Web Günlüğü

Blogspot.com.tr Yönlendirmesi Nasıl İptal Edilir

Ücretsiz blog servisi Blogger'ın ücretsiz bloglar için kullanıcılara sunduğu blogspot.com adresi Türkiye'den erişim yapan kullanıcılar için uzantısına "tr" eki alarak blogspot.com.tr haline dönüştü. Blogspot.com.tr yönlendirmesi nasıl iptal edilir diye merak ediyorsanız yazı sonuna bakabilirsiniz.

Aslında sadece Türkiye için değil her ülkeye özel bir uzantı verildi. Bir bloğa hangi ülkeden erişim yapılıyorsa o ülkeye ait uzantıya yönlendirme işlemi yapılıyor. Örneğin Almayandan giren birisi blogspot.de, Hindistan için blogspot.in, Japonya için blogspot.jp gibi. Gerçekleştirilen bu güncelleme sonrasında özel alan adı kullanmayan blogspot.com adresine sahip bütün Türk blogların adresleri blogspot.com.tr olarak değişti. Bunun sonucunda binlerce blogspot.com adresi kısa süreliğine bu durumdan olumsuz etkilendi.

Kullanıcılar tarafından olumsuz bir sonuç doğuran bu yenilikle bloglara ait bütün istatistik verileri (pagerank, alexa, arama motoru indexleri, backlink) de sıfırlanmış durumda.

Bloglara Ait Alexa, Pagerank, İndex, Backlink gibi Değerler Eski Haline Dönecek Mi ?

Bu güncellemenin gerçekleşmiş olması yeni bir domaine geçiş demek bunun anlamı da yeni bir blog demek. Eğer Google bir sürpriz yapmazsa veya bir mucize gerçekleştirmezse bu değerlerin hemen düzelmesi mümkün değil. Bu yüzden sitelere ait değerler tamamen değil de kısmen düzelecektir fakat kısa bir sürede değil zamanla.

Ziyaretçi Kaybı Yaşanacak Mı ?

Blogunuza direkt olarak erişen veya google ve diğer arama motorları üzerinden gelen ziyaretçi sayılarında kısa süreli değişiklikler olmayabilir çünkü blogspot.com adresinden blogspot.com.tr adresine ve içerik bağlantılarında da yönlendirme söz konusu. Ama arama motorları sıralamarında yaşanacak sıralama değişikleri neticesinde ziyaretçi kaybı yaşanacaktır.

Özel Alan Adı (Domain) Kullananlar Bu Durumdan Etkilenecek Mi ?

Subdomain kullanmayan daha öncesinde bloglarını satın almış oldukları özel alan adlarına yönlendirelenler bu durumdan etkilenmeyecek site değerleri sabit kalacaktır.

Bundan Sonra Ne Yapılmalı ?

Bundan sonra yapılması gereken blogların istatiksel değerlerinin zamanla oturmasını beklemek eğer beklemek istemiyorsanız bir an önce özel alan adı satın alarak daha kullanışlı olan bu özel alan adlarına blogunuzu yönlendirerek kullanmak. Bu durumda özel alan adı kullanmak da risk taşıyor. Çünkü özel alan adı alındığında arama motoru sıralamarında daha fazla değişiklik oluşacağı için daha fazla ziyaretçi kaybı yaşanacaktır.

Blogspot.com.tr Yönlendirmesi nasıl iptal edilir ?

Blogspot.com.tr yönlendirmesini aşağıdaki kısa bir kodla iptal edebilirsiniz. Fakat kod kullanmak istemiyorsanız blog adresinizin sonuna ncr ekleyerek de bunu çözebilirsiniz. Kendi kullanımınızda veya bloğunuzu arkadaşlarınızla paylaşırken özel uzantıya yönlendirme gerçekleşmemesi için örneğin blogismi.blogspot.com/ncr bağlantısını kullanabilirsiniz, yazılar için yine blogismi.blogspot.com/ncr/2016/02/test.html
<script type='text/javascript'>
var blog = document.location.hostname.split(".");
if (blog[blog.length - 1] != "com") {
var ncr = "http://" + blog[0] + ".blogspot.com/ncr";
window.location.replace(ncr + document.location.pathname);
}
</script>

17.02.2016 tarihinde yazı güncellenmeştir.

Blogger Yazı Tarih Biçimini Twitter Tarzı ( x Zaman Önce ) Biçimine Dönüştürmek

Blogger açık kaynak kodlu bir blog sistemi olmasa da yapabildiklerimiz sadece kendi ufkumuzla sınırlı. Özellikle Endonezyalı ve Pakistanlı blog yazarları Blogger konusunda oldukça yol kat etmişler. Ortaya çıkardıkları blogger temaları olsun blogger eklentileri olsun bizim için bir nimet durumunda. Böyle ufku geniş Blogger düşkünleri sayesinde blogger ile ilgili her yeni bulduğum bir ipucu veya eklenti benim yeniden blogger'a bağlanmamı sağlıyor. Bugün de yine böyle bir durum ile karşılaştım.

Twitter'dan aşina olduğumuz tweetlerin (iletilerin) x zaman önce yazıldı zaman biçimi ile ilgili araştırma yaparken stackoverflow sayesinde bu özelliğin blogger için yapılabileceğini gördüm. Tabi çalışıp çalışmadığına dair bir fikrim yoktu. Bu güzel eklentiyi hemen bloğum üzerinde test ettim ve eklentinin düzgün bir biçimde çalıştığını gördüm. Eklenti dosyası üzerinde biraz oynama yaparak ve zaman biçimlerini Türkçeye çevirerek kullanmaya başladım. Blogger kullanıcılarının da bundan faydalanması için paylaşayım istedim. Eklenti kurulumu çok kısa bir sürede iki adımdan oluşuyor.

Blogger Yazı Tarih Biçimini Twitter Tarzı ( x Zaman Önce ) Biçimine Dönüştürmek

İlk yapmanız gereken /head> tagı öncesine aşağıdaki kodları ekliyorsunuz.


<script src='https://raw.githubusercontent.com/zaferzent/files/master/timeago.js'></script>
<script>
jQuery(document).ready(function($){
$("span.timeago").timeago()
});
</script>

<h2 class='date-header'><span><data:post.dateHeader/></span></h2>
İkinci adımda ise üstteki kodu alttaki kod ile değiştiriyorsunuz. (Şablonunuzda farklı tarih biçimi olabilir, yazılarınızda kullandığınız Tarih bilgisi kısmından bulabilirsiniz.)

<span class="timeago" expr:title="data:post.timestampISO8601"><data:post.dateHeader/></span>

Blogger Birden Fazla Yazi Icin Toplu Etiket Ekleme Veya Kaldirma

Blogger
Blogger'ın çok fazla göremediğimiz bir çok özellikleri mevcut. Bunlardan bir tanesi de birden fazla yazı için toplu etiket ekleme veya kaldırma özelliği. Bu özellik aslında bundan tam 2 yıl önce yani Blogger'ın yeni Kumanda Paneli tasarımına geçtiği günden beri bulunmakta. Ancak haberdar olmayanlar ve nasıl kullanıldığı ile ilgili fikir sahibi olmayanlar vardır diye hatırlatmada bulunmak istedim.

Yazı hazırlarken benim gibi etiket eklemeyi unutanlar veya fazla etiketlerden kurtulmak isteyenler için ideal bir özellik.

Blogger Birden Fazla Yazıya Toplu Etiket Ekleme

Resim yanıltıcı gelmesin ben kolaylık açısından Yeni Etiket ekleme özelliği ile toplu etiket eklemeyi göstermek istedim. Eğer daha önce kullanmış olduğunuz bir etiket varsa ve onu kullanmak istiyorsanız açılır kutudan onu seçip de ekleyebilirsiniz.

Blogger Birden Fazla Yazıya Toplu Etiket Ekleme

Blogger Birden Fazla Yazıdan Toplu Etiket Kaldırma

Birden fazla yazıdan hızlı bir şekilde toplu etiket kaldırmak için ise aynı etikete sahip ve etiketi kaldırılmak istenen yazılar sol tarafta bulunan işaret kutucuklarından seçim yapılıp daha sonra üstte bulunan etiket butonu tıklanılarak açılan listeden etiket kaldırılabiliyor. Uzun bir cümle oldu ama zaten okumaya üşenenler için resimler mevcut.

Blogger Birden Fazla Yazıdan Toplu Etiket Kaldırma

Blogger etiket sayfasındaki yazı sayısı nasıl ayarlanır

Blogger'da etiketlere tıklanıldığında veya etiket-kategori sayfalarına girildiğinde temalardan kaynaklanan sebeplerden dolayı çok fazla sayıda yazı listelenmekte. Bu sorunu küçük bir kod parçasıyla çözmek mümkün. Ayrıca bu kod ile sadece etiketler-kategoriler bileşeninde yer alan etiketlere ait yazı adetlerini ayarlamanın dışında diğer sayfalarda bulunan veya yazı bilgisi kısmında bulunan etiketlere uygulamakta mümkün.


Blogger etiket-kategori sayfalarında gösterilecek yazı sayısını belirlemek veya ayarlamak için şablon editöründe alttaki kod veya kodlar bulunarak;
data:label.url
Aşağıdaki kod ile değiştirilmesi yeterlidir.
data:label.url + "?max-results=5"
Etiket-kategori bağlantıları bu şekilde düzenlendiğinde bağlantılar;
http://www.zaferzent.com/search/label/Blogger?max-results=5 bu şekilde düzenlenmiş olacak ve sayfalarda 5'er adet yazı listelenecektir. 5 sayısı isteğe göre değiştirilebilir.