Web Günlüğü

Blogger Yazılara Nasıl Kod Eklenir

Uzun süredir çözemediğim şu yazılara kod ekleme sorununu nihayetinde çözdüm. Aslında kolay kodların belli olması için çeşitli eklentiler mevcut. Fakat blogum zaten yavaş açıldığı için bu tip eklentileri kullanmak istemedim. Ben yazılarda kodları belirtmek için textarea kodunu kullanıyorum. Nasıl kullanıldığına bakmak için yazının devamına gidiniz.

KullanımıYazımızı eklerken kod yazacağımız zaman HTML’yi  Düzenleye geçiyoruz. Daha sonra aşağıdaki textarea kodumuzun içine yazacağımız kodları yazıyoruz. Width kod kutucuğunun genişliğini height de yüksekliğini belirtmemizi sağlıyor.

Örneğin bir css kodu paylaşacaksak;

<textarea> a{ color: red; } </textarea>

Görünüm Textarea kullandığımız zaman yazdığımız kodlar aşağıdaki gibi text kutusu içerisinde görüntülenir.

İnternet bitecek mi?

Okyanus altından geçen kabloların yakın zamanda tam kapasiteye ulaşacağı söyleniyor. Kıtalar arasında internet erişimini sağlayan okyanus altı kabloların gün geçtikçe kapasitesi dolma sınırına yaklaşıyor. Yapılan bir araştırmaya göre atlas okyanusu altından geçen kablolar 2014 yılında tam kapasiteye ulaşacak ve artık internetin yetmez hale gelecek. Bu konu üzerine hazırlıklar yapılmak üzere. Ama resmi imza atılması ve yeni kabloların okyanus altına döşenmesi 1 yılı aşkın bir süreyi kapsayacak. Pasifik okyanusu altında ise böyle bir sorun şuan için yok. Yeni kablo hattı döşenmiş durumda. İnternetin biteceği ne kadar doğru bilinmez ama zamanla her şey belli olacak.

Öğretmenler Günü

Tüm Öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü Kutlu Olsun !

Aşırı Bilgisayar Kullanımının Zararları

Aşırı bilgisayar kullanımına bağlı olarak meydana gelen sağlık sorunları ve bunlardan korunma yolları.

Bel ve Boyun Ağrısı
Uzun süre aynı şekilde bilgisayar başında oturmak bel ve boyun ağrılarına neden olur. Bunun önlenmesi için hep aynı şekilde değilde oturma şeklini değiştirerek bilgisayar kullanılması daha faydalıdır. Ayrıca 1-2 saat bilgisayar kullanıldıktan sonra 15 – 20 dakika kadar ara verilmeli dinlenilmelidr.

Gözlerde Bozukluk
Bilgisayarın verdiği en büyük sağlık sorunlarından birisi de göz rahatsızlığıdır. Günde 5 – 6 saat’dan fazla bilgisayar kullanıldığı zaman göz damarlarında yorulma ve kızarıklık oluşur. Zamanla daha da ileri giderek körlüğe de neden olabilir. Bunu önlemek için ise bilgisayara bakış mesafesi uzak olmalı ve uzun süre bilgisayar kullanılmamalıdır.

Uykusuzluk
Uzun süre bilgisayar kullanımı zamanla bağımlılık yapar. Bunun sonucunda uykusuzluk meydana gelir. Devamında yorgunluk halsizlik gibi sorunlar oluşur. Zamanında bilgisayar kullanımı bırakılmalı ve uykusuz kalınmamalıdır.

İş ve Eğitim Başarısında Düşüş
Bilgisayarın verdiği sadece sağlık sorunlarından ibaret değil. Bilgisayar bağımlılığı çalışanlar için iş başarısında düşüş ve öğrenciler için eğitimde sorunlar oluşturabilir. Bilgisayar kullanımı yer ve zamana göre olmalı eğitimi ve işi etkilememelidir.

* Bu sağlık ve başarı sorunların oluşmaması için bilgisayar kullanımı günlük en fazla 4 ile 5 saat arasında olmalı ve belirli aralıklarda dinlenilmelidir. Çocuklar yetişkinlerden daha çabuk ve daha fazla etkilendiğinden dolayı çocukların bilgisayar kullanımı daha kısıtlı olmalıdır.

34 Dilde Seni Seviyorum

İngilizce : I love you
Afrika Dili : Ek is lief vir jou
Almanca : Ich liebe dich
Arapça : أحبك
Azerice : Səni sevirəm
Belarusça : Я кахаю цябе
Bulgarca : Обичам те
Çekçe : Miluji tě
Çince : 我愛你
Farsça : من شما را دوست دارم
Felemenkçe : Ik hou van je
Filipince : mahal kita
Fransızca : Je t'aime
Hırvatça : Volim te
Hintçe : मैं तुमसे प्यार करता हूँ
İbranice : אני אוהב אותך
İspanyolca : Te quiero
İtalyanca : Ti amo
Japonca : 私はあなたを愛して
Latince : Te amo
Macarca : Szeretlek
Makedonca : Те сакам
Malezya Dili : Aku mencintaimu
Norveçce : Jeg elsker deg
Portekizce : Eu te amo
Romence : Te iubesc
Rusça : Я люблю тебя
Sırpça : И лове иоу
Slovakça : Milujem ťa
Tay Dili : ฉันรักเธอ
Ukraynaca : Я люблю тебе
Vietnamca : Tôi yêu bạn
Yunanca : Σ 'αγαπώ (S 'agapó̱)
VE EN GÜZELİ TÜRKÇE : SENİ SEVİYORUM :)