Web Günlüğü

Değişim

Yine yeniden blogumun temasını değiştirdim. Dün gece sabah 4.30'a kadar yeni temaya uğraştım orjinal temayı %70 değiştirdim diyebilirim. Huyum kurusun işte :) Bir tema bulurum o kadar uğraşırım üzerinde fakat kullanmam. Ama bu temayı tam istediğim kıvama getirdim. Heralde 2 – 3 yıl ölmezsem eğer bu temayı kullanacağım. Bu temayı paylaşmayacağım ve bencillik edip ismini de ermeyeceğim. Çünkü bana özgün olmasını istiyorum. Çok isteyen arar bulur. Çokta tın yani :) Neyse çok uzattım yeni tema bloguma ve bana hayırlı olsun :)

Bir Firefox Eklentisi ScreenGrab!

Kullanışlı bir firefox eklentisinden bahsetmek istiyorum. Firefox ScreenGrab! websayfalarının görüntülerini resim olarak kaydetme, kopyalama veya websayfalarının herhangi bir bölgesini seçip kaydetme, kopyalama olanağı sağlıyor. Firefox 3.x ve 4.x sürümleri bu eklentiyi destekliyor.

Eklentiyi Nasıl Kurabilirim ?
Şu adrese https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/screengrab/ gidip Add to Firefox butonuna basarak eklentiyi kurabilirsiniz.

Peki Nasıl Kullanabilirim ?
Eklentiyi kurduktan sonra herhangi bir websayfaya girip sağ tıklayıp açılan menüde en alt kısımda bulunan ScreenGrab! seçeniğinden websayfanın görüntüsünü kaydedebilirsiniz.

ScreenGrab! > Save > Complate Page/Frame : Websayfasının tamamını kaydeder.
ScreenGrab! > Save > Visible Portion: Websayfanın sadece görünen kısmını kaydeder.
ScreenGrab! > Save > Selection: Bu seçenek websayfanın herhangi bir kısmını seçip kaydeder.
ScreenGrab! > Save > Window: Bilgisayarın görev çubuğu ile beraber websitenin görünen kısmını kaydeder.

ScreenGrab! > Copy > Complate Page/Frame : Websayfasının tamamını kopyalar.
ScreenGrab! > Copy > Visible Portion: Websayfanın sadece görünen kısmını kopyalar.
ScreenGrab! > Copy > Selection: Bu seçenek websayfanın herhangi bir kısmını seçip kopyalar.
ScreenGrab! > Copy > Window: Bilgisayarın görev çubuğu ile beraber websitenin görünen kısmını kopyalar.

Copy seçeneğinin aslında çok bir farkı yok. Ama direk bilgisayara kaydetme yerine seçilen bölgeyi veya websayfanın tamamını kopyalayıp paint vs programlara yapıştırmayı sağlıyor.

Google Video Kapanıyor

Dünyanın bir numaralı arama motoru Google video servisini kapatıyor. 10 gün içerisinde kapatılacak olan Google Video 13 Mayıs'a kadar kullanıcıların videolarının silinmeden Youtube taşınmasına imkân sağlıyor. 2005 yılında hizmete açılan Google Video 2009 yılından beri yeni video yüklenmesine izin verilmeyerek kapatılma sinyali veriyordu.

Blogumla Geride Kalan 1 Yıl

Aslında bu yazıyı dün yazmam gerekiyordu. Fakat iş-güç, okul yorgunluğu derken ancak bugün yazabiliyorum. Blogumla 1 yılı geride bıraktım. İyisiyle, kötüsüyle yazdığım zamanlarla, yazamadığım zamanlarla 1 yıl geçti gitti. Zaman ne de çabuk geçiyor. Geçen zaman diliminde bazen teknoloji ve internet dünyasından, bazen kendimden, bazen de saçma sapan şeyler yazdım iste. Ama her ne kadar ben yazmayı beceremesemde yazmaktan, birşeyler paylaşmaktan keyif alıyorum. Ve öyle böyle derken zaferzent.blogspot.com 2 yaşına ayak bastı. Eğer ölmezsek :) daha özgün daha kaliteli ve güzel paylaşımlar dileğiyle. Nice yıllara benle bloguma :)

Internet Explorer 9 Yayınlandı

Microsoft Internet Explorer 9 ' un final sürümünü yayınladı. Internet Explorer eski versiyonlanrına nazaran kendini dahbir toplamış görünüyor. Hız bakımından da heralde en hızlı tarayıcılardan olacak gibi. Bakalım Firefox ve Internet Explorer 9 arasında nasıl gelişlemeler yayınlacak.