Web Günlüğü

YBB Tema v1 Beta

Merhabalar bir haftadır bloguma yazılar eklemiyordum. Nedeni ise temadan sıkılıp yeni bir tema yapmak istememdi. Uzun ve yorucu bir süreden sonra yeni temayı nihayetinde bitirdim. Tam istediğim bir temaya kavuştum diyebilirim. Eksiklikler veya hatalar olabilir. En kısa sürede gidermeye çalışacağım. Temada gri tonları ağırlıklı, sade ve rahat bir kullanıma sahip olmasını istedim. Çok fazla atraksiyon yapmadım. Temanın ismi YBB nerden aklıma geldi bende bilmiyorum. Ama güzel isim oldu.

Temayı bitirir bitirmez çok isteyen oldu fakat şu an için malesef bu isteğinizi gerçekleştiremeyeceğim. İleride sıkılıp tekrar tema yaparsam o zaman bu isteğinizi yerine getirebilirim.

Yeni tema birçok yenilikleri de beraberinde getirecek. Her tema değiştirdiğimde söylediğim çok daha faydalı yazılar olacak vs gibi cümleler bu sefer gerçek olacak. Konuları biraz daha genişleteceğim. Programlama ve tasarıma dair yazılar yazacağım. Bunlar daha ön planda olacak. Ayrıca eskisi gibi gereksiz yazılar yazmamayı umuyorum. Programlamaya dair Css, Php olacak. Ayrıca Delphi'ye dair de yazılar yazmayı da düşünüyorum. Tasarım konusunda photoshop ile ilgili yazılar yazacağım. Umarım zaman ve şartlar uygun olur ve ben de hep kafamdan tasarladıklarımı gerçekleştirebilirim. Yeni temanın uğur getirmesi dileğiyle...

Spider-Man Geri Dönüyor !

Üç seri çekildikten sonra sona erdirilen Örümcek Adam (Spider-Man) filmi yeniden başlatılmaya karar verildi. Dünya'nın en ünlü kahramanı olan Spider-Man çekilen üç seride gişeleleri alt üst etmişti. Sinemaya damgasını vuran Spider-Man eleştirmenlerin ve izleyicilerin eleştirilerini dinlemeyip Sony'nin senaryoyu farklı bir şekile sokması serinin sonunu getirmişti. Yönetmen de çizgi roman'dan oldukça uzaklaşan filmi daha fazla yönetmek istemediğini belirtmişti. Sony ise şimdi yeniden seriyi başlatma kararı aldı. Yeni seride Amazing Spider-Man adli film ile Peter Parker'ın hayatı çizgi romana daha uygun bir şekilde anlatılacak. Yeni fragmanı izlemek için yazının devamına bakın...

Motorola XT316 Android’li Akıllı Telefon

Motorola’dan hem Android işlemcili hem de ucuz akıllı telefon geliyor. Akıllı telefon pazarında etkinliğini kaybeden Motorola tekrar yerini kazanmak için yeni cihazlar üretmeye devam ediyor. Bugün resmi olarak tanıtılan Motorola’nın en yeni akıllı telefonu XT316 oldu. Bar tipi QWERTY klavyeye sahip olan bu telefon ayrıca 2.8 inç QVGA çözünürlükte dokunmatik ekrana da sahip. 600 MHz hızında çalışan Qualcomm işlemciden ve 256 MB Ram’den güç alıyor. 32 GB’a kadar bellek kartı destekleyen XT316 3.2MP çözünürlüğe sahip olan kamerası da bulunuyor. Wi-Fi 802.11b/g/n internet bağlantısı, 3G, Bluetooth, FM Radyo gibi özellikleri de bünyesinde barındırıyor.

Şuan Çin’de satışa sunulmuş olan XT316, Asya ülkelerinde Android 2.2 Froyo işlemsine sahip olarak satılacak. Fakat daha sonra yükseltilebilecek. Avrupa’da ise Android 2.3 Gingerbread yüklü olarak satışa sunulacak. Motorola XT316 Avrupa pazarında 230$ fiyat etiketiyle satışa sunulması bekleniyor. Fakat tam olarak Avrupa’da ne zaman pazara sunulacağı bilinmiyor.

Blog Ödülleri 2011 Başlıyor

Blog Ödülleri, 2008 yılından beri geleneksel olarak düzenlenen ve kategorisinde en iyi blogların internet kullanıcılarının oylarıyla belirlendiği bir yarışmadır. 2008 yılından beri düzenlenen bu yıl 4.sü yapılacak olan Blog Ödülleri bu yıl tahmini olarak eylül ayında yapılacak. Herkesin oy kullanabildiği ve juri tarafından da en iyi bloglar belirlenecek. 1 Aralık'ta gerçekleştirilecek ödül töreni ile de derece yapan blog sahipleri ödüllerini alacak. Detaylı bilgi ve geçmiş yıllarda neler olmuş öğrenmek için www.blogodulleri.com adresine bakınız.

50 Milyon Wordpress Blogu Var

Açık kaynak kodlu olarak geliştirilen Wordpress blog yazılımının https://en.wordpress.com/stats/ istatistiklerine göre 50 milyon'un üzerinde kullanıcısı var. Bu 50 milyon blogun yarısı wordpress.com barınıyor, diğer yarısını ise kendi alan adlarına kurmuş ve kullanmakta olan kullanıcılar oluşturuyor. Şu sıralar kullanıcıların gözdesi olan Tumblr ile rekabet eden Wordpress geçtiğimiz günlerde en son geliştirdiği paket olan Wordpress 3.2'yi kullanıma sunmuştu. Görülen o ki Wordpress, Blogger'ı bir hayli geride bıraktı.

Wordpress'in resmi sitesinde yayınlanan rakamlara göre Wordpress alt yapısı kullanan bloglara ayda 280 milyonun üzerinde ziyaretçi uğruyor ve toplamda 2.5 milyar sayfa gösterimi yapılıyor. Ayrıca Wordpress kullanıcıları ayda 500 bin yazı paylaşıyor ve bu yazılara 400 bin yorum yapılıyor.

Dünyada en çok Wordpress kullanılan diller ise şunlar :

  1. English 66%
  2. Spanish 8.7%
  3. Portuguese 6.5%
  4. Indonesian 3.5%
  5. Italian 2%
  6. German 1.8%
  7. French 1.4%
  8. Russian 1.1%
  9. Vietnamese 1.1%
  10. Swedish 1.0%

İlk sırayı İngilizce olan %66'lık bariz bir üstünlükle kullanan bloglar yer alıyor. Türkçe blog sayısı ise malesef ilk 10 sıraya giremiyor. Bana ilginç gelen taraf ise Endonezya ve Vietnam dillerinde kullanılan blogların ilk 10 sıraya girmesi.