Web Günlüğü

Logitech Unifying Kullanımı

Yıllardır masaüstü bilgisayarlarımda klavye, fare, hoparlör gibi aygıtların sayesinde bir araya karışan kablo yığınları ile yaşayan birisiydim. 2009 yılında ilk dizüstü bilgisayarımı aldığımda artık bu kablo karmaşıklığından kurtulmak için dizüstü bilgisayarın yanında kablosuz gibi görünen aslında yine kablolu olan fakat wireless özelliğine sahip Microsoft Wireless Keyboard + Mouse 700 setini almıştım. Hem kablolu olup hem de wireless özelliğine sahip bu Microsoft ürünlerine halen şaşırmıyor değilim. Sadece 5 yıl önce neden o yandaki kablosuz+kablolu iletişim aparatını mini USB alıcıya sığdıramadılar ki ?

O zamanlar sanırım kablosuz mini usb alıcılı klavye ve fareler yoktu yoksa vardı da ben mi bu gelişmeden geri kaldım bilemiyorum. Yiğidi öldürüp hakkını yemeyelim 5 yıllık Microsoft markalı bu klavye ve fare üstüne çaylar, kahveler dökülmesine rağmen halen takır takır çalışıyor çok fazla pil tükettiği ve yer kapladığı için pek tercih etmiyorum. Ancak bir kaç gün aklıma klavyeyi F klavyeye dönüştürüp pratik yaparak F klavyeye de alışma fikri geldi, dönüştürdüm fakat pek pratik yaptığım söylenemez.(Nedeni yıllardır Q klavye kullanan birisi olarak F klavyeye geçince hayatında ilk defa bilgisayar görmüş biri olarak hissetmem.) Gerçekte çok temiz görünen ama fotoğrafta nedense çok pis görünen Microsoft klavye ve farem resimde görüldüğü gibi bahsettiğim kablolu wireless aparatı da yanlarında eşlik ediyor. F klavye için kullanırsam önce iyi bir temizlemem gerek sanırım.

Microsoft Kablosuz Fare - Klavye Seti

Logitech özellikle gerek dayanıklılığı gerek kullanım rahatlığı sağlayan ve az pil tüketimi sebebiyle kalvye ve fare gibi aygıt seçimlerimde ilk tercihlerim arasında. Şu anda Logitech'in ikisi de kablosuz mini USB alıcı ile çalışan Wireless özelliğine sahip K230 klavyesini ve M185 faresini kullanıyorum. Yaklaşık bir yıl önce almış olduğım klavye üstüne kahve dökülmesiyle işlevselliğini yitirmişti, en azından 5-6 ay ben öyle sanmışım. İki gün önce klavyeyi bilgisayara bağladığımda klavyenin kusursuz bir şekilde çalıştığını fark etmiş oldum, o anki duygularım tarif edilemez.

Neyse efenim laf salatasından sonra aslında bahsetmek istediğim benim çok harikulede işime yarayan ve sizlerinde çok işine yarayacağını düşündüğüm sadece Logitech kablosuz aygıtlar(klavye + fare) için kullanılabilir olan Unifying alıcıdan, özellikten veya yazılımdan bahsedeceğim.

Unifying sayesinde eğer bu özellik destekli Logitech markalı kablosuz mini USB alıcı ile çalışan klavye ve fareniz varsa ve her biri için ayrı USB alıcı kullanıyorsanız bunu tek USB alıcıya indirgemenizi sağlıyor ve benim gibi USB girişi sıkıntısı yaşıyan biriyseniz eğer bu özellik sayesinde bilgisayarınızdan en az bir USB girişinizin boş kalmasına olanak sağlıyor. Özetle tek USB alıcı ile birden fazla aygıt kullanabiliyorsunuz. En fazla 6 adete kadar aygıt desteklediğini de unutmayalım.

Logitech Unifying Özelliği Nasıl Kullanılır ?

- Öncelikle Logitech'in sitesinden Unifying yazılımını indirip kurmalısınız, eğer daha önce klavye veya fare için gerekli yazılım indirip kurduysanız onunla birlikte kurulmuş da olabilir.

Unifying indirme adresi : www.logitech.com/tr-tr/support/unifying?section=downloads- İkinci adımda kurmuş olduğunuz Unifying programını açın ve üstteki resimde görünen Next butonuna tıklayın. Daha sonra klavye ve fare için kullanmış olduğunuz USB alıcıdan birisini çıkarın ve alıcısını çıkardığınız aygıtın altından OFF yani kapalı durumuna getirin. Daha sonra aygıtı tekrar On duruma getirebilirsiniz. (Alttaki resimde görüldüğü gibi aygıtı kapatıp açmamızı istiyor.)- Alıcısını çıkardığınız aygıtı kapatıp açma işleminden sonra yazılımın aygıtı tanıdığına dair bir bilgi ekranı gelecektir Next, Ok veya Yes gibi bir şeyler çıkarsa tıklayın gitsin. Zaten tanıma işlemi başarıyla gerçekleştiyse eğer aygıtı denediğinizde çalıştığını göreceksiniz. (Daha önceden kurulum yapmış olduğum için bu adım için görsel koyamıyorum)

- (Final) İşlemleri başarılı bir şekilde yaptıysanız Tebrikler! artık tek USB alıcı ile hem klavye hem fare kullanıyorsunuz.

+ (Ekstra) Şimdi Unifying programını kapattıysanız eğer tekrar açın ve ilk resimde görünen Advanced... butonuna tıklayın karşınıza alttaki gibi bir ekran çıkacaktır burada bağlamış olduğunuz aygıtlarınızı ve bu aygıtlarınıza ait pil ve çalışma durumlarını görebilirsiniz.SONUÇ & KANIT : TEK USB ALICI İLE İKİ AYGIT (KLAVYE + FARE)


Kaynaklar :

Haber Sitelerinin SEO Anlayışı

Bu yazıda haber siteleri için nasıl seo yapılır konusuna dair ipuçları bulacaksınız.

Haber sitelerinin gündeme dair ürettiği haberlerin - içeriklerin %50'sini hatta bazen %90'lık bir bölümünü kapsayan, haber ile ilgili arama gruplarına dair kelimeleri çoğaltarak daha fazla ziyaretçi sağlama amaçlı gereksiz içerik oluşturması şu günlerde oldukça popüler bir konu. Buna haber sitelerinin daha fazla trafik sağlama amaçlı seo kasma tabiri de uygun görülebilir. Yerel, mahalli haber sitelerinin büyüme amaçlı (doğrusu reklamlardan daha fazla para kazanma) yaptıkları bu tür gereksiz işlemler belki kısmen uygun görülebilir(bu onların yaptığını doğru olarak kabul ettiğimi varsaymaz), ancak Türkiye'nin en eski ve en büyük haber sitelerinin bu tür şeyler yapması akıl kârı değil. Tabi teknolojiyi, interneti, gündemden geri kalmamak için kullanan insanlara sahip bir memleket olunca bazen bunlara hak vermemek de elde değil.

Mevzu sadece haber içeriklerinin arama kelimeleri ile yoğunlaştırılması da değil. Diğer bir mevzu ise haber sitelerinin oluşturdukları galeriler. Bu da yine diğer bir ziyaretçi artırma çalışması. Bazen galerilere girdiğimde kifargonrop sitesine mi yoksa haber sitesine mi geldim diye düşünmüyor değilim.

Milliyet, Radikal(kendileri yakın zaman önce baskılı yayını bırakıp tamamen dijital yayına odaklandıklarını belirtmişlerdi, baskılı yayında en azından google'dan daha fazla ziyaretçi çekmek uğruna hd izle, film izle, maç saat kaçta gibi başlıklar atmıyorlardı, böyle dijital yayıncılık yapılacağına kepenkler kapatılsaydı daha güzel olurdu), Star, Habertürk, Türkiye ve daha onlarcası aynı kafaya sahip.

Resimlerle konuya açıklık getirmek istedim ama sadece bunlarla sınırlı olmadığını da belirteyim.

İşte seo kasan meşhur haber siteleri :

MİLLİYET

milliyet haber sitesi ve seo

RADİKAL

radikal ve seo

STAR (Bir içerikte 284 adet SGK kelimesi geçen tek haber sitesi, ibret alınmalı)

star ve seo

HABERTÜRKTÜRKİYE

türkiye ve seo

Tamindir'den Gelen Hediyelerim

Tamindir'in 10.yılı, yeni logosu ve hediyeleri
Türkiye'nin en önemli teknoloji ve program indirme sitelerinden biri olan Tamindir 10.yılı dolayısı ile 200 takipçisine resimde görüldüğü gibi nacizene hediyeler göndereceğini açıklamıştı. Dün gelen kargo sayesinde hediye verilen 200 kişi arasında benim de olduğumu öğrenmiş oldum. Kendilerine bu hediyeler için teşekkür ediyor, yenilenen logosunun uğur getirmesini ve nice 10 yıllar daha büyüyerek devam etmesini diliyorum.

Omega Sade Responsive Blogger Teması

Omega Blogger Template
Bir kaç gün önce WordPress'ten uyarlamış olduğum Omega Sade Responsive Blogger Teması'nı yeni, sade ve responsive tema arayışı içinde olanlar için paylaşıyorum. Temayı elimden geldiğince %100 ve anlaşılır olarak blogger'a uyarlamaya çalıştım. Tabi ki eksiklikler ve bir takım hatalar olabilir bunları da siz bulup düzeltirsiniz artık.

Tema İle İlgili Önemli Notlar :

- Tema HTML5 alt yapısına sahiptir.

- Menü için Sayfalar bileşeni kullanılmıştır ve blogda yer alan sayfalar otomatik olarak gözükmektedir.

- Temada otomatik yazı kesme ve resim boyutlandırma eklentisi kullanılmamıştır.

- Yorum sisteminde cevapla özelliği olsa da istediğim görüntüyü yakalayamadığım için ve mobil cihazlarda görüntü kirliliğine sebebiyet verdiği için css ile gizleyerek pasif duruma getirdim. Eğer isterseniz .comment-actions{display:none} kodunu kaldırarak aktif duruma getirebilir ve yorum bölümünü istediğiniz gibi tasarlayabilirsiniz.

- Meta bilgileri ayarlanmamıştır istediğiniz şekilde düzenleyebilirsiniz.

- Temanın toplam boyutu çok fazla önemsenmese de 47.57 KB'a sahiptir ve hızlıdır. Tabi ki bu demo adresi üzerinden alınmış sonuçtur. İçeriğinize ve ek olarak kullanacağınız kodlara göre bu sonuç değişebilir.

- H, Heading etiketleri ile ilgili genel bir özelleştirme yapmadım yazılar için H1 (H3 olarak değiştiribilir, gerekli CSS düzenlemesini yapabilirsiniz), sidebar için ise doğal olarak H2 kullanılıyor. Zaten sidebar'da varsayılan olarak H2 etiketi kullanıldığı için bunu değiştirme gibi bir durum söz konusu değil (Eğer bileşenleri sabit olarak temaya entegre etmezseniz).

- Tema responsive yani mobil cihazlar için uyumlu olduğu için Kumanda Paneli » Şablon » Mobil sürümü pasif hale getirmenizde fayda var aksi halde blogger'un kendi mobil şablonunu kullanırsınız.

- Temada hiç bir şekilde çeşitli şifreleme yöntemleri kullanmadım özgürce kullanabilirsiniz.

Temanın WordPress Versiyonu : themehall.com/omega

Temayı Önizle - Temayı İndir

Google Drive'ı Blogger İçin Web Hosting Olarak Kullanmak


Blogger'ın yapısı itibari ile temalarımıza ait CSS, Javascript kodlarını ve resim dosyalarını sadece blogger üzerinden kolaylıkla depolama imkanına sahibiz. Resimleri yayın oluşturma sayfası aracılığı ile google'un blogspot sunucularına yükleyebiliyor CSS ve Javascript gibi tasarımsal kodlarımızı ise hali hazırda bulunan şablonumuz içerisinde barındırabiliyoruz. Fakat zamanla temalarımızda kullandığımız CSS ve Javascript kodları arttıkça şablonumuza tam olarak hakim olamıyor ve istediğimiz düzenlemeleri rahat bir şekilde yapamıyoruz. İşte burada imdadımıza ücretsiz veya sınırlı depolama sistemleri yetişiyor.

Daha önce de belirttiğim gibi CSS ve JS kodlarının artması ve bunun sonucunda şablonlarımızın karmaşıklaşmaya başlamasıyla bu kodlarımızı artık başka yerde depolamamız gerektiği düşüncesine vardığımız zamanlar oldu ve halen de oluyor. Hatta daha önceleri kendi bloguma ait şablon için gereken kodları Google'un projelere sunduğu hosting, depolama servisi Google Code servisini kullanıyordum. Fakat bu sistemin ileriki zamanlarda kısıtlanması sebebiyle (UPLOAD engeli gibi) Dropbox gibi alternatif depolama sistemlerine yönelmiştim fakat bu tip depolama servislerinin de hız konusunda yetersiz kalmasıyla kodlarımı yine şablon içerisinde barındırmaya devam ettim.

Uzun zamandır Google Drive'ı blogger için nasıl bir depolama alanı (hosting) tarzı kullanabilirim diye düşünüyordum.(İlk zamanlarda hosting olarak kullanma özelliği yoktu.) Fakat Google Drive uzun zaman önce hosting olarak kullanabilme özelliğini getirmiş bile. (Şu an kendimi Internet Explorer gibi hissediyorum) Ben geç de olsa bunu farketmiş oldum. Tabi bu farkındalığı yakalayınca hemen blogumda kullanmış olduğum temanının CSS kodlarını alıp bir style.css dosyası oluşturup buna atarak bu dosyayı Google Drive'a yükledim ve bir kaç işlemle Google Drive'da bulunan CSS kodlarını bloguma çektim. En önemli kısım tabiki burası. Google'un Destek sayfalarında Host webpages with Drive başlığı altında bu konu hakkında bilgilendirme yapılmış olsa da ben daha anlaşılır bir şekilde anlatmaya çalışacağım.

Bu arada web hosting'den kastım blogger şablonlarında kullandığımız sadece css ve js gibi kodları .css ve .js dosyaları haline getirip dışarıdan bloglarımıza dahil etmek.

Google Drive'ı Blogger İçin Web Hosting Olarak Kullanmak
Google Drive yüklediğiniz herhangi bir CSS veya Javascript dosyasının üstüne sağ tıklayıp menüden Paylaş » Paylaş'a tıklayıp açılan pencereden aşağıdaki resimdeki gibi ID kısmını almanız gerekiyor. Hatırlatmakta fayda var dosyaları çekebilmek için yine resimdeki gibi yüklenen dosyaların Herkese Açık olması gerekiyor.

Daha sonra aldığınız dosya ID'sini;
https://googledrive.com/host/0B6EalNJc158lTm8zU0tWVWRnUjA gibi bağlantı şekline getirip blog şablonunuzda kullanabilirsiniz.

CSS ve JS Dosyalarınızı Blogunuza Dahil Etmek İçin Gerekli Kod Satırları
host/ kısmından sonraki bölüm dosya ID'sini belirtiyor kendi dosyasınızın ID'si ile değiştirin.
<link href='https://googledrive.com/host/0B6EalNJc158lTm8zU0tWVWRnUjA' rel='stylesheet' type='text/css'/>
<script src='https://googledrive.com/host/0B6EalNJc158lTm8zU0tWVWRnUjA' type='text/javascript'></script>
Google'dan Gelen Arama Sonuçları : blogger kodlarını google drive'a yüklemek, google drive ve blogger, google drive'ı hosting olarak kullanmak, google drive nasıl web hosting olarak kullanılır, css ve javascript dosyalarını google drive yükleme, css ve javascript kodlarını google drive'dan çekmek,

13.02.2016

Bugün Google Drive ile alakalı Google'da arama yapınca tesadüf eseri karşıma çıkan bir haber ile Google Drive'ın hosting özelliğinin 31 Ağustos 2016 tarihinden sonra kullanılmayacağını öğrenmiş oldum. Hatta normal şartlarda 31 Ağustos 2015 tarihinde bu özelliğin fişi çekilecekmiş ama sanırım erteleme yapılmış. Bu yüzden duymayan kalmasın, şimdiden gerekli önlemler alınsın, yeni bir hızlı, güvenilir depolama yeri temin edinilmesi açısından yazıyı güncelleme gereği duydum. Sonra vay efendim bu özellik çalışmıyor diye sitem edilmesin. Mevzu ile ilgili kaynaklar Google Support'ta yer alan içerik ve Google Apps Updates bloğunda yer alan yazı

Blogger host arayışında olanlar için yeni hazırladığım yazı Blogger İçin GitHub'u Web Hosting Olarak Kullanma