Web Günlüğü

Hoş Geldin 11 Ayın Sultanı RAMAZAN

İslam aleminin kutsal ayı, 11 ayın sultanı Ramazan bugün kılınacak olan ilk teravih namazıyla başlıyor. Bu gece sahura kalkılacak ve yarın ilk oruç tutulacak. Kur'an-ı Kerim'in indirilmeye başlandığı ay olduğu için en kutsal ay olan Ramazan ayı 29 gün sürecek. Ramazan ayı 1 Ağustos'ta başlayıp 29 Ağustos'ta sona erecek. 26 Ağustos'u 27 Ağustos'a bağlayan gece Kadir gecesi olacak. 30 Ağustos günü ise Ramazan Bayramı başlayacak.

Ramazan'da en erken orucu Hakkarililer en geçte Çanakkaleliler açacak. Hakkari'de ilk iftar vakti 19.23'de Çanakkale'de ise 20.39'de yapılacak. Benim bulunduğum yer olan Adıyaman'da ise 19.46'de iftar yapılacak :) Hayırlısı bakalım 1 aylık yorucu, uzun bir süreç bizi bekliyor.

Tavsiye
İftarda az yemek yiyin, yemekten önce bol su için böylece çok fazla yemek yemezsiniz. Eğer fayda etmezse siz yine de çok fazla tıkınmayın. Eğer çok yerseniz sabit kalmayın yürüyüş yapın. Sahura gelince çok ağır yağlı yemekler yemeyin. Sabah ezanı okunmadan 15 dakka öncesine kadar bol bol su için. Malum yaz aylarındayız havalar sıcak yemeği değilde daha çok suyu tercih edin. Çünkü günler uzun ve sıcak olacak. Su çok lazım olacak :)

İmsakiyelere bakmak için http://www.diyanet.gov.tr/turkish/namazvakti/vakithes_imsakiye.asp adresini kullanabilirsiniz. Hayırlı Ramazanlar...

Photoshop Metine Gömülü Efekti Verme

Photoshop ile ilgili yazılar yazacağımdan daha önce bahsetmiştim. Fakat uzunca bir yazı yazmak yerine video olarak anlatmayı tercih ettim. Sıfırdan photoshop anlatmayacağım. Bildiklerimi ve yeni öğrendiklerimi herkese faydalı olabilecek şekilde paylaşmaya çalışacağım. Çok uzun olmayacak bir şekilde işe yarayacak eğlenceli bilgiler sunmak istiyorum. Bu ilk dersimizde mi diyeyim, videomuzda mı artık herneyse çok sık karşılaştığımız fakat birçoğumuzun bilmediği yazıya nasıl gömülü hoş bir efekt verebiliriz onu anlatmaya çalışmak istedim.

Videoda daha önce kullandığım gri tonları vardı onları kullandım. O renkleri vermeyi videoda unutmuşum aslında. Arkaplan’a birbirine yakın istediğiniz iki renk belirleyin. Gradient Overlay özelliği ile arkaplan ayarını yapın. Daha sonra metin için arka plan için seçtiğiniz renklerden daha bir koyu renk belirleyin ve Blending Options’tan ayarlarınızı yapın. Değerleri benimkinin aynısını yapmak zorunda değilsiniz kendinize göre oynamalar yapabilirsiniz. Videoyu izleyerek daha iyi anlayabilirsiniz. Soru ve görüşleriniz yorum olarak belirtin ben yardımcı olmaya çalışacağım. Umarım faydalı olur.

Kendi Maskotunuzu Tasarlayın

Birçok kişinin kullandığı maskotların nasıl yapıldığını hep merak etmişimdir. Fakat o kadar araştırmama rağmen nasıl ve ne ile yapıldığını bir türlü bulamamıştım. Bugün rastgele bir forum sitesine girerek bu maskotların nasıl yapıldığını en sonunda öğrenmiş oldum.  Dediğim gibi çok uzun süredir bu kendime maskot tasarlama fikri hep aklımdaydı. Fakat bir türlü gerçekleştirememiştim. İçimde ukde gibi kalmıştı.

Bundan uzun bir süre önce bir maskot bulmuştum fakat daha  sonra maskot’un sahibi olduğunu öğrendim. Maskot sahibi benimle iletişim kurup gardaş bu maskot’u ben kullanıyorum diye benden kullanmamamı rica etmişti. Bende dolayısıyla maskot’u kullandığım tüm sosyal paylaşım sitelerinden ve blogumdan kaldırdım. ‘Ne bileyim kardeşim maskot bu nerden bileceğim sana ait olduğunu şahsi fotoğrafı n değil ki bileyim’ dedim kendimce.

Ve en sonunda bugün hayalime kavuştum. Google amcada arama yaparken bu maskotların nasıl tasarlandığını dair bir forum sitesinde paylaşım gördüm.  Ben de kendime bir maskot tasarlıyayım dedim. Yaptım yaptım ama nasıl yaptım ben de anlamadım. Biraz uğraşmak gerek ben fazla özenmeden uğraşmadan bir maskot tasarladım kendime. Yazı başlığındaki benim maskotum yani ben oluyorum :) Galiba kendime benzetememişim :)

Herhangi bir programa ihtiyaç yok şu www.faceyourmanga.com siteye girip üye oluyorsunuz ve kendi maskotunuzu tasarlamaya başlıyorsunuz. Tasarladığınız maskotu ister blogunuzda ister sosyal paylaşım sitelerinde isterseniz de istediğiniz yerde kullanabilirsiniz :) Hayırlı olsun

YBB Tema v1 Beta

Merhabalar bir haftadır bloguma yazılar eklemiyordum. Nedeni ise temadan sıkılıp yeni bir tema yapmak istememdi. Uzun ve yorucu bir süreden sonra yeni temayı nihayetinde bitirdim. Tam istediğim bir temaya kavuştum diyebilirim. Eksiklikler veya hatalar olabilir. En kısa sürede gidermeye çalışacağım. Temada gri tonları ağırlıklı, sade ve rahat bir kullanıma sahip olmasını istedim. Çok fazla atraksiyon yapmadım. Temanın ismi YBB nerden aklıma geldi bende bilmiyorum. Ama güzel isim oldu.

Temayı bitirir bitirmez çok isteyen oldu fakat şu an için malesef bu isteğinizi gerçekleştiremeyeceğim. İleride sıkılıp tekrar tema yaparsam o zaman bu isteğinizi yerine getirebilirim.

Yeni tema birçok yenilikleri de beraberinde getirecek. Her tema değiştirdiğimde söylediğim çok daha faydalı yazılar olacak vs gibi cümleler bu sefer gerçek olacak. Konuları biraz daha genişleteceğim. Programlama ve tasarıma dair yazılar yazacağım. Bunlar daha ön planda olacak. Ayrıca eskisi gibi gereksiz yazılar yazmamayı umuyorum. Programlamaya dair Css, Php olacak. Ayrıca Delphi'ye dair de yazılar yazmayı da düşünüyorum. Tasarım konusunda photoshop ile ilgili yazılar yazacağım. Umarım zaman ve şartlar uygun olur ve ben de hep kafamdan tasarladıklarımı gerçekleştirebilirim. Yeni temanın uğur getirmesi dileğiyle...

Spider-Man Geri Dönüyor !

Üç seri çekildikten sonra sona erdirilen Örümcek Adam (Spider-Man) filmi yeniden başlatılmaya karar verildi. Dünya'nın en ünlü kahramanı olan Spider-Man çekilen üç seride gişeleleri alt üst etmişti. Sinemaya damgasını vuran Spider-Man eleştirmenlerin ve izleyicilerin eleştirilerini dinlemeyip Sony'nin senaryoyu farklı bir şekile sokması serinin sonunu getirmişti. Yönetmen de çizgi roman'dan oldukça uzaklaşan filmi daha fazla yönetmek istemediğini belirtmişti. Sony ise şimdi yeniden seriyi başlatma kararı aldı. Yeni seride Amazing Spider-Man adli film ile Peter Parker'ın hayatı çizgi romana daha uygun bir şekilde anlatılacak. Yeni fragmanı izlemek için yazının devamına bakın...