Web Günlüğü

Flash Yapım Aşaması Tasarımları

Yeni bir site açılışında başlangıç önemlidir. Her ne kadar yapım aşaması süresi de olsa ilk etkiletişim ziyaretçilere görünüş en önemli etkenlerden birisidir. Örneğin kuru kuruya yapım aşamasındadır  diye bir yazı koyarsanız siteye giren bakar yok arkadaş insan bi güzel görünümle karşılar ben gelmem bu siteye der gidiş o gidiş daha gelmez. Ama sitenin girişine etkileyici girenlerin de dikkatini çekecek güzel bir tasarım koyarsanız o kolay kolay unutulmaz. Bir giren bir daha girer. Ben de bunun üzerine ilham vermesi  adına flash ve xml’den hazırlanmış güzel tasarımlar sunmak istedim. Unutmayın tasarım her zaman önemlidir. Başlangıçta da bitişte de. Örnekleri önizlemek için isimlerine tıklayınız.

1 - XML 3D flip Coming Soon Card & Contact form

2 - Black Cubes Coming Soon

3 - 3D Tilt Mini Coming Soon Template

4 - My Baby Coming Soon / Countdown

5 - Under Construction Machine

Tuhaf Bir Rüya

Normalde çok rüya gören birisi değilim. Ayda yılda bir defa çok nadir yani. Fakat gördüğüm o nadir rüyalarsa beni çok etkiler. Sanki günlük hayatta olmuş gibi yaşarım. Ve uzun bir süre etkisini üzerimden atamam. Bugün de onlara benzer bir rüya gördüm. Ve yine uzun bir süre etkisini üzerimden atamayacağım. Neyse rüyaya geçelim.

Kız arkadaşımla bir yere tatile gidiyoruz. Gezip, tozup eğleniyoruz, zamanımız çok güzel geçiyor. Fakat bir süre sonra sarışın güzel bir bayanla tanışıyoruz. Bu bayanın ismi yanlış hatırlamıyorsam Bahar’dı. Neyse bir süre tatile geldiğimiz şehirde o bayanla da beraber  takıldıktan  sonra kız arkadaşım yanımızdan ayrılıyor. Bu sarışın olan bayanla baş başa kalıyoruz. Bu bayan konuşmaya başlıyor. Konuşuyor da konuşuyor. Ben hiç farkında değilim, ya da hatırlamıyorum diyelim bu bayanla geçmişimiz varmış. Nerdense artık hiç haberim yok benim.  İşte anlatıyor biz böyleydik, şöyleydik,  ben seni çok seviyorum falan filan diye anlatıyor. Bir eve gidiyoruz ben bir odaya girip uyuyorum bayanda başka bir odaya gidiyor. Ben uyurken bayan yanıma gelip bir şey konuşuyor.  Ama ne olduğunu bilmiyorum. Sonra o uyurken ben onun yanına gidip bir şeyler konuşuyorum. Benim de ne söylediğmi bilmiyoru. Daha sonra kız arkadaşım yanımıza geliyor. Sohbet ilerliyor. Bu bayan kız arakadaşımın yanında beni çok sevdiğini söylemeye devam ediyor. Neyse kız arkadaşım üzülüp, sinirlenip yanımdan ayrılıyor. Bu sarışın bayan halen konuşuyor. Neyse benim kafam pek iyi değil psikolojim bozuk bir şekilde ne diyeceğimi pek bilmiyecek halde tepkisiz kalıyorum. Bir süre sonra bayana kız arkadaşımı çok sevdiğimi söylüyorum . Nerden geçmişimiz var nerden tanıyoruz birbirimizi onunla ilgili hiçbir bilgim yok falan diyorum. Kız ağlayıp zırlıyo. Daha sonra kız kendini camların içine atıyo. Hertarafı kanlı bir şekilde yere uzanıyordu. Galiba ölmüştü orasını tam hatırlamıyorum :) Ben de kız arkadaşımın yanına gidiyorum derken rüya son buluyor.

Aceba bu rüyada anlatılmak istenen konu neydi kafam halen yerinde olmadığı için pek kestiremiyorum.

Hoş Geldin 11 Ayın Sultanı RAMAZAN

İslam aleminin kutsal ayı, 11 ayın sultanı Ramazan bugün kılınacak olan ilk teravih namazıyla başlıyor. Bu gece sahura kalkılacak ve yarın ilk oruç tutulacak. Kur'an-ı Kerim'in indirilmeye başlandığı ay olduğu için en kutsal ay olan Ramazan ayı 29 gün sürecek. Ramazan ayı 1 Ağustos'ta başlayıp 29 Ağustos'ta sona erecek. 26 Ağustos'u 27 Ağustos'a bağlayan gece Kadir gecesi olacak. 30 Ağustos günü ise Ramazan Bayramı başlayacak.

Ramazan'da en erken orucu Hakkarililer en geçte Çanakkaleliler açacak. Hakkari'de ilk iftar vakti 19.23'de Çanakkale'de ise 20.39'de yapılacak. Benim bulunduğum yer olan Adıyaman'da ise 19.46'de iftar yapılacak :) Hayırlısı bakalım 1 aylık yorucu, uzun bir süreç bizi bekliyor.

Tavsiye
İftarda az yemek yiyin, yemekten önce bol su için böylece çok fazla yemek yemezsiniz. Eğer fayda etmezse siz yine de çok fazla tıkınmayın. Eğer çok yerseniz sabit kalmayın yürüyüş yapın. Sahura gelince çok ağır yağlı yemekler yemeyin. Sabah ezanı okunmadan 15 dakka öncesine kadar bol bol su için. Malum yaz aylarındayız havalar sıcak yemeği değilde daha çok suyu tercih edin. Çünkü günler uzun ve sıcak olacak. Su çok lazım olacak :)

İmsakiyelere bakmak için http://www.diyanet.gov.tr/turkish/namazvakti/vakithes_imsakiye.asp adresini kullanabilirsiniz. Hayırlı Ramazanlar...

Photoshop Metine Gömülü Efekti Verme

Photoshop ile ilgili yazılar yazacağımdan daha önce bahsetmiştim. Fakat uzunca bir yazı yazmak yerine video olarak anlatmayı tercih ettim. Sıfırdan photoshop anlatmayacağım. Bildiklerimi ve yeni öğrendiklerimi herkese faydalı olabilecek şekilde paylaşmaya çalışacağım. Çok uzun olmayacak bir şekilde işe yarayacak eğlenceli bilgiler sunmak istiyorum. Bu ilk dersimizde mi diyeyim, videomuzda mı artık herneyse çok sık karşılaştığımız fakat birçoğumuzun bilmediği yazıya nasıl gömülü hoş bir efekt verebiliriz onu anlatmaya çalışmak istedim.

Videoda daha önce kullandığım gri tonları vardı onları kullandım. O renkleri vermeyi videoda unutmuşum aslında. Arkaplan’a birbirine yakın istediğiniz iki renk belirleyin. Gradient Overlay özelliği ile arkaplan ayarını yapın. Daha sonra metin için arka plan için seçtiğiniz renklerden daha bir koyu renk belirleyin ve Blending Options’tan ayarlarınızı yapın. Değerleri benimkinin aynısını yapmak zorunda değilsiniz kendinize göre oynamalar yapabilirsiniz. Videoyu izleyerek daha iyi anlayabilirsiniz. Soru ve görüşleriniz yorum olarak belirtin ben yardımcı olmaya çalışacağım. Umarım faydalı olur.

Kendi Maskotunuzu Tasarlayın

Birçok kişinin kullandığı maskotların nasıl yapıldığını hep merak etmişimdir. Fakat o kadar araştırmama rağmen nasıl ve ne ile yapıldığını bir türlü bulamamıştım. Bugün rastgele bir forum sitesine girerek bu maskotların nasıl yapıldığını en sonunda öğrenmiş oldum.  Dediğim gibi çok uzun süredir bu kendime maskot tasarlama fikri hep aklımdaydı. Fakat bir türlü gerçekleştirememiştim. İçimde ukde gibi kalmıştı.

Bundan uzun bir süre önce bir maskot bulmuştum fakat daha  sonra maskot’un sahibi olduğunu öğrendim. Maskot sahibi benimle iletişim kurup gardaş bu maskot’u ben kullanıyorum diye benden kullanmamamı rica etmişti. Bende dolayısıyla maskot’u kullandığım tüm sosyal paylaşım sitelerinden ve blogumdan kaldırdım. ‘Ne bileyim kardeşim maskot bu nerden bileceğim sana ait olduğunu şahsi fotoğrafı n değil ki bileyim’ dedim kendimce.

Ve en sonunda bugün hayalime kavuştum. Google amcada arama yaparken bu maskotların nasıl tasarlandığını dair bir forum sitesinde paylaşım gördüm.  Ben de kendime bir maskot tasarlıyayım dedim. Yaptım yaptım ama nasıl yaptım ben de anlamadım. Biraz uğraşmak gerek ben fazla özenmeden uğraşmadan bir maskot tasarladım kendime. Yazı başlığındaki benim maskotum yani ben oluyorum :) Galiba kendime benzetememişim :)

Herhangi bir programa ihtiyaç yok şu www.faceyourmanga.com siteye girip üye oluyorsunuz ve kendi maskotunuzu tasarlamaya başlıyorsunuz. Tasarladığınız maskotu ister blogunuzda ister sosyal paylaşım sitelerinde isterseniz de istediğiniz yerde kullanabilirsiniz :) Hayırlı olsun