Web Günlüğü

Taslaklarda Boğulmak


Hergün yeni bir konu ve konular gelse de aklımın köşebucaklarına bunları bir türlü gerçekleştiremiyorum. O kadar farklı ve binbir heyecanla yazdığım konu ve konular sığınıp bir köşede kalıveriyor. Bir türlü elim yayınla butonuna gitmek bilmiyor ve herzamanki gibi atıyorum taslaklara. Her blog yazarının yaşadığı gibi bende taslaklardan öteye geçemiyorum. O kadar şevk ve heyecanla araştırıp, düşünüp, uğraşıp yazdığım yazıları taslak olarak kaydediyorum ve bir ara açıp kontrol etmekte fayda var diyorum kendimce.

Sonra açıp baktığımda ise "Ulan ne saçma birşey olmuş" diyorum. Ayrıca taslakların dışında sadece başlığını atıp yazı içeriğini yazmadığım onlarca yazılar da oluyor. Bilgisayar başındayken ne yazsam diye düşünürken aniden bir fikir geliyor aklıma. Tam başlığını yazıyorum bir süre sonra içeriği yazmaktan vazgeçiyorum. Ve onlarda taslaklar çöplüğünde tarihin tozlu sayfalarında yerini alıyor.

Bu zamana kadar taslak olarak kaydettiğim ve daha sonra yayınladığım bir veya iki yazıyı geçmez. Diyorum ya elim bir türlü yayınla butonuna gitmek bilmiyor. Ne zaman bitecek bu eziyet bilemiyorum. Ne zaman oturup adam gibi bir yazı yazmaya başlayıp sonunu getireceğim çok merak ediyorum.

Güle Güle 2011 Hoşgeldin 2012


Evet koskoca 1 yılı, yani 12 ayı, yani 52 haftayı, yani 365 günü, yani 8765 saati hüznüyle ve mutluluğuyla geride bıraktık. Kısacası ömrümüzden bir yıl daha gitti. Bir yıl daha yaşlanarak yeni bir yıla girmenin sevinci ve hüznüyle beraberiz. Bir yıl her ne kadar kısa gözükse de aslında yaşamın en uzun zaman dilimi. Çünkü bir yılda yaşamak ve yaşamamak istediğimiz her şeyi yaşıyoruz. Her yeni bir yıl bir önceki yılın bitimi oluyor.

Yaşadığımız sürece, nefes alıp verdiğimiz sürece hep bir devirdayım içerisinde bir yılın bitimini diğer bir yılın başlangıcını görmeye devam edeceğiz. Mutlu yıllar. Yeni yılda sağlıklı, mutlu ve güzel anı ve anlar geçirmeniz dileğiyle...

Eve Dönüş

Yaklaşık 3 haftadır 3 haftadan fazla da olabilir İstanbul'daydım yine. Yine dedim çünkü İstanbul ile olan bağımız epeyce bir güçlendi. Ne zaman canım sıkılsa veya önemli bir gelişme olsa hemen kalkıp İstanbula gidiyorum kimselere haber vermeden. Tabi bazı kişiler haberdar oluyor :) Önceki İstanbul gitmelerim ile bu farklıydı biraz. Nedeni annemin gözünden ameliyat olacak olmasıydı. Annem benden birkaç hafta önce gitmişti. Ameliyat tarihi ileri bir tarihteydi.

Ben dershane dolayısı ile gitmeyecektim aslında. Fakat bir süre evde yalnız başına kalınca sıkılmaya başladım ve küçük bir çantaya birkaç eşya doldurup hemen otogara gidip bindim otobüse son durak İstanbul :)

Anlayacağınız yine İstanbul meselesi yüzünden blogumdan ayrı kaldım. Ne zaman şehir dışına çıksam kısa bir süreliğine de olsa açıkçası blogumdan ve yazmaktan biraz soğuyorum. Her dönüşümde de şunları bunları yapacağım diye konuşsamda söylediklerimin hiçbirisini yapmıyorum. O yüzden bu sefer yapamayacağım veya yapmayacağım şeyler için söz vermiyorum. Zamanla neler olacağını birlikte göreceğiz.

2011 Blog Ödülleri Sahiplerini Buldu

Türkiye'nin en iyi blogları dün düzenlenen ödül töreni ile belirlendi. Turkcell sponsorluğunda düzenlenen Turkcell Blog Ödülleri 2011 dün yapılan törenle sahiplerini buldu. 2011 Blog Ödülleri İstanbul'da gerçekleştirilen törenle sahiplerini buldu. 2008’den bu yana düzenlenen Blog Ödülleri’nde 15 farklı kategoride en iyi bloglar, internet kullanıcılarının oylarıyla belirlendi. Blog Ödülleri’nde bu yıl hem başvuru hem de oylama rekoru kırıldı. 1.578 blogger’ın başvurduğu yarışmada okurların oy sayısı da 25 bin’i geçti.

Kazananları www.blogodulleri.com adresinden görebilirsiniz.

Blogger SyntaxHighlighter Eklentisi

Blogger alt yapısı kullanan bloglarımızda kod paylaşmak her zaman zor olmuştur. Kısacık bir kod eklemek için bile uzun pre ve code kodlarıyla, çeşitli css kodlarıyla güzelleştirmeye veya farklılaştırıp paylaşmaya çalışıyoruz. Fakat bu tip kodlar her ne kadar işimizi görmüş olsa da uzun zaman kayıplarına, yazı içerisindeki kalabalıklığa ve görüntü kirliliğine neden olmakta. Uzun zaman önce bulduğum ve o zamandan beridir de blogumda kullanmış olduğum SyntaxHighlighter adında bir kod eklentisi bulunmakta. Bu eklenti aslında sadece blogger için değil diğer hazır web sistemleri için de kullanılabilir.

SyntaxHighlighter eklentisini geliştiren ve kullanıma sunan site alexgorbatchev.com. Bu eklenti ile birçok programlama diline ait kodları paylaşmamız oldukça kolay. Eklentiyi ister kendi sitesinden indirip sitenizin ftp'sine atarak aşağıdaki şeikilde css ve js dosyalarını çağırarak kullanabilirsiniz ya da diğer kod depolama sitelerini kullanabilirsiniz. Ben bir güzellik yaptım ve dosyaları direk eklentinin sitesinden çağırdım. Aşağıdaki css ve js dosyalarını <head> etiketinden hemen sonra yapıştırınız.

<link href='http://alexgorbatchev.com/pub/sh/3.0.83/styles/shCore.css' rel='stylesheet' type='text/css'/>
<link href='http://alexgorbatchev.com/pub/sh/3.0.83/styles/shThemeDefault.css' rel='stylesheet' type='text/css'/>
<script src='http://alexgorbatchev.com/pub/sh/3.0.83/scripts/shCore.js' type='text/javascript'/>
<script src='http://alexgorbatchev.com/pub/sh/3.0.83/scripts/shLegacy.js' type='text/javascript'/>
<script src='http://alexgorbatchev.com/pub/sh/3.0.83/scripts/shBrushCSharp.js' type='text/javascript'/>
<script src='http://alexgorbatchev.com/pub/sh/3.0.83/scripts/shBrushCss.js' type='text/javascript'/>
<script src='http://alexgorbatchev.com/pub/sh/3.0.83/scripts/shBrushPhp.js' type='text/javascript'/>
<script src='http://alexgorbatchev.com/pub/sh/3.0.83/scripts/shBrushXml.js' type='text/javascript'/>
<script src='http://alexgorbatchev.com/pub/sh/3.0.83/scripts/shBrushDelphi.js' type='text/javascript'/>
<script src='http://alexgorbatchev.com/pub/sh/3.0.83/scripts/shBrushSql.js' type='text/javascript'/>
<script src='http://alexgorbatchev.com/pub/sh/3.0.83/scripts/shBrushJava.js' type='text/javascript'/>
<script type='text/javascript'>
SyntaxHighlighter.config.strings.alert = &quot;Bu bir uyarıdır!&quot;;
SyntaxHighlighter.config.bloggerMode=true;
SyntaxHighlighter.all();
</script>

Başlıca Kullanılabilecek Kod Tipleri
Xhtml, Xml, Html, Css, Javascript, Php, Sql, Java

Yazılarda Nasıl Kullanılır ?
Alttaki brush: js yazan kısmı kullanacağınız kod türüne göre değiştiriniz. Örneğin xml, xhtml ve html kullanmak için js'yi xml yapmalısınız.
<pre class="brush: js">...</pre>