Web Günlüğü

İkon Arama Motoru

Kullanışlı hoş bir siteden bahsetmek istiyorum. Sitemiz www.iconfinder.com Bu site bir arama motoru. Fakat bildiğimiz arama motorlarından değil. Bu arama motoru ikon (icon) lar için tasarlanmış. Site site gezmektense sadece bu site aracılığı ile güzel işe yarar ikonlar bulabilirsiniz. Tek tek ikon aramaya da gerek yok set halinde de ikonlar mevcut. Bulduğunuz ikonları iki farklı seçenekte ico ve png uzantılı şekilde bilgisayarınıza indirebiliyorsunuz. Arşivi baya bir genişe benziyor. En azından blogumda kullanmak için işime yarayacak ikoncanımı buldum :) Uğramakta yarar var derim ;)

Blogger'da İkon Nasıl Eklenir?
- Öncelikle panelimizin Tasarım sekmesinden HTML'i düzenle bölümüne giriyoruz.
- <head> </head> kodları arasına alttaki kodu ekliyoruz

<link href='ikon adresi' rel='shortcut icon' type='image/vnd.microsoft.icon'/>
İkon adresi yazan yere kullanacağımız ikonun adresini yazıyoruz ve Şablonu Kaydet butonuna basıp işlemi bitiriyoruz.

Rasgele Sayı Üreten Random.Org

Pek kullanılmayan fakat bazı durumlarda işe yarayabilecek yararlı bir siteden bahsetmek istiyorum. Bu site rastgele sayı üretmeye yarıyor. Dediğim gibi fazla kullanılmasa da kenarda, köşede bulunması gereken bir uygulama.

Kullanımı
Eğer sadece rastgele tek bir sayı istiyorsak random.org ana sayfasından sağ üst köşeden (True Random Number Generator) bölümünden istediğimiz aralıkta sayı belirleyip Generate düğmesine bastığımızda rasgele bir sayı belirlenir. Min : En küçük sayı değeri Max: En büyük sayı değeridir. Eğer 1 ile 10 arasında bir rastgele sayı istiyorsak Min : 1 Max: 10 yazıp Generate düğmesine basıyoruz.

İkinci olarak ise olur ya birden fazla sayı kullanmamız gerekebilir. Bunun için ise www.random.org/lists adresine giriyoruz. Karşımıza bir liste kutusu çıkıyor. Diyelim ki 1 ile 10 arasında 10 tane rasgele sayı istiyoruz. Bunun için liste kutusuna 1'en 10 kadar alt alta sayılarımızı giriyoruz daha sonra randomize butonuna tıklıyoruz ve sayılarımız belirleniyor.

Bana göre kullanılışlı bir uygulama örneğin sayısal loto oynarken aklınıza sayı gelmeyebilir onun için kullanabilirsiniz veya çekiliş yapabilirsiniz.

Neden Ders Çalışamıyoruz?

İnternet'te sörf yaparken ilginç bir o kadar da komik bir şey buldum. Bir takım öğrenci neden ders çalışamadıklarını anlatan bir hesap yapmışlar :)

Neden Ders Çalışamıyoruz Çalışmıyoruz ?

ders çalışmak, ders çalışamamak, neden ders çalışamıyoruz

30 Ağustos Zafer Bayramı

Bugün 30 Ağustos Zafer Bayramımızın 88.yılı. Bu güzel günün benim için anlamı çok büyük. Bugün doğduğum için benim için gurur verici. Milletimizin 30 Ağustos Zafer Bayramı Kutlu Olsun.

Bugün Benim Doğum Günüm

Bundan yaklaşık 21 yıl önce dünyaya gözlerimi açmışım. Dile kolay tam 21 yıl. Vay be küçük minicik tatlı çocuk büyümüş eşşek kadar biri olmuş :) Nasıl geçti habersiz o güzelim yıllarım, bazen gözyaşı oldu bazen içli bir şarkı böyle gider bu şarkı. Söz bir yana harbiden ben doğalı 21 yıl olmuş. Bazen güzel bazen kötü anılarım olmuş. Ben bile farkında olmadan peş peşe geçmiş yıllar. Her neyse doğum günüm kutlu olsun. Umarım yeni yaşım bana sağlık, huzur ve mutlulukları beraberinde getirir.