Web Günlüğü

Ne Yapmalıyım

Son birkaç haftadır bedenen ve ruhen çok garip bir durum içerisindeyim. Neyi nasıl yapacağımı ne yapmam gerektiğini, ne yapmam gerektiğini sorgulama meşguliyeti içerisindeyim. Hem internet ortamı olsun hem de normal yaşam tarzım olsun sallantılar içerisinde. Ne gibi bir ruh hali içerisindeyim onu da bilmiyorum. Bu yazıyı hangi mantıkla yazıyorum onu da bilmiyorum. Arada böyle takılmalar yaşıyorum ve az çok birşeyler karalayarak kendime geliyorum. Kısacası dinlenmiş oluyorum.

Herhangi olumsuz bir durum olmamasına karşın kendimi çok huzursuz, yorgun ve sıkılgan hissediyorum. Üniversite bittikten sonra son 6-7 aydır arada sırada hep bu tip ruh hallerinde oluyorum. Bunun sebebi çok boş bulunduğumdan heralde. Bu son 6-7 aydır herhangi bir işte çalışmamam ve sabahtan sabaha kadar televizyon, bilgisayar, ders ve türevleri gibi şeylerin arasında kalmamdan olsa gerek. Aslında bir pskiloga gitsem çok iyi olacak. Ama onunda bir faydası olur mu bilemiyorum.

Tam olarak ruhani ve bedeni yapımda neler olduğunu bilmesem de. Bu aralar farklı şeyler yapmaya ihtiyacım var gibi düşünüyorum. Asosyallikten kurtulup sosyal olmayım bence. Ama nasıl olacak onu da bilmiyorum. Neyse çok konuştum en kısa sürede bu durumumdan kurtulup daha iyi bir şekilde buralarda olmalıyım...

Elveda Hotmail ve MSN

İlk tanışmamız 2000'li yılların başlarıydı sanırım. Ben o zamanlar interneti yeni keşif etmeye başlamıştım. Birgün bir internet kafeye gitmiştim. Okuldan samimi olduğum bir arkadaşım da oradaydı. Bir baktım ki msn denilen birşey'de başkalarıyla yazışıyor. Merak tabi ben de hemen dedim bana da açıyoruz. Oturdum bir masaya arkadaşımla bana da bir msn açtık ve hikayemiz böylelikle başladı. Tabi ilk zamanlar e-posta'dan ziyade msn kullanmaya başlamıştım. Hotmail hakkında çok fazla bir bilgim yoktu.

Zamanla iyice alıştım sana. Sensiz günüm olmuyordu. İnternette bu kadar yol kat etmemin sebebi de sen oldun aslında. Bunun için teşekkür ediyorum. Diğer yandan da sana kızgınımda tabi beni öyle bir çektin ki bu internet denilen ilettin içine içinden çıkamaz oldum şimdi. Saatlerimiz, günlerimiz, e-postalarımız, msn yazışmalarımız ve sayamayacağım kadar çok iyi ve kötü anılarımız oldu seninle.

Biliyorum zamanla uzaklaştım senden. Ama yapmak zorundaydım. Bunun bir veya daha fazla nedeni vardı. Birçok msn ve e-posta adresim açtım ama şuan hiçbirisi de aklımda değil. Son olarak açmış olduğum zaferzent@hotmail.com adresimi 3 yılı aşkın süredir kullandım. Ve artık ayrılma vakti geldi. Son zamanlarda aşırı şekilde spam e-postalarla beni uğraştırman en önemli sebebi. Üye olduğum o kadar sosyal medya siteleri ve diğer siteler varki hatırlamıyorum. Ve bunlara hep senin aracılığın ile üye oldum. Şimdi bunları teker teker bulmaya ve düzenlemeye çalışıyorum. Kısacası seni hayatımdan ve internetten çıkarmak istiyorum.

Bana yaşattığın herşey için teşekkür ediyorum. Zaten teşekkür etmenin dışında başka da birşey yapamam. Belki ileride sen düzeldiğin zaman daha iyi bir hale geldiğin zaman tekrar görüşürüz. Bu yazıyı yazarken inan gerçekten çok duyguluyum. Çünkü geçmişe baktığımda gördüğüm şeyler hep senin sayende iyi ve kötü yönde. İkimizin yaşadıklarını her insan yaşamadı ve yaşayamaz biliyorsun. Ve artık bunları silmenin zamanı geldi. Çünkü geçmiş zaman insanı üzmekten başka birşey kazandırmıyor. Her ne kadar iyi de olsa kötü de olsa. Artık bunları bir nebze de olsa unutmanın vakti geldi. Kendine iyi bak. Hoşçakal.

Not : (Eski) kullanmış olduğum e-posta adresim zaferzent@hotmail.com adresimi artık hiçbir şekilde kullanmıyorum. Benimle iletişime geçmek için artık sadece blogumun iletişim sayfasını kullanın.

QR Kodu Nedir

QR kodu (Quick Response)’un kısaltılmış halidir. Kelime anlamı olarak Hızlı Yanıt veya Hızlı Cevaplama anlamına gelmektedir. QR kodu ürünlerden de aşina olduğumuz bir barkod türü diyebiliriz. Bu aşina olduğumuz barkodlardan farkı ise QR kodunun iki boyutlu olmasıdır. İlk olarak otomotiv sanayi’de kullanılmak üzere tasarlanmış. Daha sonraları ise Cep Telefonları ve PDA’lar için kullanılmaya başlanmış. QR büyük verileri kod haline getirerek küçültmeyi sağlayan bir teknolojidir.

QR Kodu ile Ne İşe Yarar ?
- Büyük verilerin küçültülerek daha çabuk bir şekilde iletilmesini sağlar.
- Gizli verilerin güvenli bir şekilde iletilmesini(aktarılmasını) sağlar.
- QR kodu hayatın her alanına girerek , insan yaşamını büyük oranda kolaylaştırabilecek bir teknolojidir.

QR Kodu Nasıl Çalışır ?
QR kodu özel bir yazılım tarafınca oluşturulan iki boyutlu bir barkod türüdür. İçerisine metin, resim, video kısacısı elektronik ortamda gösterilebilecek herşey konulabilir. Cep telefonları ve PDA’lar aracılığı ile QR kodun görüntüsü alınır. Alınan görüntü cihazda bulunan veya yüklenmiş olan kod çözücü bir yazılım(program) ile açılır ve böylelikle QR kodu içerisinde(içeriğinde) bulunan veri kullanılabilir hale getirilir. Yeni nesil cep telefonları veya android işletim sistemi kurulu cep telefonlarına QR kodu destekleyen bir yazılım yüklenerek her türlü QR kodu kullanılabilir. Ayrıca bilgisayarla da bazı web siteleri aracılığı ile de QR kodları oluşturulabilir ve okunabilir.

Örneğin benim yazı içerisine dahil ettiğim resim blogumun adresini oluşturduğum QR kodu. Bu QR kodunu http://www.qurify.com/tr/ adresi sayesinde oluşturdum. Oluşturmuş olduğum QR kodunu çözmek için resim adresini http://zxing.org/w/decode.jspx adresindeki kutu içerisine ekleyip Gönder butonuna bastığınız takdirde QR kodun çözümlenmiş hali olan http://www.zaferzent.com adresinin çıktığını göreceksiniz.

Blog Ödülleri 2011 Oylama Süreci Başladı

Daha önce TURKCELL BLOG ÖDÜLLERİ 2011 ile ilgili başvuru sürecinin başladığına dair bir yazı yazmıştım. Bugün blogumun sağ alt köşesinde bulunan Blog Ödülleri malumatı(o da her neyse) üzerinde bulunan Oy Ver butonu vesilesiyle Blog Ödülleri halk oylaması sürecinin başladığını gördüm. Ve içimden nihayet dedim. Yaklaşık bir ay gibi uzun süren bir başvuru maratonundan sonra halk oylaması başladı.

Öncelikle şunu söylemek istiyorum. Hiç kimse çok fazla umutlanmasın çünkü ben birinci olacağım diye birşey söyleyeceğimi sanmayın. Hiç kimse çok fazla umutlanmasın. Çünkü hak eden hak ettiğini malesef ki bundan önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da alamayacak. Neden mi? Nedeni beş para etmez blog ve blog yazarlarının çevresinin geniş olması ve sebebten ötürü daha fazla oy alarak finale kalması. Diğer kaliteli blog ve blog yazarlarının ise çevrenisinin çok fazla geniş olmadığı sebebiyle hüsrana uğraması gibi. Bunları herkes için veya genelleme maksadıyla söylemiyorum. Başarılı hak ettiğini alan blog ve blog yazarları da var. Aslında bunlara benzer birçok şey daha var da çok fazla uzatmak istemiyorum. Benim temennim hakedenin seçilmesi.
Oy verebilmeniz için Blog Ödlülleri sitesine üye olmanız gerekmekte veya yanlış bilmiyorsam Facebook hesabı ile giriş yapıpta oy verilebiliyor. Ek olarak her şahsın her bir kategori için 3 blog için oy kullanma şansı var. Öneğin Kişisel Bloglar'da en fazla 3 farklı bloga her biri için sadece bir oy verebilirsiniz. Ayrıca verdiğiniz oy veya oylardan vazgeçmeniz de mümkün.

Oylama süreci 2 Aralık’a kadar sürecek ve oylama sonrasında halkın belirlemiş olduğu her bir kategorinin ilk 10 blogu 5 Aralık’ta açıklanacak ve jüri değerlendirmesine sunulacak.

Benim blogumda yarışmada eğer oy verilecek kadar iyi bir blogum ve yazılarım olduğunu düşünüyorsanız ister blogumun sağ alt köşesinde bulunan Oy Ver butonuna tıklayarak isterseniz de https://www.blogodulleri.com/Ara/626 adresinden oyunuzu kullanabilirsiniz. Oy veren veya vermeyen herkese şimdiden teşekkürler.

Son Günlerde

Son bir haftadır son derece nefret ettiğim ve her ne kadar nefret etsem de her yıl olduğu gibi bu yıl da grip hastalığına yakalandım. Grip dediysem öyle böyle bir grip değil. Beni resmen hayattan bezdiren bir grip. Ateş, boğaz ağrısı, burun akıntısı, beden uyuşukluğu ve son olarak öksürük. Heralde saydıklarım neticesinde gripten ziyade daha büyük bir hastalık gibi geldi bana. Yanlış bir tabirde bulunduysam eğer affola.

5 - 6 gündür bu illet hastalıkla savaşmaktayım ve bugün çok şükür biraz düzelebildim. Her ne kadar kötü bir durumda olsamda yapılacak işlerim dolayısıyla ayakta durmaya çalıştım ama blogumla fazla ilgilenemedim. Blogumla ilgilenemedim çünkü o hasta halimde yeni tema yaptım ve bence çok da güzel oldu. Biraz eksiklikler var ama en kısa sürede önemli düzenlemeleri yapıp kullanmaya başlayacağım. Şuan kullandığım ve bundan önceki kullandığım temaları da ücretsiz veya cüzzi bir fiyatla satmayı düşünüyorum.