Web Günlüğü

3 Boyutlu Çizim Yapma Programı (Blender)

Son zamanların en iyi  teknoloji gelişmesi olan 3 boyut hayatımıza yeni bir renk ve yeni bir görüş açısı getirdi. 3 boyutlu filmler, oyunlar, resimler, animasyonlar hayatımıza girerek artık herşeye sadece 2 boyuttan değil 3 boyuttan bakmayı ve görmeyi kazandırdı. 3 boyutun ilk çıktığı zamanlardan beri 3 boyutlu film ve animasyonların nasıl yapıldığını hep merak etmişimdir. Tabi 3 boyutlu animasyonlar yapmak daha bir profesyonel işi. Geçenlerde 3 boyutlu çizim yapımı için program araştırmaya karar verdim ve Blender adında bir 3 boyutlu çizim yapma programı buldum.

Henüz yeni kullanmaya başladığım için açıkçası pek birşey anladım diyemem. Ama zamanla anlayacağımdan öğreneceğimden eminim. Programa gelirsek dili ingilizce biraz ingilizce kelime dağarcığınız genişse çok fazla sıkıntı çekmezsiniz. Ama ingilizce bilmek de çok fazla yardımcı olmuyor. Mantık olarak da neyin nasıl çalıştığını zamanla kavramak lazım. Programın üst menüsünde File - Add- Render - Help seçenekleri var. File menüsünden yeni dosya açma, kaydetme gibi seçenekler mevcut. Add menüsünden çiziminize farklı şekiller ekliyebiliyorsunuz. Render menüsünden ise yaptığınız çizimi çalıştırabiliyorsunuz. Şu an için öğrendiklerim bu kadar zamanla vaktim olur da programı kullanırsam yeni öğrendiklerimi paylaşmaya çalışırım.

Programı blender.org/download/ adresinden indirebilirsiniz.

Teşekkürler Vodafone

Geçtiğimiz Temmuz ayının ortasında Vodafone 3G’nin 2.yılı nedeniyle abonelerine  1 aylık ücretsiz  süper internet paketi hizmeti vereceğini duyurmuştu. Tabi ben de bir Vodefone kullanıcısı olarak hemen mesaj atarak internet paketini açtırdım ve bilgisayar başında olmadığım sürelerde 1 ay boyunca  telefonla internete bağlandım. Vodafone’nin böyle bir kampanya yapması heralde  internetlerinin en hızlı olduğunu kanıtlamak amaçlıydı. Çünkü ben bilgisayarda bile o hızla giremediğim internete telefonla girdim, ve bilgisayarda 5 dakikada indirdiğim müziği telefondan 1 dakika indirdim. Bugün kampanyanın son günü eşekkürler vodafone ve rica ediyorum vodafone bir aylık daha ücretsiz internet ver :) Şu ttnet’in ellerine bırakma bizi.

Not : Reklam amaçlı değildir.

YouTube Yeni Tasarım

Merhabar arkadaşlar bildiğiniz gibi Google bundan kısa bir süre Google+(Google Plus) sosyal paylaşım ağını duyurmuştu. Daha sonra arama motoru sayfasının tasarmını da değiştiren Google onunla birlikte diğer hizmetlerinde kullandığı tasarımları da aynı şekilde değiştirmeye devam etmişti.

Son olarak Google YouTube'da da tasarım değişikliğine gitti. Çok fazla göze batan bir tasarım değişikliği olmasa da göze daha hoş gelen üst arama motoru ve menüsü dikkat çekiyor. Ayrıca video sayfalarındaki ve kanal sayfalarındaki değişikliklikler de gözden kaçmıyor değil. Chrome tarayıcı kullanıyorsanız YouTube direk erişim yaptığınız zaman yeni tasarımlar karşılaşıyorsunuz.

Özgün Olun !

Merhabalar bu yazımda blog yazmada özgünlüğü ve bazı arkadaşların yaptığı hataları gidermek adına bilgi vermek istiyorum. Blog yazma anlayışında çok yanlış anlaşılmalar var. Her önüne gelen blog açıp sırf google’da üst sıralara çıkayım blogumun alexa değeri düşsün, reklam yapayım, para kazanayım ve benzeri şeyler için yazılar yazıyor. Bu blog yazmak bu değildir arkadaşlar.

Hiç kimse blog yazamaz diye bir kaide yok. Herkes blog yazabilir diye bir kaide de yok. Bakıyorum etrafıma onlarca, yüzlerce blog var. Ama çoğunluğu boş. Kusura bakmayın da gerçekten boş yani. Birisi yazmış a şöyle olmuşsa b böyle olmuş falan diye diğeri de ondan almış yapıştırmış paylaşmış. Hepsi  10 ile 15 yaşlarındaki arkadaşlarımız. Herkes için söylemiyorum bunları faydalı, özgün, güzel bilgiler paylaşanlar da var hakkını yemeyelim. Ama üstesinden kalkamayacağınız, beceremeyeceğiniz işlerin de altına girmeyin. Ben blog açmayın veya bir şeyler paylaşmayın demiyorum. Benim asıl anlatmak istediğim. Açın blogunuzu biraz düşünün olmayan ne var insanlara yarar sağlayabilecek neler paylaşabilirim diye bir düşünün. Ondan sonra yazmaya başlayın. Abuk sabuk olsun önemli değil, zamanla kendinizi geliştirirsiniz zaten. O paylaşmış bende onu paylaşacağım mı diyorsunuz. Paylaşın ama farklı bir üslupla, farklı yöntemlerle paylaşın.

Yazılan yazının kısalığı uzunluğu önemli değil. Yazın aklınıza gelenleri yazın kısa veya uzun fark etmez. Ama hemen yayınlamayın kaydedin daha sonra bir bakın yazdığınız yazıya, nerelerde hata yapmışım, neler gereksiz diye bir inceleyin düzeltmeler yapın daha sonra yayınlayın.

Blog yazmak teknik, beceri ve bilgi isteyen bir iştir. Blog yazmak kendi çıkarlarımızı göz önünde tutmak için değil. İnsanların bir şeyler öğrenmesini, kendisini geliştirmesini sağlamaktır blog yazmak. Birisi a+b=5 demiş, biz bunu 5-b = a diye anlatalım. Evet sonuç aynı ama biz farklı bir yoldan yaptık bunu. Dediğim gibi aynı şeyi paylaşacaksanız farklı yol ve yordamları kullanın. Bu hem sizin yararınıza hem de diğer insanların yararına olacaktır. Aynı şeyin tıpa tıp aynısını paylaşmak ne kazandırır bize hiçbir şey.

Mesela ben bu yazıyı özenerek bezenerek veya bir yerlerden alıntı yaparak paylaşmadım. Özgün bir üslupla gördüklerimi yapılan yanlışları düzeltmek ve blog yazma hususunda bilgilenmeniz için içimden ne geldiyse onları yazdım. Hatalar yapmış olabilirim veya asıl anlatmak istediklerimi anlatamamış da olabilirim ama kendim yazdım.

Kısacası özgün olun, kendiniz olun, biri intihar etmiş diye siz de intihar etmeyin. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Tam olarak aklımdan geçenleri anlatamasamda yine de bir şeyler karaladım işte.

İlham Verici Son Teknoloji E-Ticaret Siteleri

Bilindiği gibi e-ticaret sitelerinin birçoğunda görsellik, tasarım arka plandadır. Bunun nedeni ise kullanıcı deneyiminin tasarımdan daha önemli olmasıdır. İnternet mağazaları ziyaretçilerin daha kolay gezinip, kullanmasını sağlamak için fonksiyonelliğe ve kullanım kolaylığına sahip olması gerekir. Gereksiz fazlalıklara yer vermeden kolay kullanım ve esnek yapıdan olmalıdır. Tasarımın güzelliği de önemlidir aslında. Şimdiki birçok e-ticaret siteleri hep aynı mantık üzerine kurularak tasarlanmış sistemleri kullanıyorlar. Ön planda olmak için bunlardan biraz daha görselliğe önem verilerek, rekabette daha önde olması sağlanabilir. İlham kaynağı verici o güzel e-ticaret siteleri.

İşte İlham Verici Son Teknoloji E-Ticaret Siteleri
1 - Inkd
2 - Asos
3 - Abercrombie & Fitch
4 - Apple
5 - Organic Food Ireland
6 - Trendyol
7 - H&M
8 - Daybuyday
9 - Markafoni
10 - Mavi