Web Günlüğü

Nerelerdeyim

Uzun süredir İstanbul'da bulunduğumdan dolayı blogumu çok fazla güncelleyemedim, açıkçası pek güncellemekte istemedim. İnternet vs. sıkıntım yok ama biraz asosyallikten uzaklaşmak istedim. Bu İstanbul'a dört veya beşinci bulunuşum. Fakat en uzun süre bu gelişimde bulundum. Tam 20 gündür İstanbuldayım, bundan önce galiba en fazla 15 gün kalmıştım. Bir süre sonra her ne kadar insanı sıksa da seviyorum yine de İstanbul'u. Evimi özledim, memleketimi özledim, en önemlisi sevgilimi özledim. Bir an önce evime, toprağıma dönmek istiyorum. Buraya kış geliyor gibi. Geçenlerde durmaksızın yağmur yağdı, geceleri ise soğuk oluyor. Arada bir küçük sağlık sorunları yaşıyorum hava değişikliği desem geleli uzun süre oldu alışmış olmam gerek. Heralde geceleri üstüm açılıp soğuk alıyorum ondan oluyor.

Genelde evde oluyorum, arada bir dışarı çıkıp biraz geziyorum. Geçenlerde memleketten Öss sınava hazırlanırken dershane'den tanıştığım sonrasında iyi bir dostluk kazandığım arkadaşımla buluştum. Gezdik, içtik, yedik, muhabbet ettik. Geldiğim günden beri geçirdiğim en güzel günlerden birisiydi. Çok özlemişim keratayı. Neyse İstanbul'da hayat devam ediyor bir süre daha buradayım. İnşallah aksaklıklar olmazda hayırlısıyla, en kısa sürede dönerim evime. Görüşmek üzere...

Hepsi Bir Arada !

Sevgili blog biliyorum bir süre seni yanlız başına bıraktım. Ama inan isteyerek olmadı :) Sana söylemiştim hani geçenlerde kuzenimin düğünü var kısa bir süreliğine Mersin'de olacağım diye. Dün akşam saatlerinde evime döndüm. Fakat yorgunluk ve rahatsızlığım nedeniyle bilgisayar başına çok fazla geçme şansım olmadı. Öncelikle seni özlettirdiğim için özür dilerim.

Doğum Günü
30 Ağustos günü itibariyle 22 yaşına girdim. Zaman ne de çabuk geçiyor be eşşek kadar olduk. Doğum günü kutlamayı falan sevmem. Ama 29 Ağustosu 30 Ağustos'a bağlayan gece halam ve kuzenlerim benim için bir pasta yaptırmışlar(Bu düşüncüleri için kendilerine teşekkür ediyorum) ev de düğün neticesiyle o kadar kalabalık ki doğum günü falan hiç aklımdan geçmedi açıkçası. Çok fazla keyfimde yoktu zaten, biraz da hastaydım.  Her yıl biraz daha yaşlandığımı farkediyorum ve her yıl bir takım şeyler değişiklik gösteriyor. Bu arada sevgilim(Büşra) da benimle aynı günde doğdu. Onun da doğum gününü kutlamıştım ama burdan böylelikle takrardan kutlayayım. Sevgilim nice hayırlı, sağlıklı, mutlu ve huzurlu yıllarda adını sayamadıklarım tüm sevdiklerimizle beraber olmamız dileğiyle. Seni Çok Seviyorum.

Düğün
Mersin'de yaşayan kuzenim Canan'ın düğünü vasıtasıyla Mersin'e gitmiştim. Kız tarafı olunca onun da pek tadı olmadı. Onları da burdan tekrardan tebrik ediyorum. Mutluluklar.

Ramazan Bayramı
29 günlük Ramazan ayı daha ben farkında bile olmadan bayramla son buldu. Ramazan ayı'nın son günleri Mersin'de bulunduğumdan ve çok hareketli ve yorucu saatlerden dolayı son oruçları tutamadım. Allah'ım affet beni. Bayram ve düğün aynı güne denk gelince çok garip oldu. Ne olduğunu anlayamadım. Neyse herkese hayırlı bayramlar. 

Zafer Bayramı
1922 yılında 26 Ağustos'ta başlayan ve 30 Ağustos'ta Yunanlara karşı  kazanmış olduğumuz Başkomutanlık Meydan Muharebesi neticesiyle kutlanan Zafer Bayramımız Kutlu Olsun. Bugünde doğduğum için de bana Zafer ismini vermişler.

Özet
Hatice değil de neticeye gelirsek 5 günlük Mersin tatili karmaşa ve yorgunlukla son buldu. Tabi bir de deniz macerası var. O da biraz sorunluydu zamanım olursa onu da anlatırım bir ara. Neyse tekrardan bütün bayramlarımız kutlu olsun.

HTML5 İle Sesli Arama

Teknoloji günden güne ilerliyor ve hep yeni sistemler geliştiriliyor. Yakın zamanda HTML5 çıktı. Fakat henüz yaygın olarak kullanılmıyor. Fakat şuan heryerde gündemi meşgul eden bir gelişme var. Bu gelişme arama formlarında sesli olarak arama yapabilmemizi sağlayan küçük ama etkili bir sistem. HTML5'in bize kazandırdığı bu özelliği Google'ın ingilizcesi sayfası olan http://www.google.com/en adresin test edebilirsiniz. Fakat küçük bir sorun var bu özelliği sadece Google Chrome tarayıcısında kullanabiliyoruz. Ayrıca kelimeleri düzgün seslendirmek de önemli. Siz de arama formunuzda sesli arama özelliğini kullanabilirsiniz. Bunu yapmak hiç de zor değil.

Alttaki arama kutusunu
<input type="text" id="s" name="q" />

Şu şekilde yapmanız yeterli olacaktır.
<input type="text" id="s" name="q" x-webkit-speech="x-webkit-speech" />

Kelimeyi kutucuğa yazıyor fakat otomatik arama işlemi yapmıyor ise de
<input type="text" id="s" name="q" x-webkit-speech="x-webkit-speech" onwebkitspeechchange="this.form.submit()" />
Bu şekilde düzenlemelisiniz.

Kısaca arama kutumuza eklediğimiz kodlar şunlar :
<x-webkit-speech="x-webkit-speech" onwebkitspeechchange="this.form.submit()" >

Bu işlemleri doğru bir şekilde yaptığınız takdirde arama kutunuzda alttaki resimdeki gibi mikrofon resmi çıkacaktır. Mikrofon'a tıklayıp arama yapmak istediğiniz kelimeyi seslendirdiğinizde otomatik olarak arama işlemi yapılacaktır.

Kopyala(ma) !

İki yıla yakın blog yazarlığı yapıyorum ve bu zamana kadar blogumda yayınladığım hiçbir yazının kopyalandığına şahit olmadım. Belki olmuştur ama bana rast gelmedi. Ve bugün nasıl tabir edilir bilmem ama ben şerefsiz diye tabir edeyim yazdığım belki de üzerinde günlerce çalışıp ortaya çıkardığım emeklerin aynısının direkt olarak kopyalanıp şahısın bloguna yapıştırdığını gördüm. Ulan pezevenk madem alıyorsun ya yazı altında alıntı yapıp altına kaynak belirteceğim diye yorum yap ya da iletişimden mesaj atıp bildir. İşte böyle ipneler çıkıyor ve insanda yazma, paylaşma iştahı bırakmıyor.

Emek hırsızlığının ne kadar kötü birşey olduğunu hepimiz çok iyi biliriz. Bir yazı yazmak için saatlerce düşünüp herkese faydalı olabilecek birşeyler paylaşmaya çalışırız. Fakat ne yazık ki birkaç tane kendini bilmez dengesiz, ayıptır söylemesi hiçbir boktan anlamayan şahıslar gelir emek verilen işi sadece birkaç dakikada yerle bir eder. Eğer bir insanda birazcık gurur ve onur var ise zaten böyle birşey yapmaz. İnsaniyet namına tüm blog yazarları adına sesleniyorum emeğe ihanet etme, izinsiz kopyala(ma) !

Kendimce bir önlem alıp kısa bir kodla kopyalamayı engellemiştim. Fakat paylaştığım kodların da kopyalanamadığını fark edince kodu tekrar kaldırmak zorunda kaldım. Birkaç tane kendini bilmez için diğer insanlara fayda sağlayacak şeylerden mahrum etmeyeyim diye düşündüm. Eğer alıntı yapacaksanız yazının altına kaynak ve aldığınız yerin yazı adresini belirtin. Bu yazıyı sadece kendim için yazmadım bütün emek veren blog yazarları adına yazdım. Umarım bir nebze de olsa bunu okuyan emek hırsızları anlayış gösterir.

Adobe Muse İle Kod Kullanmadan Web Site

Merhabalar bu yazımda Adobe'nin yeni geliştirmiş olduğu bir programdan bahsedeceğim. Programın ismi Adobe Muse. Programın henüz beta sürümü yayınlandı. Bu program sayesinde kod kullanmadan çok kolay bir şekilde estetik websiteleri tasarlayabiliyorsunuz. Kodlarla arası iyi olmayan kendine hemen bir websitesi yapmak isteyenler için gayet kullanışlı bir program diyebilirim.

Adobe Muse beta sürümüyle yapılan bazı website örneği Aleberry Creative Group. Ayrıca Adobe Muse programını indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.