Web Günlüğü

Blogger için github nasıl web hosting olarak kullanılır ?

Blogger İçin GitHub'u Web Hosting Olarak KullanmaGoogle Drive'ın hosting özelliğinin sona erdirilmesinden sonra css ve js dosyalarını depolamak biz blogger kullanıcıları için eziyet haline geldi. Son çare olarak şablon kodları içerisinde tema veya eklenti kodlarını kullansakta kodlar çok uzamaya ve karmaşıklığa yol açıyordu.

Farklı alternatifler arayışına düşmüşken kısa bir süre önce iSmooth Blog adresinde github'un blogger için web hosting olarak kullanılabileceğini öğrenmiş oldum.

Aslında github aracılığı ile Jekyll ve Pelican blog platformları aracılığı ile blog oluşturulduğundan daha öncesinden biraz bilgi sahibi olmuştum. Fakat blogger için böyle bir özelliğin kullanılanilir olduğunu bilmiyordum. Test edip işe yaradığını görünce de bu blogdaki yazıdan esinlenerek arayış içerisinde olanlar için Türkçe bir içerik oluşturmaya karar verdim. Aşağıdaki adımlar eksiksiz ve doğru bir şekilde uygulandığında blogger bloglar için bir nevi hosting hizmeti kullanılabilir oluyor.

Adım 1 : Yeni bir depo oluşturma


Eğer halihazırda bir github üyeliğiniz varsa https://github.com/new adresinden örneğin isim.github.io şeklinde yeni bir depo(repository) oluşturun.Adım 2 : Dosya Yükleme veya Oluşturma


İster Github Pages'te yer alan yönergeleri takip ederek oluşturduğunuz depoya ilk dosyalarınızı yükleyin.Ya da https://github.com/kullaniciadi/isim.github.io adresine giderek Create new file veya upload seçenekleriyle ilk dosyalarınızı yükleyin - oluşturunAdım 3 : CNAME ile Alt Alan Adı Oluşturma


Alan adı sağlayıcısından DNS Ayarları (alan adı sağlayıcısına göre farklılık gösterebilir) CNAME kaydı yani bir alt alan adı (subdomain) oluşturun.Adım 4 : GitHub üzerinde CNAME dosyası oluşturma


Github üzerinden yani oluşturulan depo adresi olan github.com/kullaniciadi/isim.github.io adresinden Create new file ile CNAME adında yeni bir dosya oluşturun ve içerisine alan adı sağlayıcısında oluşturduğunuz alt alan adını örneğin dosyalar.zaferzent.com yazın ve Commit new file düğmesiyle kaydedin.Bu işlemleri doğru bir şekilde yaptıysanız artık blogger temaları ve içerikleri için oluşurduğunuz css, js gibi dosyaları github alanına yükleyerek bloglarınızda kullanabilirsiniz. dosyalar.zaferzent.com/style.css gibi.

Bu arada Gihub'un sınırlamaları olduğunu söylemeden geçmeyelim. Bu tür bir kullanım için Github 1GB depolama alanı ve aylık 100gb trafik sağlıyor.

3.9.2018 Güncelleme : Github'a HTTPS/SSL Desteği Geldi

Yorumlarda Kazım Çakır adlı arkadaşımızın belirttiği gibi Github'da HTTPS/SSL desteği yoktu. Mayıs ayı itibari ile yani yaklaşık 4 ay önce Github HTTPS/SSL özelliğini getirmiş fakat ben Twitter'da gezerken, Github'un Twitter adresinde aşağıdaki tweetle yeni haberdar oldum ve gerekli adımları uygulayarak Github için HTTPS/SSL özelliğini aktif ettim.Peki Github için HTTPS/SSL'yi nasıl aktif ettim ?

* Öncelikle alan adımın bağlı olduğu IHS'den 4 adet yeni A kaydı girdim. Bunlar; 185.199.108.153, 185.199.109.153, 185.199.110.153, 185.199.111.153* Daha sonra ise dosyaları barındırdığım repo adresi olan https://github.com/zaferzent/zaferzent.github.io/settings sayfasında yer alan Github Pages ayarlar kısmından aşağıdaki resimde görüldüğü gibi Enforce HTTPS seçeneğini aktif duruma getirdim ve anlık olarak HTTPS/SSL özelliğinin etkinleştiğini gördüm.Bir kaç uyarı

1 - Github HTTPS/SSL'yi kullanabilmek için öncelikle, yukarıdaki işlemleri yapmış olmak gerekiyor (CNAME ayarları gibi)
2 - A kayıtlarını girmeden HPTTS/SSL aktif edilemiyor. Github Pages ayarlarında Enforce HTTPS seçeneği yanında "Not yet available for your site because the certificate has not finished being issued." gibisinden bir uyarı veriyor.
3 - Github A kayıtlarının Blogger A kayıtlarına henüz bir etkisi olmadı ve sorun yaşamadım fakat ilerleyen zamanlarda ne olur bilemiyorum(ana alan adına www olmadan girememe gibi).

Yorumlar

 1. Hespini yaptım fakat şablonumdaki kodları githupa yükleyerek githupdan nasıl bloğuma çekmesini sağlıycam

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şablondaki tüm kodları değil, sadece CSS ve JS kodlarını style.css veya javascript.js şeklinde oluşturup veya yükleyip dosyalar.siteadi.com/style.css bağlantısı gibi gerekli CSS ve JS kodlarını şablon kodları arasına /head öncesine ekleyerek kullanabilirsin.

   Alttaki resimde görüldüğü gibi :
   https://goo.gl/TN2KUo

   Sil
 2. Kazım Çakır6 Nisan 2018 17:17

  Kardeş www.alanadi.com olarak kullanıyorum siteyi. Ve dosyalar.alanadi.com yerine, www.alanadi.com olarak CNAME yönlendirsek site bozulur mu? www altında ayar yapsak böyle dosyaları gösterebilir miyiz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben denemedim ama o şekilde yaptığın zaman muhtemelen 404 hata uyarısı alırsın.

   Sil
 3. Kazım Çakır7 Nisan 2018 02:33

  O zaman Zafer kardeş konuyu güncellemen lazım. Çünkü sen dahil çoğu blogger https'ye geçti. Eğer dosyalar.domain.com olarak ayarlarsak github ayarladığımız subdomaine ssl katkısı sağlamıyor. Eğer cname www github ayarı 404 hatası verirse, kişi bloggerında ssl kullanıyorsa, https güvenli değil uyarısı alacaktır. Demedim ve güvenli değil uyarısı aldım. Www konusunu denemedim. Ama bi çözümü olmalı.

  YanıtlaSil
 4. Kazım Çakır8 Nisan 2018 02:12

  Blogger ssl kullanan kişilerde sslyi bozan hata verir bu subdomain.domain.com ayarı. Çünkü blogger www.domain.com olarak ssl aktif ediyor. Github subdomain ayarı yaparsan sslye ben karışmam diyor. Bi çözümü olmalı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Buradaki subdomain (alt alan adı) bir site oluşturmak için değil sadece bazı dosyaları github üzerinde barındırmak. Benim görüşüm bunun SSL anlamında bir zararı olmayacağıdır. Deneme amaçlı blogger şablon kodlarına files.zaferzent.com üzerinden javascript dosyası çektim, bloğuma girdiğimde herhangi bir SSL hatası veya güvenli değil uyarısı ile karşılaşmadım.

   Sadece kaynak kodları üzerinden dosya bağlantısına direkt olarak tıklandığında Güvenli Değil uyarısı geliyor ama bağlantıya direkt olarak erişmek istediğinde veya dosyanın alt alan adı üzerinden çekilmesinde bir sorun yaşanmıyor.

   Sil
 5. Bu işlemi resimler için de kullanılabilir miyiz ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Resimler de depolanabilir fakat depolama alanı düşük olduğu için ilerleyen zamanlarda sorun yaşanabilir.

   Sil
 6. bu yöntem az yada çok sistemi yavaşlatacaktır

  YanıtlaSil
 7. Bu yöntem "blogspot.com" şeklinde olan bloglar için de geçerli mi? Onlarda CNAME ayarı özel alan adı olmadığı için yapılamıyor. Sanırım geçerli değil, doğru mu?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Özel alan adının olması gerekiyor. blogspot uzantılar için bir DNS ayarı yapılamadığı için kullanılamaz.

   Sil

Rastgele Yazılar

Son Yorumlar

Takipçiler