Web Günlüğü

Birbirinden Güzel Kartvizitler

İnternet ve sosyal ağların yaygınlaşmasıyla artık kartvizit, davetiye vs gibi kağıtların önemi git gide azaldı diyebiliriz. Artık her iş yerinin veya freelance çalışan bir kişinin bir sitesi var veya sosyal ağ profili var. Herkes oralardan iletişim kurabiliyor ve işlerini de internet üzerinden yapabiliyorlar aslında. Yine de kartvizit olmalıdır. Her ne kadar çok fazla kullanılmasa da çoğu kişi sırf gösteriş olsun diye bile kartvizit bastırıyor. Kartvizit'in tasarımı, rengi de çok önemlidir. Öyle uyduruktan bir kartvizit hiç kimseyi memnun etmez. Tasarımı, görselliği iyi olan bir kartvizit güven verir. Nerden geldi şimdi bu aklına derseniz. Geçenlerde internet hizmetleri (web hosting, reseller) sunan bir arkadaşım kartvizit bastırmış ve benim de çok hoşuma gitti açıkçası. Buna istinaden ben de işe yarayabilir diye kartvizit araştırması yaptım ve bunları paylaşmak istedim. İlk üç tanesinin psd dosyası mevcuttur indirebilirsiniz.

Kartvizit Örneği 1 - Psd İndir

Kartvizit Örneği 2 - Psd İndir

Kartvizit Örneği 3 - Psd İndir

Kartvizit Örneği 4

Google ve Diğer Bağlantılı Hesapları Silme

Merhaba arkadaşlar son zamanlarda internette ve sosyal ağlarda bulunan kullanmadığım hesapları silmeye karar verdim. Birçok kullanmadığım gereksiz yere açmış olduğum hesapları sildim. Bunlardan bir diğeri de google ve bağlı bulunan hesaplar oldu. Fakat bir türlü google ve bağlı olan hesapları silmeyi bulamamıştım. Bugün uzun uğraşlar sonucu bunu da buldum ve bilmeyenler için anlatmaya karar verdim.

İlk olarak gmail veya google hesabımızla giriş yapıyoruz. Giriş işlemini ister gmail’den ister blogger’dan isterseniz de Google Hesapları giriş panelinden yapabilirsiniz. Ama en mantıklı olanı https://www.google.com/accounts/Login  adresinden yani Google Hesapları giriş sayfasından yapmak olacaktır.

Giriş işlemini yaptıktan sonra Hesabım bölümüne geliyoruz yani şu adrese https://www.google.com/accounts/ManageAccount . Buraya geldikten sonra sol alt tarafta bulunan Ürünlerim – Düzenle diye bir bölüm var. Düzenle’ye tıklıyoruz. Tıkladıktan sonra şu https://www.google.com/accounts/EditServices adrese gelmiş olmamız gerekiyor. Burda kullandığımız uygulamalara göre değişiklik gösterebilir. Fakat bizim için önemli olan Hesabı Sil olacaktır gerisi bizi ilgilendirmez.

Hesabımızı ve tüm bağlantılı hesapları kökten silmek için Hesabı kapat ve hesapla ilişkili tüm hizmetleri ve bilgileri sil linkini tıklıyoruz. Tabi hesabımız hemen silinmiyor. Bize seçenekler sunan bir sayfa karşımıza çıkıyor. Blogger, Adsense, iGoogle, Youtube vs. Hepsini silmek için hepsini seçiyoruz. Şifremizi giriyoruz. Onaylama kutularını işaretleyip Google Hesabını Sil butonunu tıklıyoruz. Google ve diğer bağlantılı hesaplarımız böylece silinmiş oluyor.

Blogger Toplam Yazı ve Toplam Yorum

Blogger ile ilgili daha önce  de işe yarayabilecek bazı eklentilerden bahsetmiştim. Yine işinize yarayabilecek bir blogger eklentisini sizinle paylaşmak istiyorum. Bu eklenti blogunuzda bulunan toplam yazı ve yorum sayısını göstermeye yarıyor. Eğer sizde blogunuza kaç yazı yazmışsınız veya blogunaza kaç yorum yapılmış merak ediyorsanız veya ziyeretçilere göstermek istiyorsanız bu eklentiyi kurabilirsiniz.

Eklenti Kurulumu
1 – Öncelikle Kumanda Paneli’ne giriyoruz.
2 – Tasarım/Sayfa Öğeleri kısmına geliyoruz.
3 – Eklentiyi eklemek istediğimiz yere gelip Gadget Ekle’ye tıklıyoruz.
4 – Eklenti listesinden HTML/JavaScript ekle’yi seçiyoruz.
5 – Aşağıdaki kodları ekleyip Kaydet butonunu tıklıyoruz.
6 – Ve eklenti kurulum işlem tamamlanmıştır.
Not : ornekblogadi.blogspot.com yazan yeri kendi adresinizle değiştirmeyi unutmayın. Ayrıca mavi renkte yazılı olan yerleri de isteğinize göre değiştirebilirsiniz. Hayırlı olsun, güle güle kullanın :)
Kod :
<script style="text/javascript">
function numberOfPosts(json) {document.write('Toplam Yazılar: <b>' + json.feed.openSearch$totalResults.$t + '</b><br>');}
function numberOfComments(json) {document.write('Toplam Yorumlar: <b>' + json.feed.openSearch$totalResults.$t + '</b><br>');}
</script>
<ul>
<li>
<script src="http://ornekblogadi.blogspot.com/feeds/posts/default?alt=json-in-script&callback=numberOfPosts">
</script>
</li>
<li>
<script src="http://ornekblogadi.blogspot.com/feeds/comments/default?alt=json-in-script&callback=numberOfComments">
</script>
</li>
</ul>

Photoshop'ta Basit Menü Yapımı

İkinci photoshop dersiyle merhaba. Bildiğiniz üzere photoshop derslerine şu Photoshop Metine Gömülü Efekti Verme dersi ile giriş yapmıştım. Bilgisayarımın mikrofonunda sorun olduğu için sessiz anlatım yapmıştım.Mikrofon sorununu nihayet giderdim fakat biraz ses tonu düşük idare edeceğiz artık.

Bu dersimizde photoshop’ta basit bir menü yapacağız. Dersimizde kullanacağımız temel özellikler Slice Tool yani Dilimleme Aracı ve Save For Web & Devices menü seçeneği olacaktır. Hatalar veya eksiklikler varsa onlar için şimdiden özür diliyorum. Bunun dışında anlamadığınız veya sorularınız olursa yorum olarak belirtiniz. Elimden geldiği kadarıyla yardımcı olmaya çalışacağım. İyi seyirler…

Flash Yapım Aşaması Tasarımları

Yeni bir site açılışında başlangıç önemlidir. Her ne kadar yapım aşaması süresi de olsa ilk etkiletişim ziyaretçilere görünüş en önemli etkenlerden birisidir. Örneğin kuru kuruya yapım aşamasındadır  diye bir yazı koyarsanız siteye giren bakar yok arkadaş insan bi güzel görünümle karşılar ben gelmem bu siteye der gidiş o gidiş daha gelmez. Ama sitenin girişine etkileyici girenlerin de dikkatini çekecek güzel bir tasarım koyarsanız o kolay kolay unutulmaz. Bir giren bir daha girer. Ben de bunun üzerine ilham vermesi  adına flash ve xml’den hazırlanmış güzel tasarımlar sunmak istedim. Unutmayın tasarım her zaman önemlidir. Başlangıçta da bitişte de. Örnekleri önizlemek için isimlerine tıklayınız.

1 - XML 3D flip Coming Soon Card & Contact form

2 - Black Cubes Coming Soon

3 - 3D Tilt Mini Coming Soon Template

4 - My Baby Coming Soon / Countdown

5 - Under Construction Machine