibi USB girişi sıkıntısı yaşıyan biriyseniz eğer bu özellik sayesinde bilgisayarınızdan en az bir USB girişinizin boş kalmasına olanak sağlıyor. Özetle tek USB alıcı ile birden fazla aygıt kullanabiliyorsunuz. En fazla 6 adete kadar aygıt desteklediğini de unutmayalım.

Logitech Unifying Özelliği Nasıl Kullanılır ?

- Öncelikle Logitech'in sitesinden Unifying yazılımını indirip kurmalısınız, eğer daha önce klavye veya fare için gerekli yazılım indirip kurduysanız onunla birlikte kurulmuş da olabilir.

Unifying indirme adresi : www.logitech.com/tr-tr/support/unifying?section=downloads- İkinci adımda kurmuş olduğunuz Unifying programını açın ve üstteki resimde görünen Next butonuna tıklayın. Daha sonra klavye ve fare için kullanmış olduğunuz USB alıcıdan birisini çıkarın ve alıcısını çıkardığınız aygıtın altından OFF yani kapalı durumuna getirin. Daha sonra aygıtı tekrar On duruma getirebilirsiniz. (Alttaki resimde görüldüğü gibi aygıtı kapatıp açmamızı istiyor.)- Alıcısını çıkardığınız aygıtı kapatıp açma işleminden sonra yazılımın aygıtı tanıdığına dair bir bilgi ekranı gelecektir Next, Ok veya Yes gibi bir şeyler çıkarsa tıklayın gitsin. Zaten tanıma işlemi başarıyla gerçekleştiyse eğer aygıtı denediğinizde çalıştığını göreceksiniz. (Daha önceden kurulum yapmış olduğum için bu adım için görsel koyamıyorum)

- (Final) İşlemleri başarılı bir şekilde yaptıysanız Tebrikler! artık tek USB alıcı ile hem klavye hem fare kullanıyorsunuz.

+ (Ekstra) Şimdi Unifying programını kapattıysanız eğer tekrar açın ve ilk resimde görünen Advanced... butonuna tıklayın karşınıza alttaki gibi bir ekran çıkacaktır burada bağlamış olduğunuz aygıtlarınızı ve bu aygıtlarınıza ait pil ve çalışma durumlarını görebilirsiniz.SONUÇ & KANIT : TEK USB ALICI İLE İKİ AYGIT (KLAVYE + FARE)


Kaynaklar :

Haber Sitelerinin SEO Anlayışı

Bu yazıda haber siteleri için nasıl seo yapılır konusuna dair ipuçları bulacaksınız.

Haber sitelerinin gündeme dair ürettiği haberlerin - içeriklerin %50'sini hatta bazen %90'lık bir bölümünü kapsayan, haber ile ilgili arama gruplarına dair kelimeleri çoğaltarak daha fazla ziyaretçi sağlama amaçlı gereksiz içerik oluşturması şu günlerde oldukça popüler bir konu. Buna haber sitelerinin daha fazla trafik sağlama amaçlı seo kasma tabiri de uygun görülebilir. Yerel, mahalli haber sitelerinin büyüme amaçlı (doğrusu reklamlardan daha fazla para kazanma) yaptıkları bu tür gereksiz işlemler belki kısmen uygun görülebilir(bu onların yaptığını doğru olarak kabul ettiğimi varsaymaz), ancak Türkiye'nin en eski ve en büyük haber sitelerinin bu tür şeyler yapması akıl kârı değil. Tabi teknolojiyi, interneti, gündemden geri kalmamak için kullanan insanlara sahip bir memleket olunca bazen bunlara hak vermemek de elde değil.

Mevzu sadece haber içeriklerinin arama kelimeleri ile yoğunlaştırılması da değil. Diğer bir mevzu ise haber sitelerinin oluşturdukları galeriler. Bu da yine diğer bir ziyaretçi artırma çalışması. Bazen galerilere girdiğimde kifargonrop sitesine mi yoksa haber sitesine mi geldim diye düşünmüyor değilim.

Milliyet, Radikal(kendileri yakın zaman önce baskılı yayını bırakıp tamamen dijital yayına odaklandıklarını belirtmişlerdi, baskılı yayında en azından google'dan daha fazla ziyaretçi çekmek uğruna hd izle, film izle, maç saat kaçta gibi başlıklar atmıyorlardı, böyle dijital yayıncılık yapılacağına kepenkler kapatılsaydı daha güzel olurdu), Star, Habertürk, Türkiye ve daha onlarcası aynı kafaya sahip.

Resimlerle konuya açıklık getirmek istedim ama sadece bunlarla sınırlı olmadığını da belirteyim.

İşte seo kasan meşhur haber siteleri :

MİLLİYET

milliyet haber sitesi ve seo

RADİKAL

radikal ve seo

STAR (Bir içerikte 284 adet SGK kelimesi geçen tek haber sitesi, ibret alınmalı)

star ve seo

HABERTÜRKTÜRKİYE

türkiye ve seo

Tamindir'den Gelen Hediyelerim

Tamindir'in 10.yılı, yeni logosu ve hediyeleri
Türkiye'nin en önemli teknoloji ve program indirme sitelerinden biri olan Tamindir 10.yılı dolayısı ile 200 takipçisine resimde görüldüğü gibi nacizene hediyeler göndereceğini açıklamıştı. Dün gelen kargo sayesinde hediye verilen 200 kişi arasında benim de olduğumu öğrenmiş oldum. Kendilerine bu hediyeler için teşekkür ediyor, yenilenen logosunun uğur getirmesini ve nice 10 yıllar daha büyüyerek devam etmesini diliyorum.

Omega Sade Responsive Blogger Teması

Omega Blogger Template
Bir kaç gün önce WordPress'ten uyarlamış olduğum Omega Sade Responsive Blogger Teması'nı yeni, sade ve responsive tema arayışı içinde olanlar için paylaşıyorum. Temayı elimden geldiğince %100 ve anlaşılır olarak blogger'a uyarlamaya çalıştım. Tabi ki eksiklikler ve bir takım hatalar olabilir bunları da siz bulup düzeltirsiniz artık.

Tema İle İlgili Önemli Notlar :

- Tema HTML5 alt yapısına sahiptir.

- Menü için Sayfalar bileşeni kullanılmıştır ve blogda yer alan sayfalar otomatik olarak gözükmektedir.

- Temada otomatik yazı kesme ve resim boyutlandırma eklentisi kullanılmamıştır.

- Yorum sisteminde cevapla özelliği olsa da istediğim görüntüyü yakalayamadığım için ve mobil cihazlarda görüntü kirliliğine sebebiyet verdiği için css ile gizleyerek pasif duruma getirdim. Eğer isterseniz .comment-actions{display:none} kodunu kaldırarak aktif duruma getirebilir ve yorum bölümünü istediğiniz gibi tasarlayabilirsiniz.

- Meta bilgileri ayarlanmamıştır istediğiniz şekilde düzenleyebilirsiniz.

- Temanın toplam boyutu çok fazla önemsenmese de 47.57 KB'a sahiptir ve hızlıdır. Tabi ki bu demo adresi üzerinden alınmış sonuçtur. İçeriğinize ve ek olarak kullanacağınız kodlara göre bu sonuç değişebilir.

- H, Heading etiketleri ile ilgili genel bir özelleştirme yapmadım yazılar için H1 (H3 olarak değiştiribilir, gerekli CSS düzenlemesini yapabilirsiniz), sidebar için ise doğal olarak H2 kullanılıyor. Zaten sidebar'da varsayılan olarak H2 etiketi kullanıldığı için bunu değiştirme gibi bir durum söz konusu değil (Eğer bileşenleri sabit olarak temaya entegre etmezseniz).

- Tema responsive yani mobil cihazlar için uyumlu olduğu için Kumanda Paneli » Şablon » Mobil sürümü pasif hale getirmenizde fayda var aksi halde blogger'un kendi mobil şablonunu kullanırsınız.

- Temada hiç bir şekilde çeşitli şifreleme yöntemleri kullanmadım özgürce kullanabilirsiniz.

Temanın WordPress Versiyonu : themehall.com/omega

Temayı Önizle - Temayı İndir