3 Boyutlu Çizim Yapma Programı (Blender)

Son zamanların en iyi  teknoloji gelişmesi olan 3 boyut hayatımıza yeni bir renk ve yeni bir görüş açısı getirdi. 3 boyutlu filmler, oyunlar, resimler, animasyonlar hayatımıza girerek artık herşeye sadece 2 boyuttan değil 3 boyuttan bakmayı ve görmeyi kazandırdı. 3 boyutun ilk çıktığı zamanlardan beri 3 boyutlu film ve animasyonların nasıl yapıldığını hep merak etmişimdir. Tabi 3 boyutlu animasyonlar yapmak daha bir profesyonel işi. Geçenlerde 3 boyutlu çizim yapımı için program araştırmaya karar verdim ve Blender adında bir 3 boyutlu çizim yapma programı buldum.

Henüz yeni kullanmaya başladığım için açıkçası pek birşey anladım diyemem. Ama zamanla anlayacağımdan öğreneceğimden eminim. Programa gelirsek dili ingilizce biraz ingilizce kelime dağarcığınız genişse çok fazla sıkıntı çekmezsiniz. Ama ingilizce bilmek de çok fazla yardımcı olmuyor. Mantık olarak da neyin nasıl çalıştığını zamanla kavramak lazım. Programın üst menüsünde File - Add- Render - Help seçenekleri var. File menüsünden yeni dosya açma, kaydetme gibi seçenekler mevcut. Add menüsünden çiziminize farklı şekiller ekliyebiliyorsunuz. Render menüsünden ise yaptığınız çizimi çalıştırabiliyorsunuz. Şu an için öğrendiklerim bu kadar zamanla vaktim olur da programı kullanırsam yeni öğrendiklerimi paylaşmaya çalışırım.

Programı blender.org/download/ adresinden indirebilirsiniz.

Yorumlar

 1. Güzel bir programa benziyor, denemek lazım.

  YanıtlayınSil
 2. Çizim programları ile aram kötü ama sizin anlatımınıza göre bu program güzele benziyor. Sİnan kardeşin dediği gibi denemk lazım

  YanıtlayınSil
 3. peki sadece resim olarak mı kalıyor yaptığımız şey yoksa animasyon da yapabiliyor muyuz?

  YanıtlayınSil
 4. aradığım program teşekkürler.

  YanıtlayınSil
 5. ry yaptığınız çizimleri animasyon film haline çevirebiliyorsunuz ama nasıl yapıldığına dair bir fikrim yok.

  YanıtlayınSil
 6. Güzele Benziyo Denemem Lazım

  YanıtlayınSil
 7. 3ds max gibi ama daha basit

  YanıtlayınSil
 8. 1-2 kere kullanmıştım bunu güzel bir program.

  YanıtlayınSil

Yazı İçeriği

Kategoriler

Son Yazılar

Son Yorumlar

Abonelik

En son tema güncellemeleri, özel teklifler ve faydalı kaynaklardan haberdar olmak için e-posta adresinizle abone olun.