Web Günlüğü

Özgün Olun !

Merhabalar bu yazımda blog yazmada özgünlüğü ve bazı arkadaşların yaptığı hataları gidermek adına bilgi vermek istiyorum. Blog yazma anlayışında çok yanlış anlaşılmalar var. Her önüne gelen blog açıp sırf google’da üst sıralara çıkayım blogumun alexa değeri düşsün, reklam yapayım, para kazanayım ve benzeri şeyler için yazılar yazıyor. Bu blog yazmak bu değildir arkadaşlar.

Hiç kimse blog yazamaz diye bir kaide yok. Herkes blog yazabilir diye bir kaide de yok. Bakıyorum etrafıma onlarca, yüzlerce blog var. Ama çoğunluğu boş. Kusura bakmayın da gerçekten boş yani. Birisi yazmış a şöyle olmuşsa b böyle olmuş falan diye diğeri de ondan almış yapıştırmış paylaşmış. Hepsi  10 ile 15 yaşlarındaki arkadaşlarımız. Herkes için söylemiyorum bunları faydalı, özgün, güzel bilgiler paylaşanlar da var hakkını yemeyelim. Ama üstesinden kalkamayacağınız, beceremeyeceğiniz işlerin de altına girmeyin. Ben blog açmayın veya bir şeyler paylaşmayın demiyorum. Benim asıl anlatmak istediğim. Açın blogunuzu biraz düşünün olmayan ne var insanlara yarar sağlayabilecek neler paylaşabilirim diye bir düşünün. Ondan sonra yazmaya başlayın. Abuk sabuk olsun önemli değil, zamanla kendinizi geliştirirsiniz zaten. O paylaşmış bende onu paylaşacağım mı diyorsunuz. Paylaşın ama farklı bir üslupla, farklı yöntemlerle paylaşın.

Yazılan yazının kısalığı uzunluğu önemli değil. Yazın aklınıza gelenleri yazın kısa veya uzun fark etmez. Ama hemen yayınlamayın kaydedin daha sonra bir bakın yazdığınız yazıya, nerelerde hata yapmışım, neler gereksiz diye bir inceleyin düzeltmeler yapın daha sonra yayınlayın.

Blog yazmak teknik, beceri ve bilgi isteyen bir iştir. Blog yazmak kendi çıkarlarımızı göz önünde tutmak için değil. İnsanların bir şeyler öğrenmesini, kendisini geliştirmesini sağlamaktır blog yazmak. Birisi a+b=5 demiş, biz bunu 5-b = a diye anlatalım. Evet sonuç aynı ama biz farklı bir yoldan yaptık bunu. Dediğim gibi aynı şeyi paylaşacaksanız farklı yol ve yordamları kullanın. Bu hem sizin yararınıza hem de diğer insanların yararına olacaktır. Aynı şeyin tıpa tıp aynısını paylaşmak ne kazandırır bize hiçbir şey.

Mesela ben bu yazıyı özenerek bezenerek veya bir yerlerden alıntı yaparak paylaşmadım. Özgün bir üslupla gördüklerimi yapılan yanlışları düzeltmek ve blog yazma hususunda bilgilenmeniz için içimden ne geldiyse onları yazdım. Hatalar yapmış olabilirim veya asıl anlatmak istediklerimi anlatamamış da olabilirim ama kendim yazdım.

Kısacası özgün olun, kendiniz olun, biri intihar etmiş diye siz de intihar etmeyin. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Tam olarak aklımdan geçenleri anlatamasamda yine de bir şeyler karaladım işte.

Yorumlar

 1. Çok haklısınız.

  YanıtlaSil
 2. 1) Özgünlük 2)Okunabilirlik 3)Hız Benim dikkat ettiğim 3 şey :)

  YanıtlaSil
 3. Katılıyorum size.bir site ne kadar özgün olursa o kadar çok ziyaretçi çeker.sırf herkes benim siteme girsin diye her yerden alıntılar yapmak kötü bir şey.beğenen beğenir siteni kasmaya gerek yok :)sen kendi duygularınla düşüncelerinle yaz.blog yazarının altın kurallarından biridir bence bu :)

  YanıtlaSil
 4. Özgünlük yoksa hiç bir şey yoktur.

  YanıtlaSil
 5. Çok haklısınız özgünlük çok önemli.
  @Çağatay Gülümser
  Benim içinde Özgünlük ve Türkçe'yi düzgün kullanması önemlidir.

  YanıtlaSil
 6. Bir yazıyı yazdıktan sonra bekletin tekrar inceleyin kısmına katılmıyorum. Yani eğer ciddi bir makale yazmıyorsanız tekrar tekrar incelemenin anlamı yoktur. Özgün yazılarda biraz da duygular ön plandadır. Kişisel bir şeyler yazdıktan sonra bunun üzerinden tekrar geçmek yazınızın orijinalliğini bozar. Diğer söyledikleriniz de hemfikiriz.

  YanıtlaSil
 7. Güzel ve yararlı bir yazı olmuş. Teşekkürler

  YanıtlaSil
 8. Katılıyorum. Özgünlük bir blog için her şeydir.

  YanıtlaSil
 9. elimden geldiği kadar özgün olmaya çalışıyorum. kısa vadede olmasa bile uzun vadede yararı olacaktır.

  YanıtlaSil
 10. kullanıcı memnuniyetinin anahtarı :D

  YanıtlaSil

Rastgele Yazılar

Son Yorumlar

Takipçiler